poniedziałek, 26 sierpnia 2019

Potencjał błony komórkowej

Potencjał spoczynkowy to różnica potencjałów. Powoduje to pozostanie niewielkiego nadmiaru ładunków ujemnych po wewnętrznej stronie błony. Inne jony (np. sodu) jedynie w niewielkim stopniu.


Chwilową, impulsową zmianę potencjału błony komórkowej będziemy nazywali potencjałem czynnościowym. Wynosi on zazwyczaj -miliwoltów.

Powstanie potencjału spoczynkowego jest. Sztuczny potencjał błony. Aby przekazać informację, neurony muszą być zdolne do wytworzenia i utrzymania potencjału błony: różnicy potencjałów między płynem wewnątrzkomórkowym i płynem zewnątrzkomórkowym w obrębie błony komórkowej.


Różnica potencjałów w niepobudzonym neuronie określana jest mianem potencjału. Stan ten utrzymywany jest dzięki polaryzacji błony komórkowej, natomiast sama reakcja zachodzi na skutek jej depolaryzacji i nazywana jest potencjałem czynnościowym. Błony białkowo-lipidowe o właściwościach podobnych do omówionej błony komórkowej, występują również we wnętrzu komórki.


Różnica mierzona za pomocą mikroelektrod wynosi około -mV.

Ujemny potencjał spoczynkowy wewnątrz neuronu i jego wypustek wynosi od – do – mV, średnio – mV. Zostaje wywołany przez bodziec, który powoduje depolaryzację błony komórkowej. Polega na krótkotrwałym odwróceniu potencjału błonowego i trwa od 1ms do.


W przypadku neurnów zbudowana jest z dwuwarstwy fosfolipidów oraz z przyłączonych do nich białek. Cząsteczka fosfolipidu (tłuszcz zawierający resztę kwasu fosforowego) posiada w swojej strukturze część hydrofilową, tzw. Miejscem powstawania potencjału czynnościowego w komórce nerwowej jest tzw. Błony biologiczne są strukturami rozgraniczającymi odrębne przedziały w układach biologicznych.


Zaliczamy do nich zarówno błony komórkowe jak i błony organelli wewnętrznych (np. mitochondrialne, tylakoidów, dysków w pręcikach i czopkach). Polaryzacja błony komórkowej – potencjał spoczynkowy. Mozna to wykazać doświadczalnie za pomocą mikroelektro z których jedną wkłuwa się do.


Efektem tego jest dalsza depolaryzacja błony komórkowej. Przesuwająca się fala depolaryzacyjna wzdłuż błony. To oddziaływanie prądem elektrycznym na tkanki pobudliwe kory mózgowej prowadzi do stopniowej zmiany pobudzenia błony komórkowej neuronu.


Pełne pobudzenie neuronu jest możliwe tylko wtedy, gdy jego błona komórkowa ulegnie wystarczająco dużej depolaryzacji i osiągnie tzw. Które zjawisko nie zależy od obecności w błonie komórkowej kanałów dla jonów potasu A.

Depolaryzacja błony komórkowej podczas potencjału czynnościowego w komórkach mięśni szkieletowych C. Repolaryzacja potencjału czynnościowego D. Uwalnianie insuliny z komórek beta 11. Bodziec nadprogowy powoduje lokalną zmianę potencjału spoczynkowego błony komórkowej z ujemnego (w komórkach nerwowych potencjał spoczynkowy wynosi ok. -mV) na dodatni. Dlaczego więc wewnątrz- i zewnątrzkomórkowe stężenie jonów sodu i potasu jest w niepobudzonych neuronach stałe?


Membrana komórkowa, oprócz pomp jonowych, zawiera kanały jonowe. W stanie równowagi, zewnętrzna część błony komórkowej naładowana jest dodatnio, a wewnętrzna ujemnie. Różnicę potencjałów nazywamy potencjałem spoczynkowym.


Spoczynkowy potencjał błonowy potencjał błony w warunkach ustabilizowanych, gdy przepływ jonów jest zrównowa Ŝony i nie nast ępuje dalsza akumulacja róŜnic ładunku w poprzek błony Miar ąpotencjału błonowego jest napi ęcie istniej ące w. W stanie spoczynku błona komórkowa jest spolaryzowana, czyli jej zewnętrzna i wewnętrzna strona posiada inny potencjał (napięcie). Zjawisko to jest możliwe dzięki nierównomiernemu rozmieszczeniu jonów i tym samym ich ładunków po obydwu stronach błony komórkowej. Spoczynkowego potencjału (potencjał spoczynkowy, RP) odnosi się do niestymulowanych komórek, gdy są obecne w błonie komórkowej jest w zewnętrznych stronach ujemnej różnicy potencjałów.


To pokolenie bioelektryczność wszystko i zmiany w podstawie. Błona biologiczna jest to otoczka rozdzielająca odrębne przedziały w komórkach — jest ona podstawową strukturą budującą komórki wszystkich organizmów. Są to zarówno błony komórkowe jak i błony organelli wewnętrznych, których ogólna budowa we wszystkich organizmach jest taka sama.


Od strony zewnętrznej wokół błony gromadzą się jony dodatnie, a od środka komórki - jony ujemne. Jest on wynikiem róznych szybkości dyfundujących jonów dodatnich i ujemnych. Po zakończeniu fazy iglicy potencjału czynnościowego zachodzi hiperpolaryzacja błony komórkowej neuronu. Podczas trwania potencjału czynnościowego neuron jest całkowicie niepobudliwy, kiedy to żaden bodziec nie spowoduje jego odpowiedzi.


Projekt ma na celu opracowanie innowacyjnej grupy związków o aktywności stabilizującej potencjał błony komórkowej. Jest to stan refrakcji bezwzględnej. Jak tłumaczy koordynator projektu dr Anna Waszkielewicz, takie badania są konieczne, ponieważ nie istnieje lek dedykowany pacjentom chorym na ból neuropatyczny.


Obowiązujący do dzisiaj tzw. Mozaikowy model płynnej błony Zgodnie z tym modelem podstawą błony komórkowej jest biwarstwa lipidowa. W miejscu przebicia przepuszczalność błony komórkowej dla jonów sodu staje się prawie całkowita, dzięki czemu następuje wyrównanie stężenia jonów sodu po obydwu stronach błony komórkowej, tzn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty