Neuron, komórka nerwowa – rodzaj elektrycznie pobudliwej komórki zdolnej do przetwarzania i przewodzenia informacji w postaci sygnału elektrycznego. Neurony są podstawowym elementem układu nerwowego zwierząt. Najwięcej neuronów znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym w skład którego wchodzi mózgowie oraz rdzeń kręgowy.
Typowy neuron jest zbudowany z ciała komórki oraz. Neurony występują w całym układzie nerwowym i składają się z ciała komórki. Komórki nerwowe są głównym elementem układu nerwowego i najwięcej ich znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym.
Neuron składa się z ciała komórkowego i aksonu i dendrytów. Powstają one w trakcie procesu neurogenezy z neuronalnych komórek macierzystych. Komórka nerwowa nie ma zdolności do regeneracji. Włókno nerwowe = akson otoczony osłonką Osłonki aksonu są wytwarzane przez komórki neurogleju: w OUN przez komórki Schwanna in CUN przez oligodendrocyty i astrocyty W niezmielinizowanych włóknach obwodowego układu nerwowego, aksony leŝą w rynienkowatych zagłębieniach cytoplazmy komórki Schwanna (osłonka Schwanna) W. Pobudzał komórki nerwowe zakrętu zębatego w hipokampie tak, że zwierzęta zamierały ze strachu, choć nic złego im się nie działo. Nie drażniono ich prądem, nie umieszczano ich w klatce.
Nazwa „szare komórki” pochodzi od szarej substancji, tzw. W mózgu istota szara mieści się na zewnątrz istoty białej i zbudowana jest z ciał komórek nerwowych (neuronów), tworzących korę mózgu i móżdżku.
Sklada sie ona z ciala komorki okreslanego mianem perikarionu, i dwoch rodzajow wypustek - licznych zazwyczaj wypustek cytoplazmatycznych, noszacych nazwe dendrytow, i pojedynczej wypustki osiowej, zwanej neurytem lub aksonem. Hasło do krzyżówki „komórka nerwowa” w leksykonie szaradzisty. W naszym słowniku krzyżówkowym dla hasła „komórka nerwowa” znajduje się 2odpowiedzi do krzyżówki.
Jeżeli znasz inne znaczenia dla hasła „komórka nerwowa” możesz dodać je za pomocą formularza dostępnego w zakładce Dodaj nowy. Pamiętaj, aby opisy były krótkie i trafne. Podstawową funkcją układu nerwowego jest zapewnienie prawidłowej regulacji czynności poszczególnych organów i scalaniu czynności całego organizmu. Przewodzenie to może się odbywać na duże odległości w ciele organizmu.
Za przewodzenie odpowiadają specjalne włókna, a ich długość może dochodzić do kilkudziesięciu centymetrów. Zbudowana jest z ciała komórkowego, czyli perikarionu, oraz wypustek. Wypustki cytoplazmatyczne zwane są dendrytami. Przekazują one impulsy nerwowe w kierunku perikarionu.
Obraz komórki nerwowe j człowieka z odcinka lędźwiowego rdzenia kręgowego w mikroskopie konfokalnym, barwienie błękitem metylenowym. Różowe kropki (małe strzałki) to ciałka Nissla, niebieskie i żółte to ziarna lipofuscyny (duże strzałki). W przeciwieństwie do innych komórek, komórki nerwowe nie rozmnażają się, co sprawia, że ich uszkodzenie może prowadzić do utraty czucia lub nawet paraliżu (także zaburzenia funkcji neurotransmiterów w samej komórce mogą prowadzić np. do choroby Alzheimera, Parkinsona lub stwardnienia rozsianego). Popularne wyrażenie komórki Nerwowe się nie regenerują wszyscy od dziecka przyjmują jako niezmienną prawdę. Jednak ten aksjomat jest niczym innym jak mitem, a nowe dane naukowe go obalają.
Natura obdarzyła rozwijający się mózg bardzo wysokim marginesem bezpieczeństwa: przy embriogenezie powstaje ogromny nadmiar neuronów. Prawie z nich ginie jeszcze przed urodzeniem dziecka.
Układ nerwowy kręgowców, w tym i człowieka, spaja ze sobą te części ciała, na które oddziałują bodźce, z tymi częściami, które mają wykonywać reakcje w odpowiedzi na te bodźce. Układ nerwowy człowieka, podobnie jak innych organizmów, pełny jest tego typu sieci i to nie tylko w zakresie motoryki żołądkowo-jelitowej. Budowa i funkcje komórek nerwowych Fizjologia Komórki nerwowe neurony w organizmie człowieka około mld w większości skupione w ośrodkowym układzie nerwowym.
Naukowcy z Karolinska Institutet odkryli nowy narząd czuciowy. Nadali mu nazwę komórek Schwanna. Charakteryzuje się wykrywaniem uszkodzeń mechanicznych skóry, takich jak nakłucia czy ucisk.
Szwedzcy naukowcy twierdzą, że odkryli specjalne komórki otaczające komórki nerwowe. Mózg jest najważniejszym organem naszego ciała odpowiadającym ze wiele funkcji życiowych. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, jak działa układ nerwowy i kierujący jego pracą mózg. W ośrodkowym układzie nerwowym tworzą ją oligodendrocyty, natomiast w obwodowym układzie nerwowym są to komórki Schwanna.
Uszkodzenie otoczek mielinowych jest głównym objawem stwardnienia rozsianego (SM). Są to komórki nerwowe , które są zdolne do przewodzenia impulsów nerwowych w odpowiedzi na różnorodne bodźce. Tkanka nerwowa: Tkanka nerwowa jest zbudowana z neuronów. Tworzą one układy, których zadaniem jest koordynowanie wszystkich czynności życiowych organizmu. Oprócz neuronów do tkanki nerwowej należą komórki glejowe.
Receptory to komórki lub zakończenia aferentnych włókien nerwowych, których zadaniem jest reagowanie na określone bodźce i wytworzenie charakterystycznej odpowiedzi. Istnieją różne rodzaje receptorów. Występują licznie we wszystkich komórkach.
Mogą występować w postaci dużych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.