Elektronystagmografia (ENG) to badanie, którego celem jest ocena narządu równowagi, czyli błędnika. W czasie badania ocenia się oczopląs, który jest objawem zaburzeń narządu równowagi. Alternatywą do badania VNG jest badanie elektronystagmograficzne (ENG).
Polega ono na ocenie oczopląsu, który jest objawem zaburzeń narządu przedsionkowego. Oczopląs rejestruje elektronystagmograf – urządzenie połączone z komputerem oraz z elektrodami umiejscowionymi na czole i skroniach osoby badanej. Jest to badanie diagnostyczne narządu równowagi.
Do rejestracji ruchów gałek ocznych wykorzystywane jest zjawisko różnicy potencjałów pomiędzy dodatnio naładowaną rogówką a ujemnie naładowaną siatkówką, czyli tzw. Także w tej sytuacji ocenia się, czy u pacjenta występuje oczopląs, jednak jest to rejestrowane za pomocą elektronystagmografu. Badanie ENG błędnika (elektronystagmograficzne) może być alternatywą dla VNG. Na badanie elektronystagmograficzne powinny zostać skierowane osoby cierpiące na częste zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Poza tym, wskazaniem do badania jest choroba Meniere’a, niektóre przypadki niedosłuchu oraz oczopląs samoistny.
Niestety, badanie nie jest refundowane przez NFZ i można je wykonać jedynie w prywatnych gabinetach. Videonystagmografia (VNG), to badanie błędnika, które jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania zawrotów głowy. Pracownia posiada najnowocześniejszy aparat do badań EMG w Warszawie. Elektromiografia (EMG) i badanie szybkości przewodzenia w nerwach obwodowych (ENG) stanowią uzupełnienie badania neurologicznego.
Badanie elektronystagmograficzne rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry pacjenta i umieszczenia na niej elektrod. W trakcie zabiegu dopuszczalna jest pozycja leżąca lub siedząca. Po każdej stymulacji przez pół minuty. Objawy oczne w chorobie Gravesa-Basedowa.
Jeśli wykluczy się laryngologiczna przyczynę objawów, wskazana konsultacja neurologiczna i wykluczenie mózgowej przyczyny objawów. Badanie pozwala zarejestrować ruchy gałek ocznych zarówno przy zamkniętych, jak i przy otwartych oczach, a także ocenić charakter wspomnianego oczopląsu. Zasada badania polega na pomiarze zmian pola elektrostatycznego pomiędzy ładunkami rogówki, a siatkówki powstającymi w trakcie ruchu gałek ocznych. Badanie wykonuje się za pomocą elektrod igłowych, w spoczynku i podczas skurczu mięśnia.
Początkowo układ równowagi drażniony jest za pomocą określonych, trwających sekund bodźców. Mierzone wahania potencjałów widoczne są na monitorze, mogą być również przekształcone na sygnał akustyczny, słyszalny przez głośnik. W stanie spoczynku w mięśniu nie stwierdza się czynności bioelektrycznej (cisza elektryczna). Wrocławia regionu Dolnego Śląska. VNG można uzyskać pod nr tel.
Należy uprzedzić wykonującego badanie o stosowaniu aspiryny, przewlekłych infekcjach oraz obecności rozrusznika serca i innych elementach metalowych w sercu. W przypadku wystąpienia nagłych dolegliwości podczas badanie EMG należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza. Po badaniu: Można w pełni powrócić do codziennej aktywności. Często badanie ENG określane jest jako badanie elektrofizjologiczne lub elektronystagmograficzne. Warte podkreślenia jest tutaj także i to, że każda osoba, która pracuje na wysokości także powinna dostać skierowana na takie badanie.
Badanie odbywa się w ciemności w pozycji siedzącej i leżącej. Na oczy ma założone gogle z kamerą video. Początkowo pacjent śledzi przesuwające się punkty i linie na ekranie następnie wlewana jest do uszu woda: zimna i ciepła. Pojawia się zawrót głowy i oczopląs który jest rejestrowany i analizowany przez komputer.
Badanie stroboskopowe krtani zazwyczaj wykonuje się przy pomocy elastycznego laryngofiberoskopu, który wprowadza się przez nos aż do wysokości wejścia do krtani. Ze względu na to, że badanie u większości pacjentów podczas badania pojawia się odruch wymiotny wykonuje się je w znieczuleniu powierzchniowym. Kurs szkoleniowy „Badanie wideo i elektronystagmograficzne” Miejsce: Instytut Europejski, Centrum Dydaktyczno - Konferencyjne, Ul. Badanie wideonystagmograficzne (VNG) jest badaniem wykorzystywanym w diagnostyce zawrotów głowy.
Pobudzenie lub zmiany chorobowe układu równowagi decydują o wystąpieniu dwóch objawów: oczopląsu i zaburzeń równowagi (zawroty głowy są jedynie objawem subiektywnym). Oferujemy możliwość wykonania kompleksowej diagnostyki i leczenia zaburzeń równowagi oraz zawrotów głowy, która obejmuje: – badanie otolaryngologiczne, – badanie elektronystagmograficzne (ENG), badanie oczopląsu samoistnego w okularach Frenzla. Centrum Medyczne Olsztyńska oferuje Państwu dostęp do poradni specjalistycznych.
Dzięki temu w jednym miejscu pacjent może skorzystać z konsultacji specjalistów wielu dziedzin medycyny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.