wtorek, 13 sierpnia 2019

Kiwanie głową na boki u niemowląt

Kurcze, zauważyłam u swojego Wiktora (miesięcy), że też tak jakby zaczął kiwać główką. Tak delikatnie to zrobi, ale zrobi i robi tak co jakiś czas. A jak ja go naśladuje i tak głową kiwam, to on się śmieje ze mnie.


Witam mam miesięcznego syna od jakiegoś miesiąca zaczął kiwać główka tak jak by kiwał nie, trochę się niepokoje bo zaczyna to robić coraz częściej i dłużnej ,zauważyłam ze jak jest zmęczony albo znudzony to robi to częściej,tez nie raz jak ja kiwam do niego głowa nie. Tak też robił, ale teraz jest na etapie potrząsania głową do tyłu. A najlepiej wtedy, kiedy siedzi na krzesełku i bęca głową w oparcie od fotelika, albo stoi w łóżeczku i bęca głową o łóżeczko. Wygląda to bardzo nieprzyjemnie, może dlatego, że od razu kojarzy mi się z jakimś schorzeniem neurologicznym, albo conajmniej chorobą sierocą.


Kiwanie głową doprzodu i do tyłu. Nieraz wydaje przy tym dzwięki yhy, yhy. Robi tak w różnych sytuacjach np: jak bawi się zabawkami, albo patrzy na telewizor.


Przyczyny drżenia głowy: choroby. U młodych ludzi (10–lat) drżenie głowy może wystąpić jako objaw choroby Wilsona. Choroba Wilsona to uwarunkowane genetycznie schorzenie metaboliczne, które powstaje, kiedy w organizmie odkłada się miedź. Choroba sieroca przebiega na trzech etapach – najpierw występuje duża agresja, krzyk, płacz, potem większy spokój z pogorszeniem się kondycji malca (np.


dziecko traci na wadze, jest blade), w końcu w fazie trzeciej dochodzi do dużego wyciszenia, zobojętnienia na wiele bodźców i pozornego odrzucenia matki. Tiki nerwowe u dziecka to powtarzające się, mimowolne ruchy, np. Czasem tikom towarzyszą dźwięki: chrząkanie, pociąganie nosem, cmokanie, powtarzanie jakiegoś słowa.


Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tików i nie jest w stanie ich kontrolować. Zdarza się jej to kilka razy w ciągu dnia. Na boki łóżeczka lepiej założyć ochraniacze dostępne często wraz z pościelą dla niemowląt. Zastąpić je może też poprzekładany między szczebelkami koc lub pikowana kołderka (koniecznie dobrze je przywiąż). Pozbądź się także obrazów i innych zawieszek ze ścian nad łóżeczkiem, aby nic nie spadło na dziecko.


Układamy malca na brzuchu, tak by jego barki i ramiona spoczywały na wyżej ułożonym udzie, a miednica na tym ułożonym niżej. Brzuszek zmieści się między udami, nóżki fikają z jednej strony u z drugiej - rączki lądują w buzi. Na takim zaokrąglonym podłożu dziecko komfortowo i bezpiecznie może się rozglądać, bawić, spać. Uderzanie głową w różne powierzchnie (podłoga, ściany, szczebelki łóżeczka) najczęściej występuje u dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia.


Obraz tego zjawiska jest bardzo niepokojący – maluch nagle zaczyna energicznie uderzać głową i choć jesteś pewna, że go to boli, to on zachowuje się tak, jakby wcale tak nie. Tiki to nawracające, nierytmiczne (to znaczy niepojawiające się z regularnością) stereotypowe (o podobnym u jednego chorego obrazie), krótkotrwałe, szybkie, czasami gwałtowne ruchy (tiki ruchowe) lub dźwięki produkowane przez strumień powietrza przechodzący przez nos, gardło, usta (tiki tzw. wokalne, dźwiękowe). Jedyna rada, jaka na szybko przychodzi mi do głowy to skok w bok, ale nie o to nam przecież chodzi.


Sekwencja obracania się z pleców na brzuch pojawia się u niemowląt w wieku ok. W prawidłowych warunkach obracanie się ma trzy główne fazy: (i) Głowa, nie tracąc kontaktu z podłożem, obraca się na bok i rozciąga grzbietowo. Kierunek obracania się jest zgodny z kierunkiem, w którym obraca się twarz). Dotkniętych chorobą sierocą pozornie nic nie odróżnia od reszty społeczeństwa. Normalnie wyglądają, normalnie pracują, normalnie się zachowują.


Swój sekret trzymają jednak w czterech. Główną przyczyną spłaszczenia główki u noworodków jest pozycja układania do snu. Deformacja bierze się z częstego ułożenia na plecach, co ma związek z bezpieczeństwem dziecka podczas snu. Spanie na plecach jest o tyle ważne, w przypadku niemowląt, że zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej (SIDS).


Ruchy kiwania się, turlania, rytmicznego poruszania głową są najczęściej stosowane przez niemowlęta i dzieci w celu wyciszenia się przed snem (tzw. jaktacje). Nie są wówczas uważane za żadną chorobę. Proponuję zrobić nagranie wideo kilku takich epizodów i pokazać na najbliższej wizycie u swojego lekarza pediatry lub neurologa.


Głowa kości udowej u zdrowego noworodka pasuje do panewki (czyli zagłębienia miednicy) niczym pięść do obejmującej ją dłoni. Dziecko ma problemy z odwodzeniem nóżek na boki, a gdy nauczy się chodzić, kiwa się jak kaczuszka. Przeczytaj, jakie prawa ma dziecko u lekarza.


Niewielka dysplazja u niemowląt zwykle nie wymaga. Padaczka u niemowląt: objawy. Zwykle padaczkę diagnozuje się w wieku dziecięcym - to wtedy można zaobserwować początki choroby.


W przypadku niemowląt jest to jednak dość utrudnione, gdyż objawy nie zawsze są dla rodziców niepokojące, na dodatek bardzo często występują w nocy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty