poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Tkanka nerwowa budowa i funkcje

Są to komórki nerwowe, które są zdolne do przewodzenia impulsów nerwowych w odpowiedzi na różnorodne bodźce. Tworzą one układy, których zadaniem jest koordynowanie wszystkich czynności życiowych organizmu. Oprócz neuronów do tkanki nerwowej należą komórki glejowe. Tkankę nerwową cechuje brak zdolności do regeneracji.


Komórka nerwowa składa się z ciała komórki, w którym znajduje się jądro i większość organelli komórkowych oraz z wypustek.

Tkanki zwierzęce – budowa i funkcja. Przewodzi impulsy oraz odbiera, przekazuje i przetwarza bodźce docierające do narządów zmysłu. Wykonywanie tych funkcji jest możliwe dzięki odpowiedniej budowie tej tkanki.


Pełnią one funkcje ochronne i uczestniczą w odżywianiu neuronów. Neuronom towarzyszą komórki glejowe. Funkcją tej tkanki jest odbieranie informacji ze środowiska, przekazywanie bodźców jako impulsu, pobudzanie tkanki mięśniowej do pracy.


Komórki nerwowe otoczone są tkanką glejową (łączną), pełniącą funkcję odżywczo-podporową. Do tkanek roślinnych należą tkanki: okrywające (skórka, korek), przewodzące.

Odbiera impulsy ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. System tworzony przez komórki glejowe nazywany jest neuroglejem. Występują w wielu różnych typach i pełnią wiele różnorodnych i do końca nie zbadanych funkcji. Anatomicznie tkanka nerwowa tworzy ośrodkowy układ nerwowy (OUN) oraz obwodowy układ nerwowy. Zarówno w OUN jak i układzie obwodowym obok komórek nerwowych występują komórki glejo-we, które wobec komórek nerwowych pełnią funkcje ochronne i odżywcze.


Jej funkcją jest przede wszystkim ochrona tkanki nerwowej i zaopatrywanie jej w substancje odżywcze (np. glukozę). Budowa i funkcjonowanie tkanki nerwowej. Nowotworami wywodzącymi się z tkanki glejowej są glejaki. W jej skład wchodzi głównie tkanka tłuszczowa, a tylko niewielki procent stanowi tkanka łączna.


W strukturach tkanki podskórnej znajdują się włókna nerwowe i naczynia krwionośne. Głównym zadaniem tkanki podskórnej jest jej udział w procesie termoregulacji, który ma ogromne znaczenie dla całego organizmu. Układ nerwowy dzielić można różnie: na układ nerwowy ośrodkowy i obwodowy czy nerwowy somatyczny i autonomiczny.


Co wchodzi w skład układu nerwowego, jakie są jego funkcje i jakie są choroby układu nerwowego? Tworzy ich główny element konstrukcyjny, decydujący o kształcie, wielkości i wytrzymałości. W okresie wzrostu człowieka układ kostny zawiera jej relatywnie mniej – przeważają tkanki: chrzęstna i włóknista.


Tworzy go ponad 1mln neuronów, którym towarzyszą komórki glejowe, w jeszcze większej ilości.

Zapewnia on stały kontakt. Test dotyczy budowy neuronów. Tkanka kostna – rola w organizmie i funkcje. Właściwości tkanki nerwowej. Szybkość przejścia wzbudzenia przez akson w neuronach tego typu jest bardzo wysoka.


Serotonina działa jako neuroprzekaźnik, który pomaga przenosi ć sygnały z jednej części mózgu do drugiej. Chociaż serotonina jest wytwarzana w mózgu, gdzie pełni ona swoje podstawowe funkcje, około naszych dostaw serotoniny znajduje się w przewodzie pokarmowym, oraz w płytkach krwi (trombocytach). Synapsa – połączenie komórek nerwowych, komórki nerwowe nie stykają się.


Komórki glejowe– komórki te nie przekazują impulsów nerwowych, lecz pełnią funkcje ochronne i odżywcze komórek nerwowych. Współtworzą barierę krew-mózg, tworzą osłonki mielinowe aksonów. Każdy maturzysta powinien bezproblemowo na nie odpowiedzieć. Wszystkie zwierzęta, oprócz gąbek, cechuje budowa tkankowa.


Układy tworzą jedną powiązaną funkcjonalnie całość, czyli organizm. Uczniowie otrzymują teksty przygotowane przez nauczyciela o budowie, funkcjach i rozmieszczeniu tkanek zwierzęcych, rysunki schematyczne oraz zdjęcia obrazu mikroskopowego tkanek zwierzęcych. Grupa I- tkanka nabłonkowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty