poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Fluorek sodu w pastach do zębów

Fluor zawarty w paście do zębów szkodzi zdrowiu? Fluor przyjmujemy codziennie: z wodą z kranu, jedzeniem, herbatą. Jest w glebie, unosi się w powietrzu. Ponadto za jego pomocą fluoryzuję się wodę, by w ten sposób uzupełnić „niedobory” fluoru wśród społeczeństwa i zapobiegać chorobom zębów.


Fluorkiem sodu wzbogaca się również: płukanki, nici dentystyczne, wykałaczki, materiały do wypełnień, żele, lakiery. Fluorek sodu w pastach do zębów i nie tylko.

Fluor może występować w pastach jako fluorek sodu, monofluorofosforan sodu (uważany za najmniej skuteczny), aminofluorek – czyli postać organiczna fluoru, fluorek cynawy czy fluorek glinu. Pomóc w tym mogą pasty do zębów ze składnikami łagodzącymi objawy zapalenia dziąseł i zapobiegającymi jego powstawaniu. Uznaje się, że powszechne używanie past do zębów z fluorem przyczyniło się do znacznego spadku występowania próchnicy w krajach uprzemysłowionych. Najczęściej występującymi w pastach związkami aktywnymi zawierającymi fluor są jego nieorganiczne sole, głównie fluorek sodu, monofluorofosforan sodu oraz aminofluorki.


Kalifornijski Urząd Służby Zdrowia doniósł, że w butelkowanej wodzie o nazwie Niagara znaleziono 4ppm fluorku. Fluor w paście do zębów zwiększa odporność na próchnicę, ponieważ wzmacnia szkliwo i nasila mineralizację. Zapobieganie próchnicy polega na odpowiedniej higienie jamy ustnej, do której należy codzienne czyszczenie zębów z płytki bakteryjnej za pomocą szczoteczki i pasty z fluorem, nici do zębów i wykałaczki.


Zespół ekspertów, pracujących pod kierunkiem dr hab.

Agnieszki Mielczarek z Zakładu Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dokonał przeglądu dostępnego piśmiennictwa na temat roli stabilizowanego fluorku cyny, stosowanego w pastach do zębów, w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Można ją spotkać zwłaszcza w pastach do zębów z tak zwanego prywatnego importu, z egzotycznych dla europejczyka krajów. Fluor jest dopuszczalny do stosowania w pastach do zębów, ale tylko w ograniczonym stężeniu. Na każdej paście do zębów, w której jest ten składnik musi być informacja o treści: „zawiera fluorek sodu”, która przybiera formę ostrzeżenia, a nie wykazania zalet produktu.


Powszechnie używany w pastach do zębów jako środek zapobiegający próchnicy oraz do fluoryzacji wody. Czy fluor z pasty szkodzi zdrowiu? Fluor jest niezbędny dla zębów - wzmacnia szkliwo, chroniąc przed próchnicą.


Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że związki fluoru, które wchłaniamy m. Ile w tym prawdy i czy rzeczywiście zło czai się w paście do zębów? W pastach do zębów fluor jest dostępny pod postacią fluorków. Są to najczęściej: aminofluorki, fluorek sodu i monofluorofosforan sodu. Stężenie fluoru w pastach wyznacza się poziomem ppm. W tłumaczeniu “parts per milion” oznacza “cząstki na milion”.


W Unii Europejskiej maksymalny ppm, podawany na opakowaniach past do. Potwierdzam – pracuję w laboratorium chemicznym i jednym z odczynników jaki jest przez nas od czasu do czasu używany jest fluorek sodu o wzorze chemicznym NaF. Na opakowaniu z tworzywa narysowany jest znak trupiej czaszki, co oznacza że jest to silna trucizna. Tenże sam fluorek sodu jest składnikiem większości past do zębów – przyp.


Do najczęściej występujących związków fluoru w paście do zębów należą fluorek sodu, monofluorofosforan sodu, fluorek cynawy oraz aminofluorki – mówi lek.

Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie. Im więcej fluoru w paście, tym silniejsze działanie przeciwpróchnicze, jednak jego zbyt duże stężenie. Pasta posiada fluorek sodu, fluorek potasu oraz ksylitol które działają przeciwpróchniczo, redukują przebarwienia oraz osad który pojawia się bardzo często po piciu kawy, herbaty oraz czerwonego wina. Pasta ma smak ziołowej mięty, powoduje to odświeżenie jamy ustnej na długi czas.


Wnioski ekspertów ze spotkania panelowego dotyczącego wykorzystania stabilizowanego związku cyny i fluoru w pastach do zębów: Pasty do zębów zawierające stabilizowany związek fluorku cyny i heksametafosforanu sodu wykazują działanie wielokierunkowe, gdyż modyfikują strukturę błonki nabytej zwiększając jej potencjał prewencyjny. Może również być łą-czony w zestawieniach dwóch substancji aktywnych jako NaF z SMFP oraz AmF z SnF 2. Niektóre z tych związków, najczęściej używanych – to fluorek sodu i glinu. Prawie wszystkie фториды - to substancje bardzo toksyczne dla ludzkiego organizmu. Ilości fluoru, który znajduje się tylko w jednej probówce pasty do zębów, wystarczy do tego, żeby pozbawić życia małego dwuletniego dziecka. Warto zatem zwrócić uwagę na skład najczęściej używanej pasty do zębów – jaką postać fluoru zawiera, jaka jest jego ilość, jakie są składniki lecznicze oprócz fluoru, jaki jest wskaźnik ścieralności zębiny RDA.


W jednej paście może jako jeden związek (fluorek sodu (NaF), monofluorofosforan sodu (SMFP), fluorek cyny. Nie ma jednak powodu do paniki. Należy jednak pamiętać, by po każdym szczotkowaniu zębów dokładnie wypłukać jamę ustną.


W związku z tym, fluorek sodu zawarta w paście do zębów - chroni zęby przed próchnicą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty