poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Śródmózgowie funkcje

Sylwiusza łączący III i IV komorę mózgu. U ssaków część grzbietowa śródmózgowia utworzona jest przez blaszkę. Jest to krótka części pnia mózgowego łączącą międzymózgowia z mostem i móżdżkiem. W skład śródmózgowia wchodzą dwa konary mózgowe i blaszki pokrywy śródmózgowia.


Prowadzą do nich przede wszystkim urazy głowy oraz udary. Niełatwo o urazy tej okolicy mózgu, a jednak zdarzają się przy wypadkach bardzo poważnych, jak złamanie otwarte czaszki czy po tzw.

W obrębie tego pierwszego wyszczególnia się kilka różnych jego części, którymi są kresomózgowie, międzymózgowie, śródmózgowie oraz rdzeń przedłużony i móżdżek. Część z tych struktur - ze względu na pełnione przez nie, zasadniczo podobne funkcje – grupowanych jest w jeden twór - właśnie pień mózgu. Konary mózgu znajdują się powyżej mostu stanowiąc jego przedłużenie ku górze. RÓDMÓZGOWIE funkcja-ośrodek rekcji wzrokowych i słuchowych-reguluje rozkład napięcia mięśniowego (skurcz wszystkich mm wyprostnych ciała)-wywiera wpływ na wzajemne ułożenie części ciała, postawę w zależności od siły ciężkości-hamowanie ruchów mimowolnych-regulacja snu i czuwania KORA MÓZGOWA funkcja KRESOMÓZGOWIE-płat czołowy-intelekt, kontrola ruchu-płat.


Koordynuje ona wszystkie funkcje organizmu, odbiera informacje z narządów zmysłu, kojarzy je, a następnie wysyła polecenia do narządów wykonawczych (mięśni i gruczołów). Ponadto gromadzi informacje w postaci śladów pamięci. Znajduje się u podstawy czaszki. Anatomicznie obejmuje śródmózgowie, rdzeń przedłużony i most.


W pniu mózgu zlokalizowane są ośrodki odpowiedzialne za praktycznie wszystkie niezbędne do życia funkcje.

Lokalizują się w nim ośrodki oddychania i regulujące ciśnienie tętnicze, temperaturę, metabolizm, pracę serca. Międzymózgowie jest częścią przodomózgowia. Warunkuje spełnienie wszystkich czynności zależnych od autonomicznego układu nerwowego np. Składa się głównie z tworów otaczających komorę trzecią.


U ryb i płazów pełni funkcję. Co to jest Śródmózgowie słownik. Wychodzą z niego korzenie nerwu okoruchowego. Na powierzchni grzbietowej śródmózgowia widoczne są wzgórki gór. Na koniec, co do luki, jaką wypełnia płyn mózgowo-rdzeniowy stanie się zamieni on się w układ komorowy, który przejdzie w wodociąg mózgowy śródmózgowia.


Mózg tylny ma różne funkcje. Zobaczmy niektóre z nich: Jest to podstawowe miejsce przetwarzania informacji, od przodomózgowia do rdzenia kręgowego i odwrotnie. Na przykład systemów istoty białej.


Zbudowany jest z dwóch półkul, które łączą się ze sobą za pomocą odpowiednich spoideł. Powierzchnia obu półkul jest pofałdowana a tworzy ją istota szara. Główne funkcje pnia mózgu. W pniu mózgu znajdują się liczne pierwotne ośrodki odpowiedzialne za utrzymanie funkcji życiowych.


W obrębie śródmózgowia, mostu i rdzenia przedłużonego znajdują się jądra nerwów czaszkowych, a także twór siatkowaty, który reguluje stan snu i czuwania. Rdzeń przedłużony (medulla oblongata) łączy się z rdzeniem kręgowym (medulla spinalis).

Są nimi: Śródmózgowie — krótkie i wąskie, związane jest ze wzrokiem, po­nieważ otrzymuje bodźce z siatkówki i funkcjonuje jako ośrodek od­ruchów wzrokowych, w głównej mierze składa się z dróg nerwowych. W obrębie mózgu znajdują się cztery przestrzenie stanowiące układ komorowy mózgu , wewnątrz którego krąży płyn mózgowo-rdzeniowy. Most — znajduje się tuż poniżej śródmózgowia i zawiera przeważnie drogi nerwowe.


RÓDMÓZGOWIE: – niewielki odcinek pnia mózgu – odpowiedzialne za przetwarzanie bodźców wzrokowych i słuchowych oraz koordynację pracy mięśnia gałki ocznej. Kontroluje i reguluje funkcje organizmu i utrzymuje serca jako pompy. Nerwy, mózg używa się komunikować się z resztą organizmu. Opisz płaty mózgu i ich funkcje.


To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać. RÓDMÓZGOWIE – tutaj przekazywane są z narządów zmysłów wrażenia słuchowe oraz wzrokowe. W tej części mózgu znajdują się ośrodki regulujące postawę oraz tonus mięśni.


Podsumowanie funkcji kory. To podsumowanie będzie później częścią ogólnego podsumowania funkcji różnych obszarów mózgu, podczepionego do mapy mózgu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty