poniedziałek, 31 grudnia 2018

Komórka człowieka budowa i funkcje

Budowa i funkcje komórki. Terminu „komórka” po raz pierwszy użył Robert Hooker w połowie XVII w. Dziś określa on podstawową jednostkę strukturalną wszystkich organizmów żywych, jedno- i wielokomórkowych. Komórki są strukturami o mikroskopowej wielkości.


Ważną cechą komórek człowieka jest występowanie w nich jądra komórkowego i charakterystycznych organelli (struktur komórkowych).

Te wszystkie cechy udowadniają, że człowiek należy do eukariontów. Golgiego następuje dołączanie lub odłączanie różnych grup funkcyjnych od związków przeznaczonych do budowy komórki. Cytoplazma, zwana także cytozolem, wypełnia wnętrze komórki.


To w niej zawieszone są wszystkie inne organelle. Funkcje jądra komórkowego pełni nukleoid (genofor). Informacja genetyczna komórki nie jest oddzielona od reszty cytoplazmy żadną błoną.


Charakteryzują się znacznie skomplikowaną budową, posiadają jądro komórkowe. Poniżej na rysunku A przedstawiono budowę komórki drożdży, a na rysunku B – rozmnażanie się drożdży.

Wybierz i zaznacz nazwy dwóch hormonów wydzielanych przez korę nadnerczy dorosłego człowieka. Człowiek jest organizmem wielokomórkowym, co oznacza, że jest zbudowany z wielu komórek. Pojedyncza komórka stanowi jego najmniejszą jednostkę strukturalną i funkcjonalną.


Zespoły komórek o wspólnym pochodzeniu i podobnej budowie pełniące określone funkcję w organizmie tworzą tkanki. BUDOWA I FUNKCJE KOMÓRKI ROŚLINNEJ ściana komórkowa - zabezpiecza przed utratą wody oraz niekorzystnym wpływem środowiska. Schemat budowy jądra komórkowego u człowieka.


Komórka to podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna każdego organizmu, zdolna do spełniania różnych funkcji życiowych, tj. Jądro komórkowe jest to najbardziej widoczna organellą w komórce. Zwykle jest kuliste lub owalne, o wielkości około 5-μm (ssaków średni rozmiar jądra wynosi około μm i stanowi około objętości ich komórki). Play all Biologia - budowa komórki i jej podział KhanAcademyPoPolsku Biology: Cell Structure I Nucleus Medical Media - Duration: 7:22. Układ pokarmowy służy do przyjmowania i trawienia pokarmów, a także przyswajania zawartych w nich substancji odżywczych.


Ponieważ pełni tak wiele funkcji, jest bardzo długi (łącznie ma około metrów), a także dosyć skomplikowany. Z tego powodu układ pokarmowy narażony jest na rozwój licznych dolegliwości i schorzeń. Komórka jest podstawową jednostką budulcową i strukturalną każdego organizmu. Struktury komórkowej nie mają wirusy, dlatego nie mogą funkcjonować (nie wykazują żadnych oznak życia) poza komórkami żywicieli.


Centralny układ nerwowy człowieka składa się z pnia mózgu, rdzenia kręgowego, mózgowia oraz opon mózgowych.

Pień mózgu znajduje się pomiędzy mózgiem a rdzeniem kręgowym. Inne funkcje organelli: Cytozol Ściana komórkowa: - ma wpływ na kształt i wielkość komórki - pełni funkcję mechaniczną i ochronną - jest rezerwuarem jonów wa. Rysunki faz mitozy i mejozy Test podziały komórkowe - wydrukuj i rozwiąż. Utrwalenie wiadomości z działu Komórka jako podstawowa jednostka budowy i funkcji usystematyzować wiedzę na temat budowy komórki, rozpoznawać zamieszczone schematy, znać budowę i funkcje organelli komórkowych. Organizm człowieka ma budowę hierarchiczną, którą można zilustrować zapisekomórka – tkanka – narząd – układ narządów – organizm.


Poszczególne struktury organizmu współpracują ze sobą, realizując funkcje życiowe. W organizmie człowieka występują rodzaje tkanek: nabłonkowa, mięśniowa, nerwowa, łączna. Skóra nazywana jest największym narządem ludzkiego ciała. Powierzchnia skóry czasami przekracza nawet m a jej zadaniem jest utrzymanie stałości wszelkich parametrów wewnętrznych umożliwiających funkcjonowanie organizmu człowieka. Niebagatelną funkcją, którą musi wypełniać skóra, jest także ochrona narządów wewnętrznych przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a. Tkanka jest to grupa komórek, które cechują się podobną budową i pełnią tą samą funkcję.


Tkanka nabłonkowa (nabłonek) okrywa ciało i narządy oraz wyścieła jamy ciała. Tkanka ta tworzy zewnętrzną warstwę skóry człowieka. Układ mięśniowy sprawia, że możemy ruszać poszczególnymi częściami naszego ciała, a nasze narządy mogą wykonywać swoje funkcje. Tworzące go mięśnie można podzielić na trzy główne grupy, które różnią się budową i funkcjami: mięśnie szkieletowe, mięśnie gładkie oraz mięsień sercowy.


Ze względu na swoją rolę układ mięśniowy, w tym zwłaszcza mięśnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty