poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Fluor co to jest

Jest żółtozielonym silnie trującym gazem o ostrym zapachu podobnym do chloru. Jest najaktywniejszym niemetalem o największej elektroujemności, tworzącym związki z większością innych pierwiastków (nawet z gazami szlachetnymi – kryptonem, ksenonem i radonem). Coś o fluorze czego nie przeczytasz w codziennej prasie.


Artykuł ukazał się w czasopiśmie GWIAZDY MÓWIĄ. Gdy do popularnego leku uspokajającego Valium dodano fluor, powstał środek o silniejszym działaniu, Rohypnol.

Niemniej jednak, dawka fluorku z past, żeli do intensywnej fluoryzacji lub używana w gabinecie podczas fluoryzacji jest całkowicie bezpieczna, także dla kobiet w ciąży. Należy oczywiście pamiętać o dokładnym wypłukaniu ust wodą po każdym myciu zębów. Po drugie, że pod względem budowy fluor jest podobny do jodu, chloru i boru, co powoduje, że nadmiar chloru z fluorem z wody (z bonusem w postaci pseudoestrogenów z plastiku ) może upośledzić transport i przyswajanie jodu, a to działanie tarczycy. Zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek jest jednak niewielkie i zależy od płci, wieku oraz masy ciała. Głównymi źródłami fluoru dla człowieka jest woda i jedzenie.


Bardzo długi, ale za to bogaty w informacje wpis na temat trucizny jaką jest fluor już jakiś czas temu pojawił się na blogu. Zainteresowanych odsyłam tutaj.

Dziś cytuję wpis autorstwa Marka z jego wspaniałego bloga, jako uzupełnienie i potwierdzenie poprzednich informacji. Podkreślenia na czerwono i drobne zmiany w wielkości czcionek są mojego autorstwa ;-), reszta jest niezmieniona. Podstawowym zadaniem fluoru jest ochrona zębów przed kamieniem nazębnym i próchnicą.


Działa on przede wszystkim bakteriobójczo - hamuje rozwój tych bakterii w jamie ustnej, które są przyczyną najczęstszych chorób zębów. W takim przypadku najbardziej narażony na uszkodzenia jest przewód pokarmowy. Po wchłonięciu do organizmu fluorek sodu zaburza równowagę elektrolitów, co może prowadzić do hiperkaliemii, hipomagnezemii i hiperkalcemii, a w rezultacie do napadów padaczkowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest min. Najlepszym wyjściem jest wyeliminowanie śmieciowej, przetworzonej żywności oraz fluoru.


Fluor - właściwości zdrowotne. Tłumaczy się tym dodawanie fluoru do past do zębów oraz do wody. Rośnie jednak grono sceptycznie nastawionych osób, które twierdzą, że fluor poważnie szkodzi Właściwości fluoru – czy fluor to trucizna?


Na poniższym obrazku można zobaczyć główne definicje FLUOR. Aby zobaczyć wszystkie znaczenia FLUOR, przewiń w dół. Co więcej substancja ta odkłada się w obu gruczołach.


Występuje w nich pod postacią fluoroapatytu.

Niedobór fluoru stanowi czynnik ryzyka próchnicy, dlatego zawsze należy skonsultować ze stomatologiem, czy warto stosować pasty bez fluoru czy z fluorem. Poprzez dodanie fluoru do pasty do. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Jednak spożywania pasty do zębów nie polecam- po jednym lub kilku razach nic się nie stanie, ale generalnie nie jest to zdrowe. Substancją czynną preparatu jest fluor w postaci aminofluorku i fluorku sodu.


Działają one profilaktycznie i leczniczo w przypadku próchnicy na drodze trzech mechanizmów: zwiększenie odporności szkliwa na działanie kwasów zahamowanie procesu rozpadu cukrów i produkcji kwasów bakteryjnych, zachodzących przy udziale drobnoustrojów bytujących w płytce nazębnej wspomaganie. Dlatego dodawany jest do wody pitnej i pasty do zębów. Pogłoski, iż osłabia kości, skutkuje postęp nowotworów, dolegliwości nerek, serca, Alzheimera albo żadnych innych nie są potwierdzone poprzez jakiekolwiek. Poza tym jest jednym z dziesięciu mikroelementów niezbędnych do życia. Dobowe zapotrzebowanie na fluor wynosi – mg, przy czym większości ludziom udaje się pozostawać w normie, jeśli chodzi o dostarczane ilości tego pierwiastka.


Przyjmujemy go z pastą do zębów, gumą do żucia, czy nawet fluoryzowaną wodą do picia. Tym, co można zaoferować chorym to profilaktyka, która pozwoli, w pewnym stopniu zahamować postęp zmian. Zaleca się przede wszystkim odstawienie produktów wzbogaconych o fluor. W przypadku bardzo osłabionych zębów jedyną metodą ratunkową jest założenie koronek.


Wzmacnia szkliwo zębów, niestety - zdaniem wielu naukowców - pozbawia zarazem zęby i kości wapnia, przez co stają się kruche. Wśród skutków ubocznych stosowania fluoru naukowcy wymieniają zmiany szkieletowe, osteoporozę, zapalenie stawów, a nawet raka kości. Jest jednym z dziesięciu mikroelementów niezbędnych do życia człowieka. Jednak nie wchodzi w skład enzymów czy hormonów, ale jego działanie jest ściśle związane z prawidłowym rozwojem zębów. Normy unijne i polskie przyjmują, że zawartość fluoru w wodzie pitnej powinna wynosić nie więcej niż części na milion, jednak w niektórych regionach dawka ta przekroczona jest nawet trzykrotnie (np. w okolicach Gdańska i Kielc).


W takich ilościach fluor może być bardziej szkodliwy niż powodujący groźną ołowicę ołów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty