środa, 12 grudnia 2018

Układ wegetatywny człowieka

Wegetatywny układ nerwowy człowieka reguluje funkcje organizmu przebiegające bez naszej kontroli. Do takich funkcji należy oddychanie, akcja serca, procesy wewnątrzwydzielnicze itp. Uszkodzenia struktur wegetatywnego układu nerwowego obserwuje się w przebiegu licznych chorób, takich jak cukrzyca, stwardnienie rozsiane, zanik wieloukładowy i choroba Parkinsona. Co to jest układ wegetatywny?


Układ wegetatywny to część składowa układu nerwowego człowieka. W środowisku medycznym określany bywa częściej jako.

UKŁAD NERWOWY - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości częściami ośrodkowego układu nerwowego. Rdzeń przedłużony to również miejsce, w którym znajdują się ośrodki tzw. AUTONOMICZNY UKŁAD NERWOWY = UKŁAD WEGETATYWNY Jest on częścią układu nerwowego regulującą czynności życiowe, które są niezależne od naszej woli tzw. To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności.


Układ nerwowy to swoiste centrum zarządzania organizmem. Z punktu widzenia anatomii rozróżnia się układ ośrodkowy i obwodowy, ze względu na spełniane funkcje - układ somatyczny i autonomiczny (zwany również układem wegetatywnym). Jego zadaniem jest zapewnienie łączności ze środowiskiem zewnętrznym, odbiór bodźców, ich przetwarzanie i interpretowanie oraz koordynowanie działaniem całego organizmu.


Pod względem topograficznym układ nerwo. Z powyższego zobrazowania roli układu wegetatywnego dla życia oraz zdrowia człowieka i zwierząt, wynika również dominująca rola tego układu dla osiągania rezultatów leczniczych przy pomocy bioemanacyjnego sprzężenia zwrotnego, zachodzącego pomiędzy trzymaną ręką (ciałem) na głowie a mózgiem.

W przeciwieństwie do somatycznego układu nerwowego, działanie układu autonomicznego powoduje reakcje niezależne od woli, czyli na przykład. Układ autonomiczny (układ wegetatywny) wraz z układem somatycznym tworzą układ nerwowy człowieka. Nerwowy układ wegetatywny nazywany również autonomicznym pełni trzy podstawowe zadania: reguluje czynności narządów wewnętrznych, zwężanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz przemianę materii zachodzącą w tkankach.


Składa się on z dwóch ważnych układów: współczulnego i przywspółczulnego. Oddziałują one na narządy przeciwstawnie, jednak w sposób regulujący. Unerwia mięśnie gładkie, mięsień sercowy i komórki gruczołowe zlokalizowane w różnych narządach. Jego działanie nie podlega naszej woli. Pozostaje pod kontrolą wyższych ośrodków mózgu.


Umowny podział systemu nerwowego na trzy podsystemy. Centralny układ nerwowy. Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na układ współczulny. O środkowy układ nerwowy i jelitowy układ nerwowy pomimo tego, że pełnią rożne funkcje są ze sobą połączone.


Oba układy nerwowe nieustannie przesyłają sobie sygnały za pomocą nerwu błędnego (najdłuższego nerwu w ludzkim organizmie). Komunikacja odbywa się w zaskakująco jednostronny sposób. Układ limfatyczny to ważny pomocnik układu immunologicznego, krwionośnego oraz pokarmowego.


Pomaga w ochronie organizmu przed szkodliwymi drobnoustrojami, pośredniczy w wymianie pomiędzy krwią a innymi tkankami oraz transportuje niektóre składniki odżywcze. Choć zwykle niezbyt się nim przejmujemy, zdarza się, że układ limfatyczny choruje - i to poważnie. Każda bowiem czynność czy zadanie wykonywane przez określony narząd pozostaje pod jego ścisłym nadzorem.

Poprzez narządy zmysłów kontaktuje się on ze światem zewnętrznym, ale odbiera również sygnały z wnętrza organizmu. Uważa się jednak, że istnieje zdolność. Pojedyncza długa (u człowieka mierząca nawet do 1cm) wypustka nerwowa to akson odpowiedzialny za przekazywanie informacji od ciała komórki nerwowej do innego neuronu lub narządu wykonawczego. Nazywany jest też neurytem lub włóknem nerwowym. Stanowi doskonałe źródło dydaktyczne nie tylko w szkołach i uczelniach ale również w gabinetach lekarskich.


Duża i przejrzysta tablica medyczna pozwala w szybki sposób zobrazować wybraną część ciała oraz. Wyposażona jest w ramkę usztywniającą, która pozwala zawieszenie jej. Dzieli się on na układ somatyczny i autonomiczny. Układ somatyczny ma za zadanie utrzymywać kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Spoidło wielkie to zespół szlaków czerwonych przebiegających z półkuli do półkuli.


Kresomózgowie u człowieka osiąga najwyższy stopień rozwoju i przewyższa pozostałe części mózgowia- powierzchnia półkul mózgowych jest silnie pofałdowana, składa się z szarej substancji. Układ drabinkowy lub łaocuszkowy po zwoju w każdym segmencie, pęcherzykowy mózg. Specjalizacja u owadów związana z opanowaniem środowiska powietrznego.


Mózg to zwoje nad- i podprzełykowe o krótkich połączeniach. Na autonomiczny układ nerwowy składają się dwa pracujące przeciwstawne układy. Pierwszy z nich to układ współczulny, a drugi przywspółczulny. Somatyczny układ nerwowy zwany też układem wegetatywnym jest częścią obwodowego układu nerwowego, wyróżnioną pod względem specjalizacji czynnościowej, a nie budowy anatomicznej.


Główną rolą tego układu jest wymiana informacji ze środowiskiem zewnętrznym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty