Syn ma latka jest bardzo ruchliwym dzieckiem a zarazem małym łobuziakiem. Oczywiste jest ze pewne granice mieć musi i pewnych rzeczy mu robic nie wolno. Kiedy mu tłumaczymy zabraniamy on dalej robi swoje nie słuchajac nas rodziców. Kary nie działaja wcale. Teraz przykłady;przyszedł do syna kuzyn a syn w czasie zabawy co chwia to podszczypuje to autami wjezdza mu na nogi,to go popycha.
Po co się starać, kiedy i tak się nie zadowoli zgorzkniałych rodziców? Niesubordynacja maluchów, ich gniew, złość, złe zachowania mogą być wyrazem manifestacji swojej osoby i potrzeby bycia zauważonym. Zabiegani rodzice mają coraz mniej czasu dla własnych dzieci, poświęcając im chwilę tylko wtedy, gdy wymagają tego. Dziecko musi wiedzieć, co mu wolno, a czego nie – czuje się wtedy bezpieczniej. Zasady nie mogą się zmieniać w zależności od twojego widzimisię czy samopoczucia.
Uporządkuj dzień Ustal w miarę stałe pory posiłków, kąpieli, znajome rytuały (np. czytanie przed snem). Takie „nie” nie oznacza, że rezygnujemy z tego, o co prosimy, z tego co dla nas w danym momencie ważne, lecz zapraszamy rozmówcę do podjęcia dialogu – do poszukiwania rozwiązania dobrego dla obu stron. Jest to taniec pomiędzy potrzebami moimi, a potrzebami rozmówcy w takt szacunku, zaufania i współpracy. Jest on niezwykle żywiołowym dzieckiem, z każdym chce rozmawiać (nawet z obcymi), gdy idziemy na spacer do wszystkich mówi dzień dobry, pyta się co słychać, umie poprosić o coś. Nie spiesz się Nikt nie lubi się spieszyć, a zwłaszcza ten, kto spieszyć się nie potrafi.
Czasem zapominamy o tym, że dzieci potrafią robić szybko tylko to, co im sprawia przyjemność i co je ciekawi. Nie rozumieją, dlaczego trzeba nagle szybko jeść albo szybko się ubierać. Jedzą wolno, bo tak jest zdrowo. Gdy dziecko nie chce zrobić tego, o co proszą go rodzice, często pojawia się pokusa zastosowania metody kija i marchewki. Nagradzania pożądanych zachowań i karania niewłaściwych.
Zanim obmyślimy system kar i nagró zadajmy sobie pytanie: Czy chcę, żeby moje dziecko wykonywało moje polecania, bo się mnie boi? Jeszcze się napracuje”, “Nic się nie stanie, gdy zje kolejną słodką przekąskę”, “Ustąpię dla świętego spokoju, po co mi sceny? Ustępujesz, gdy zamiast pożywnej kolacji chce zjeść kolejnego batonika. Dzieci nie słuchają rodziców, którzy nie mają dla nich czasu. Zmęczeni rodzice odkładają na później wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, czytanie mu bajek czy rozmowę o tym, co dziecko interesuje.
Często też ignorują fakt, że coraz częściej dzieckiem „zajmują się” telewizja, Internet albo podwórko. Często gdy akurat coś robię nie słucham z uwagą tego co Pierworodna mówi. Nie wiem co masz na myśli mówiąc o zmuszaniu więc się nie odniosę.
To co Pani może zrobić w domu, to rozmawiać z córką: co czuje w przedszkolu, co czuje gdy musi się podzielić zabawkami, dlaczego popycha kolegów i co wtedy czuje. I spokojnie tłumaczyć jej, że warto dzielić się z innymi, warto prosić, kiedy się czego chce. Ale również ma prawo odmówić, gdy nie chce czegoś oddać.
Jak powiedzieć dziecku, że nie zgadasz się na palenie? Czy wiesz, że okres krytyczny podejmowania zachowań ryzykownych, tj. Co zrobić,gdy letnie dziecko, się na mnie często obraża?
Moja córka często się na mnie obraża. Praktycznie nie wiem, skąd ona się tego nauczyła, ale zaczęło się to wszystko odkąd poszła do przedszkola (czyli niedawno bo we wrześniu). Gdy to nie pomaga to robie to co Małgosia, mówie nie chcesz, żebym Cie ubierała, co znaczy, że potrafisz zrobic to sama, ja teraz pójdę przygotowac rzeczy do wyjścia, a Ty sie ubierz, tylko pospiesz się, bo odjedzie nam autobus, jesli będziesz mnie potrzebowac-zawołaj itp.
A czy ktos może się wypowiedzieć na temat tego co robic, gdy dziecko sie zle zachowuje i nie slucha tego o co prosimy? Niby system kar i nagród nie jest dobry, rozmowa nie działa. Bo ja mam wrażenie, że zaraz wyląduje w wariatkowie… Dodam jeszcze, xe niestety praca nad sobą to nje wszystko. Co robicie gdy latek was nie slucha?
D ziecko do ciebie pyskuje i nie wiesz, co robić? Pyskowanie dziecka choć denerwuje, jest zachowaniem normalnym, rozwojowym. Sprawdź, kiedy i jak należy reagować. Tłumaczymy, dlaczego dziecko pyskuje. Udaje, że nie słyszy, gdy po raz dziesiąty prosisz, by sprzątnęło zabawki.
Głuchnie na dźwięk słowa „obiad”, choć przed chwilą świetnie słyszało, co szeptałaś na ucho jego tacie. Chowa się, gdy każesz mu myć zęby. A co jak 3latek mimo tych rad nadal nie słucha, bo jest uparty i za wszelką cenę chce postawić na swoim?
Przeciąga line na swoje mówiąc jeszcze jedna bajka, jeszcze 10min. Zatroszcz się o niezaspokojone potrzeby. Niektórzy tak zwani eksperci od rodzicielstwa bliskości twierdzą, że gdy dziecko bije, lub w inny sposób zachowuje się przemocowo, oznacza to istnienie dużych niezaspokojonych potrzeb. Nie musi tak być w większości przypadków, choć czasem faktycznie tak jest.
W czasie spaceru rozmawiaj o tym, co widzicie, słyszycie, gdzie teraz idziecie, zaciekaw i zaangażuj pociechę w sposób, który opisywałam wcześniej. Jeśli mimo wszystko maluch ucieka na spacerze: 1. Mów do niego tonem stanowczym, ale nie krzycz i nie okazuj złości. Ostrzeż dziecko, co się stanie, jeśli ponownie zacznie uciekać. Mlody gdy nie slucha nauczycuelki ta ponosi glos u kaze mu rojic to co inne dzieci gdy mlody mowi nie ta podnosi glos jeszcze bardziej. Jak mały miał 2-lata to troche mu odpuszczałam.
Uznałam ze nie bede robic co min awantur (bo do tego sie to sprowadzało) W koncu co mi zalezy którą on czapke załozy czy z którego kubka pije.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.