piątek, 30 sierpnia 2019

Funkcje układu kostnego

Układ kostny - budowa kości. Podstawowym budulcem układu kostnego jest tkanka kostna, a w niewielkiej ilości również tkanka chrzęstna. Jego głównym narządem jest natomiast kość.


Kości tworzą żywe komórki tkanki kostnej: osteocyty - które odpowiadają za odżywianie kości, osteoklasty - które potrafią rozpuszczać i trawić tkankę kostną oraz osteoblasty - budujące kości. Funkcje układu kostnego człowieka. Podstawową funkcją układu kostnego jest podpora całego organizmu człowieka.


Do kości przyczepione są mięśnie, co umożliwia poruszanie się. Kości chronią też najważniejsze organy ludzkiego ciała, takie jak mózg, rdzeń kręgowy oraz serce. Jak widać, funkcje szkieletu rzeczywiście są nad wyraz istotne. Bez niego nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie człowieka.


W związku z tym, dobrze jest mieć świadomość tego, jak on działa. To znaczący układ w ciele ludzkim. Najważniejszą funkcją naszego układu kostnego jest podporą naszego ciała za pomocą szkieletu.


Jest to rusztowanie dla całego ciała człowieka, a także podpór dla mięśni. Najważniejsze funkcje układu kostnego to: funkcja ochronna – wiele kości chroni narządy wewnętrzne, np. Przede wszystkim tworzy rusztowanie dla ciała człowieka, nadaje mu kształt. Kości osłaniają pewne bardzo ważne narządy naszego organizmu. Tę funkcję pełnią klatka piersiowa, kości miednicy, czaszka.


Funkcje układu kostnego

Kości magazynują sole mineralne i tworzą krew. Inną funkcją układu kostnego jest wytwarzanie elementów morfotycznych krwi przez szpik kostny. Bez szkieletu ciało człowieka byłoby zwiotczałą, bezkształtną masą mięśni, naczyń krwionośnych i narządów wewnętrznych. Kości są tak mocne i twarde, że tworzą sztywny szkielet wewnętrzny, który podpiera i ochrania wszystkie.


Kość, czyli podstawowy narząd układu kostnego, zbudowana jest z wielu tkanek. Jednakże oprócz tego, że zawiera on tkankę kostną, ma również w swoim składzie tkankę tłuszczową, chrzęstną oraz krwiotwórczą. U dorosłego człowieka szkielet składa się z 2kości – liczba ta jest większa u dzieci ze względu na wiele punktów kostnienia (według Reichera: około 2u noworodka i 3u 14-latka) i spada dopiero po połączeniu się np.


Poza wspomnianą funkcją stabilizacji całego organizmu szkielet stanowi swego rodzaju magazyn związków mineralnych w ludzkim ciele. Blisko masy kości to substancje mineralne (głównie związki wapnia). Tkanka kostna pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Znaczna część kości stanowi ochronę ważnych narządów wewnętrznych, np. Inne kości dostosowane są do dźwigania sporego ciężaru ciała, np.


Jakie są funkcje układu kostnego ? Każdy z tych kości służy inną funkcję, która pomaga utrzymać ciało w ruchu i zdrowe. Pozostałe składniki tkanki kostnej to: włókna kolagenowe (zwiększają elastyczność tej tkanki), substancja (istota) międzykomórkowa (spaja wszystkie składniki wraz z komórkami kostnymi, dodatkowo jest ona przesycona fosforanem wapnia, który wraz z innymi solami mineralnymi nadaje kości wymaganą twardość), drobne naczynia krwionośne (odżywiają tkankę kostną). Ludzki układ szkieletowy składa się z 2kości, które opierają się na szpiku kostnego, ścięgien i więzadeł do funkcji. Obie części tego układu są ze sobą powiązane strukturalnie i funkcjonalnie – współdziałają w wykonywaniu ruchu. Przedstaw, na czym polega współdziałanie szkieletu i mięśni szkieletowych w wykonywaniu ruchu.


Funkcje układu kostnego

W odpowiedzi uwzględnij rolę każdej z części składowych układu ruchu. Kiedy układ kostno-stawowy zaczyna szwankować, wówczas mogą pojawić się różne uciążliwe objawy. Sprawdź, jakie funkcje w procesie poruszania się pełni układ kostny, a także jakie leki mogą być stosowane w leczeniu chorób kości. Wymień funkcje układu szkieletowego człowieka. Głównym elementem budulcowym szkieletu człowieka jest tkanka kostna, a w mniejszym stopniu także tkanka chrzęstna.


Szkielet dorosłego człowieka składa się z 2kości. Oprócz tkanki kostnej ważnym elementem układu kostnego jest tkanka chrzęstna budująca między innymi małżowinę uszną, spojenie łonowe a także łączy żebra z mostkiem. Od tkanki kostnej odróżnia ją skład chemiczny substancji międzykomórkowej, która jest zdecydowanie mniej z mineralizowana oraz posiada większy procentowy.


Kości ludzkiego układu kostnego są podzielone na cztery odrębne grupy na podstawie wielkości i kształtu. Są to długie kości, krótkie kości, płaskie kości i nieregularne kości. Kości rąk i nóg mają długą długość w porównaniu do ich szerokości. Zatem są one podzielone na kategorie pod długimi kośćmi.


Zdrowie układu kostnego w pediatrii. Siłę kości wyznacza ich masa, rozmiar, geometria i jakość. Do złamań warunkowanych przez kruchość układu kostnego dochodzi wówczas, gdy wytrzymałość kości jest znamiennie obniżona. Należy wyeksponować funkcję podporową, bo kręgosłup stanowi osłonę rdzenia kręgowego, czyli elementu centralnego układu nerwowego. Część kostna klatki piersiowej to przede wszystkim osłona narządów wewnętrznych, takich jak płuca i serce.


Wapń i magnez to od wieków synonim zdrowych kości. Jako jedne z najważniejszych minerałów są odpowiedzialne za prawidłowe odżywianie naszego układu kostnego. Odpowiednia ilość magnezu i wapnia jest niezbędna dla prawidłowej pracy układu nerwowego, kostnego oraz mięśnia sercowego.


Histologicznie kość jest narządem złożonym z wielu różnych tkanek. Zaznacz funkcje szkieletu. Głównym składnikiem jest tkanka kostna, ale zawiera ona także tkankę tłuszczową, krwiotwórczą, chrzęstną i inne. Każda kość pokryta jest okostną, a powierzchnie kości przylegające do siebie w obrębie stawu pokrywa chrząstka stawowa.


Trzon kości długich, powierzchniowe (korowe) warstwy ich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty