czwartek, 13 grudnia 2018

Aparat golgiego funkcje

Wewnątrz cystern zachodzą potranslacyjne modyfikacje białek oraz modyfikacje lipidów przeznaczonych do eksportu. Przekształcenia polegają przede wszystkim na modyfikacji reszt cukrowych glikoprotein i glikolipidów. W organellum zachodzi także siarkowanie proteoglikanów. Aparat Golgiego uczestniczy w wytwarzaniu błony komórkowej oraz umieszczaniu hydrolaz w endosomach.


Morfologia aparatu Golgiego zależy od pochodzenia komórki.

W komórkach zwierząt jest to jeden układ cystern, w komórkach niższych organizmów są to liczne ale niewielkie kompleksy. Część wypukła to strona cis. W tej części aparatu dochodzi do formowania się różnych substancji.


A zatem aparat Golgiego bierze udział w wewnątrz- a także pomiędzy komórkowym transporcie różnych związków. Aparat ten składa się ze stosu ułożonych równolegle, spłaszczonych , mniej lub bardziej łukowato wygiętych cystern ( zwykle od kilku do kilkunastu ), licznych pęcherzyków gładkich i opłaszczonych oraz wakuoli o zróżnicowanym kształcie i wielkości. Jakie są funkcje aparatu Golgiego ? Podstawowe typy komórek.

Charakterystyka struktur komórkowych. Komórka to podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna każdego organizmu. Oznacza to, że każdy organizm może składać się z jednej lub wielu komórek oraz że każda komórka wykonuje wszystkie podstawowe czynności życiowe, takie jak odżywianie, oddychanie czy rozmnażanie.


Odbiera od retikulum tworzone tam związki na retikulum gładkim i szorstkim, zagęszcza je, opakowuje i przekazuje do innych rejonów komórki lub poza komórkę. Siateczka śródplazmatyczna, retikulum endoplazmatyczne, siateczka wewnątrzplazmatyczna (łac. reticulum endoplasmaticum, complexus reticuli cytoplasmatici) – wewnątrzkomórkowy i międzykomórkowy system kanałów odizolowanych od cytoplazmy podstawowej błonami (membranami) biologicznymi. Tworzy nieregularną sieć cystern, kanalików i pęcherzyków. Funkcje aparatu Golgiego są złożone, ale zawsze mają związek z sekrecją, czyli wydzielaniem na drodze egzocytozy. Aparat Goldiego: Na aparat Goldiego skłądają się głównie błony (należą one do systemu wakuolarnego komórki).


W pobliżu aparatu Goldiego nie są rozmieszczone rybosomy, dlatego też układ Goldiego nie jest zaangażowany w proces syntezy białek. Budowa aparatu Goldiego: cysterny - spłaszczone woreczki, otacza je pojedyncza błona. Mikrofotografia aparatu Golgiego widocznego jako stos półkolistych czarnych pierścieni w dolnej części obrazu. Wewnątż cystern zahodzą potranslacyjne modyfikacje białek oraz modyfikacje lipiduw pżeznaczonyh do eksportu. Pżekształcenia polegają pżede wszystkim na modyfikacji reszt cukrowyh glikoprotein i glikolipiduw.


Internetowa encyklopedia PWN - zawierająca ok. Wydawnictwa Naukowego PWN - to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy.

Składają się z dwóch dopasowanych podjednostek: mniejszej i większej. Obie podjednostki powstają w jąderku jądra komórkowego i oddzielnie transportowane są do miejsca przeznaczenia, gdzie łączą s. Ich specyficzną cechą jest to, iż posiadają zdolność do redukcji azotanu (V) srebra (I). Strukturą podstawową aparatu Golgiego jest diktiosom – stos płaskich woreczków (cystern ). Składa się ze stosu spłaszczonych cystern. Chyba tylko komórki, które nie posiadają tego kompleksu są krwinki czerwone kręgowców. Taka struktura funkcje są bardzo zróżnicowane.


Wchodzi do aparatu Golgiego, z którego odpączkowuje w pęcherzyku razem z fragmentem błony aparatu. Jest on zbudowany z grup spłaszczonych cystern wraz z odpączkowującymi od nich pęcherzykami (co stanowi tzw. diksomy). Pobierz wektory stockowe Golgiego w najlepszej agencji grafiki wektorowej z milionami wektorów stockowych royalty-free premium, w wysokiej jakości, clip-artami i ilustracjami w rozsądnych cenach. Modyfikacja glikoprotein w aparacie Golgiego. Transport glikoprotein do aparatu Golgiego.


Dodawanie do białek składnika cukrowego w siateczce śródplazmatycznej. Pakowanie glikoprotein do pęcherzyków transportujących w aparacie Golgiego. Gdy włókna mięśnia szarpią, organy Golgiego emitują impulsy nerwowe do rdzenia kręgowego. To powoduje rozluźnienie mięśnia i umożliwia utrzymanie określonej pozycji ciała.


Narządy ścięgniste pełnią także funkcję ochronną, zapobiegając oderwaniu się mięśni od miejsca przyczepu (wskutek np. zbyt silnego napięcia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty