piątek, 30 sierpnia 2019

Synapsa pobudzajaca

Impuls nerwowy zostaje przeniesiony z jednej komórki na drugą przy udziale substancji o charakterze neuroprzekaźnika (zwanego czasem neurohormonem) – mediatora synaptycznego (synapsy chemiczne) lub na drodze. Podstawa programowa zasobu. Szkoły ponadgimnazjalne Biologia II. Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka. Uczeń wymienia przykłady i opisuje rolę przekaźników nerwowych w komunikacji w układzie.


Jednostką strukturalną i funkcjonalną układu nerwowego jest neuron. Jego podstawowym zadaniem jest przyjmowanie, przewodzenie i przekazywanie sygnałów, co związane jest z właściwościami błony komórkowej. Przewodzenie impulsu we włóknach nerwowych. Regulacja liczby i właściwości tych receptorów jest ważnym elementem kontroli. Tego typu synapsa stanowi bezpośrednie elektryczne połączenie pomiędzy komórkami.


Odległość pomiędzy błonami komórek jest w takiej synapsie mniejsza niż w synapsie chemicznej i wynosi zaledwie około 3-nm. W błonach obu kontaktujących się komórek w rejonie złącza znajdują się cząsteczki białka (koneksyny) tworzące razem. Neuroprzekaźnik, neurotransmiter, neuromediator – związek chemiczny, którego cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy neuronami (komórkami nerwowymi) poprzez synapsy, a także z komórek nerwowych do mięśniowych lub gruczołowych. Najbardziej rozpowszechnionymi neuroprzekaźnikami są: glutaminian, GABA, acetylocholina, noradrenalina, dopamina i serotonina.


Internetowa encyklopedia PWN - zawierająca ok. Wydawnictwa Naukowego PWN - to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy. D- synapsa pobudzajaca rec D- synapsa hamujaca (zwyrodnienie tych włokien wystepuje w chorobie Parkinsona) oddziaływanie jader podstawnych na korowe i podkorowe osrodki ruchowe. Mediatory (neuroprzekaźniki, neurotransmitery, neuromediatory) – związki chemiczne, które wydzielają się z zakończeń aksonów w obrębie synapsy i przenoszą sygnały pomiędzy neuronami lub między neuronami a komórką mięśniową lub gruczołową.


Związki te zmieniają właściwości. Nazwa receptora pochodzi od zast ępczego agonisty selektywnie aktywuj ącego ten rodzaj receptora. Jest to synapsa typu chemicznego (są też typu elektrycznego, z węższą szczeliną, bez sekrecji neuroprzekaźników). Rysunek przedstawia zakończenie aksonu neuronu presynaptycznego, z którego wydzielane neuroprzekaźniki dyfundują przez szczelinę synaptyczną do dendrytu komórki postsynaptycznej.


Podobnie, synapsa jest hamująca, gdy zmniejsza prawdopodobieństwo generacji potencjału czynnościowego. Definicje ‘pobudzajacy’ i ‘hamujacy’ zależą wiec wyłącznie od wartości potencjału równowagi danej synapsy i wartości progu na generacje potencjału czynnościowego. Niektóre cząsteczki serotoniny zostają wychwycone z powrotem przez receptory neuronu znajdującego się przed synapsą, co nazywamy wychwytem zwrotnym.


Działanie sertraliny polega na hamowaniu procesu wychwytu zwrotnego serotoniny, a co za tym idzie na wydłużeniu czasu działania serotoniny w synapsie i czasu pobudzenia komórki odbiorczej. Witamina B(kobalamina) Witamina Buczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek w szpiku (dlatego bywa też nazywana czerwona witaminą), metabolizmie białek, tłuszczu i węglowodanów, syntezie neuroprzekaźnika serotoniny. Witamina B bierze także udział w utrzymaniu stabilności genów człowieka, zwiększa apetyt u dzieci.


W synapsach pobudzających wydzielany do szczeliny synaptycznej mediator (np. acetylocholina) powoduje depolaryzację błony postsynaptycznej, a więc przekazanie impulsu nerwowego dalej. W synapsach hamujących mediator (np. GABA) wywołuje hiperpolaryzację błony postsynaptycznej. Dynamika oddzialywań miedzy dwoma typami synaps pobudzajacych: synapsami sensorycznymi oraz synapsami lokalnymi łączącymi poszczegolne interneurony sieci może podlegac tym samym regułom co dynamika oddzialywań miedzy graczami w grach populacyjnych, opisywana przez równanie replikatorowe. Można powiedzieć, że w ten sposób pierwszy neuron przekazuje drugiemu informacje.


Wej´sciom komórki mo zna przypisa˙ c współczynniki (wagi) odpowiadajace˛ ilo´ sci´ neuromediatora wydzielonego na poszczególnych synapsach. Komórka, która wysyła informacje nazywana jest neuronem pre-synaptycznym, a komórka odbierajaca˛ informacje to neuron postsynaptyczny. Moze wystapi˛˙ c reakcja pobudzajaca,˛ gdy aktywowany receptor zwieksza˛ szanse wy-´.


Depresja jest chorobą, z którą boryka się wielu ludzi. Często bagatelizowana, gdyż jej objawy przypisywane są zmęczeniu, frustracji, złemu samopoczuciu. Synapsa nie jest jednak. Układ nerwowy to złożony system, który sprawuje kontrolę nad wszystkimi procesami zachodzącymi w naszym ciele, a także pozwala nam rejestrować i odbierać to, co dzieje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nas. Zaburzenia te mogą ujawniać się w przebiegu takich chorób jak: depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, fobia społeczna, agorafobia, lęk napadowy, zespół lęku uogólnionego, nerwica natręctw, bezsenność.


Na jednej synapsie zachodzi jeden rodzaj zmian, ale przy dużej liczbie pobudzonych synaps zmiany te sumują się czasowo i przestrzennie, dając w wyniku tego sumowania odpowiednio większy analogowy potencjał somatodendrytyczny – SDP (SomatoDendric Potential), który przenosi się po błonie komórki w kierunku wzgórka aksonu. Po ms nastepuje inaktwyacha sodowa z. Jednak depolaryzacja błony jest częściowa , określana jako postsynaptyczny potencjał pobudzający Wartość jego, powstająca pod wpływem analiz statystycznych pojedynczego impulsu,jest za mała aby w. Leki w osteoporozie i innych. The PowerPoint PPT presentation: Odruch miotatyczny na rozciaganie is the property of its rightful owner. Do you have PowerPoint slides to share? If so, share your PPT presentation slides online with PowerShow.


Uwaga na leki pobudzajace pozazwojowe synapsy wspolczolne. Robik Odpowiedz Link Zgło ś. Depolaryzacja blony komorkowej , inaczej postsynaptyczny potencjal pobudzajacy Transmitery układu autonomicznego GABA(kotransmitter hamujący), acetylocholina , noradrenalina (hamuje postsynaptycznie), adrenalina (hamuje aktywność wspolczulna), substancja P, beta-endorfiny, enkefaliny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty