Szorstka siateczka śródplazmatyczna (retikulum endoplazmatyczne granularne, siateczka śródplazmatyczna ziarnista ER-g, rER) - rozgałęziony system błon plazmatycznych w komórce, łączący zewnętrzną błonę jądrową z błoną komórkową oraz błony organelli. Jej funkcja polega na udziale w syntezie białek. Jej powierzchnia jest pokryta rybosomami.
Tworzy ją złożony trójwymiarowy system kanalików, rozgałęzionych rurek i pęcherzyków. SIATECZKA ŚRÓDPLAZMATYCZNA SZORSTKA rozgałęziony system błon plazmatycznych w komórce, łączący zewnętrzną błonę jądrową z błoną komórkową oraz błony organelli. Siateczka zwiększa powierzchnię w.
Jest szczególnie dobrze rozwinięta w komórkach szybko. Jaką funkcję pełni siateczka śródplazmatyczna? Odbywają się w niej procesy metaboliczne lipidów (synteza lipidów) lub sterydów oraz detoksykacja czyli usunięcie z organizmu trujących substancji jak również transport wewnętrzny. Retikulum endoplazmatyczne może być szorstka (granuralna) -ta część siateczki powiązana z rybosomami, lub gładka (a granuralna). Wiecie może która siateczka śródplazmatyczna, gładka czy szorstka gromadzi jony wapnia?
Pod względem chemicznym retikulum budują: lipidy (najwięcej jest lecytyny) oraz białka (jest ich więcej niż w błonie komórkowej). Jej błony połączone są z wieloma organellami np. Bierze udział w transporcie wewnątrzkomórkowym różnych substancji, w syntezie białek ( retikulum endoplazmatyczne szorstkie), izolacji przeciwstawnych.
ER, RER (skrót) wścieklica szorstka = myrmica scabrinodis.
Błony tworzące retikulum endoplazmatyczne to około wszystkich błon wchodzących w skład komórki. ER umożliwia wyodrębnienie w komórce rejonów, w których przebiegają różne reakcje. Internetowa encyklopedia PWN - zawierająca ok.
Wydawnictwa Naukowego PWN - to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy. Czym jest Skrót polski GER Opis hasła por. Co znaczy siateczka śródplazmatyczna szorstka (ziarnista) (ang. granular endoplasmic reticulum) słownik.
Gładka stanowi system rozgałęziających się rurek, natomiast szorstka składa się z leżących obok siebie płaskich woreczków (zbiorników). W błonie siateczki śródplazmatycznej gromadzą się liczne enzymy katalizujące reakcje chemiczne zachodzące w jej świetle. Rough endoplasmic reticulum, z niem. Definicja Szorstka siateczka środplazmatyczna.
Raue Endoplasmatischen Retikulum. Co to znaczy SZORSTKA SIATECZKA ŚRODPLAZMATYCZNA: Szorstka siateczka śródplazmatyczna, szorstkie reticulum endoplazmatyczne- rozgałęziony mechanizm błon plazmatycznych w komórce, złączający zewnętrzną błonę jądrową z błoną komórkową i. Szorstka siateczka śrudplazmatyczna (retikulum endoplazmatyczne granularne, siateczka śrudplazmatyczna ziarnista ER-g, rER) - rozgałęziony system błon plazmatycznyh w komurce, łączący zewnętżną błonę jądrową z błoną komurkową oraz błony organelli. Chloroplasty biorą udział w procesie fotosyntezy Cytoplazma jest ośrodkiem zachodzenia reakcji metabolicznych. Zapewnia on: - zwiększenie powierzchni wewnętrznej komórki,. ER szorstka będzie przeważać w komórkach szybko rosnących i wydzielających enzymy białkowe,.
Szorstka siateczka śródplazmatyczna - Szorstka siateczka śródplazmatyczna (zwana też siateczka ziarnistą) to układ kanalików i cystern, zlokalizowany w cytoplazmie komórek eukariotycznych Do zewnętrznej powierzchni szorstkiej siateczki przyczepiają się rybosomy Ściana kanalików szorstkiej siateczki śródplazmatycznej ma. Bo tam prowadzą syntezę białek. Zarówno komórki zewnątrz wydzielnicze tarczycy jak i komórki Leydiga jąder wytwarzają hormony.
W tych pierwszych jest dobrze rozwinięta siateczka śródplazmatyczna szorstka , a w drugich gładka. Odnosząc się do budowy hormonów i funkcji wymienionych organelli wyjaśnij tę różnicę. ODPOWIEDŹ Hormony tarczycy mają budowę białkową, więc są syntezowane na siateczce szorstkiej.
Gładka siateczka śródplazmatyczna nie zawiera rybosomów i jest miejscem syntezy tłuszczów, bierze. Znajdują się na niej liczne rybosomy, w których dochodzi do biosyntezy białka. Odgrywa istotną rolę w syntezie lipidów i detoksykacji.
Odbywa się tu rozkład niektórych szkodliwych substancji. Szorstka (ziarnista) siateczka śródplazmatyczna składa się z płaskich woreczków (cystern), o szerokości 30—nm, do których od strony cytosolu przyczepione są rybosomy. Występuje we wszystkich komórkach mających jądra (z wyjątkiem plemników). Na rysunku przedstawiono jądro komórkowe wraz z otaczającymi je strukturami błoniastymi. Od retikulum endoplazmatycznego należącego do ER gładkiego, mogą odchodzić różnej wielkości pęcherzyków, przekształcających się w wakuole lub mikrociałka ( peroksysomy, sferosomy).
Artykuł omawiający element komórki eukariotycznej - retikulum endoplazmatyczne (ER), zwane też siateczką śródplazmatyczną. Zawiera opis budowy, podział, różnice między typami siateczki i funkcje. Dołączone również obrazki oraz link do filmiku, aby nauka była bardziej multimedialna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.