poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Fluor na zęby

Fluor na zęby

Po pierwsza - fluor w pastach do zębów chroni zęby u ludzi jedynie do 20. Faktycznie - potrafi wzmocnić szkliwo zę­bów, ale zażywany w zbyt wielkich dawkach może jednocześnie spowodować wiele cho­rób somatycznych i psychicznych. Mechanizm przeciwpróchniczny działania fluoru polega na zwiększaniu mineralizacji szkliwa i osłabieniu fermentacyjnego działania bakterii. Mikroelement ten jest całkowicie bezpieczny i nie ma żadnych. Jest w glebie, unosi się w powietrzu.


Gdy w organizmie jest go zbyt wiele, odkłada się w kościach, zwiększając ich. Korzyści wynikające z zastosowania fluoru w środkach do higieny jamy ustnej są zdecydowanie większe, aniżeli ewentualne ryzyko powikłań. Dzięki temu zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów organicznych. Bakterie obecne w jamie ustnej, żywiąc się resztkami cukru, przetwarzają je w kwasy. Przeciwpróchniczy fluor.


Statystyki dotyczące próchnicy biją na alarm. Wśród ich składników prym wiedzie fluor. Występuje w milionie reklam past, gdzie zachwalają go i szczerbate sześciolatki i specjaliści w śnieżnobiałych kitlach. Po wyrznięciu się zębów odpowiada on za posterupcyjne dojrzewanie szkliwa. Udowodniono, że zęby zaraz po wyrznięciu są jeszcze niedostatecznie zmineralizowane i wysycone fluorem,a w związku z tym bardziej podatne na atak szkodliwych czynników.


Każdy wie, że fluor przede wszystkim chroni zęby przed próchnicą i ogólnie je wzmacnia. Pierwszym z tych związków był tetrafluorek ksenonu. W rezultacie zęby stają się odporniejsze na kwasy i jednocześnie na bakterie, które powodują próchnicę. Dzięki takiej ochronie zęby są bardziej odporne na żrące działanie kwasów, a także na bakterie powodujące próchnicę. Pasta z fluorem Podstawą pielęgnacji zębów jest ich szczotkowanie, kupując więc pastę do zębów trzeba pamiętać, aby zawierała ona fluor.


Doustne (endogenne) przyjmowanie fluoru ma wpływ na zęby tylko na etapie ich rozwoju, czyli wtedy, kiedy formuje się zawiązek zębowy. Wszystko zależy od dawki. W pastach jest bardzo mała ilość fluoru. Prowadzona jest od lat za zgodą rodziców.


Ostatnio temat powraca w gorącej dyskusji. Niektórzy rodzice nie zgadzają się na fluoryzację zębów dzieci w szkołach, twierdząc, że fluor jest szkodliwy dla zdrowia i tak naprawdę niszczy zęby. Fluor − działanie na zęby.


Jeśli idzie o zęby, to tak naprawdę fluor je chroni poprzez dwa mechanizmy. Zapobiega tworzeniu się kwasu mlekowego z glikolizy, czyli rozpadu cukru z jedzenia. Wzmacnia zęby, bo staje się częścią zębiny i szkliwa.


Fluor na zęby

Wybór odpowiedniej pasty do zębów może być nie lada problemem. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych produktów z zawartością fluoru, który pomoże uchronić twoje zęby przed rozwojem próchnicy. Trzeba pamiętać, że kupując jeden produkt, może on się nie nadawać dla wszystkich członków rodziny. Stwierdzono, że fluor chroni zęby u ludzi jedynie do 20-tego roku życia. I to tylko wtedy, jeśli nie jest stosowany w nadmiarze i się go nie przedawkuje.


Potrafi wzmocnić szkliwo zębów, ale jednocześnie może spowodować wiele chorób somatycznych i psychicznych. Pamiętne akcje fluoryzowania zębów wszystkim dzieciom w szkołach. W związku z tym uniemożliwia on tym metalom włączenie do cząsteczki enzymu, a tym samym blokuje enzym. W czasie późniejszym zęby są już uodpornione na niego, dlatego też jego właściwości nie są widoczne. Nie zwalcza on próchnicy, a często stosowana taka pasta, może przyczyniać się do powstania choroby zwanej fluorozą, niszczącą zęby i plomby.


Fluor na zęby

Obecny jest w wodzie kranowej, w Polsce w ilości od do mg na litr. Jeśli twoje dziecko regularnie myję zęby po każdym posiłku. Jak podkreślają stomatolodzy, fluoru w dawkach dostarczanych przez pastę nie trzeba się obawiać.


Pasta z fluorem pomaga wręcz utrzymać zęby w dobrej kondycji, gdyż fluor nasila mineralizację i wzmacnia szkliwo. Najlepszy efekt przeciwpróchniczy daje tzw. Występujący w wodzie i glebie fluor wykazuje korzystny wpływ na stan zębów. Choć fluor jest niezbędny dla zębów, to pojawiają się przypuszczenia, że może wywierać negatywny wpływ na zdrowie.


Zobacz inne Pasty do zębów, najtańsze i najlepsze oferty, opinie. Jednakże to nie fluor odpowiada za zdrowe zęby, ponieważ odpowiedzialny jest za to wapń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty