Choroby rdzenia przebiegające z neurogennym uszkodzeniem mięśni to heterogenna grupa chorób, cechująca się pierwotnym uszkodzeniem komórek rogów przednich rdzenia. Do grupy tej należą choroby o podłożu genetycznym (rdzeniowy zanik mięśni) oraz neurodegeneracyjnym, np. SLA), jamistość rdzenia czy zespół postpolio. Zespół dolnego neuronu ruchowego – zespół objawów związany z uszkodzeniem włókien nerwowych dolnego neuronu motorycznego biegnących z rogu przedniego rdzenia kręgowego. Jedną z głównych charakterystycznych cech zespołu jest porażenie wiotkie.
Przeciwna sytuacja, czyli porażenie spastyczne, wiąże się z uszkodzeniem górnego neuronu ruchowego. Rdzeniowy zanik mięśni Jest to choroba postępująca, uwarunkowana genetycznie. Uszkodzenie dotyczy komórek rogów przednich rdzenia kręgowego. Jest chorobą wrodzoną, która ujawnia się w każdym wieku dzieciństwa.
Nazwa tej choroby wywodzi się od nazwisk dwóch uczonych Jakob Heine i Karl Oskar Medin, którzy ją opisali. Jest to wirusowa choroba zakaźna układu nerwowego, wywoływana przez wirus polio, przenoszna drogą pokarmową lub wziewną. Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego (poliomyelitis, choroba Heinego-Medina) jest to niebezpieczna choroba zakaźna wywoływana przez wirus polio.
Epidemiologia: Polio atakuje dzieci w wieku poniżej 5lat. Niedowład to zmniejszenie siły mięśni z ograniczeniem zakresu ruchów dowolnych. Porażenie to całkowita niemożność wykonania ruchu. Objawy uzależnione od odczynowego obrzęku rdzenia ustępują wcześnie, mogą jednak powstać nieodwracalne zaniki mięśniowe i niedowłady spowodowane uszkodzeniem komórek ruchowych rogów przednich. Patomechanizm i przyczyny.
Utrzymujący się ucisk rdzenia powoduje zmiany wsteczne, dlatego stany uciskowe stanowią wskazanie do leczenia operacyjnego. Objawy wirusowego zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego. Zarażenie się wirusem jest możliwe drogą pokarmową i kropelkową. Choroby neuronu ruchowego stanowią niejednorodną grupę chorób układu ruchu występujących w każdym wieku. Cechują się wybiórczym zwyrodnieniem neuronów górnego i dolnego motoneuronu.
Proces zwyrodnieniowy toczy się w drogach piramidowych, jądrach ruchowych nerwów czaszkowych i ciałach komórek ruchowych rogów przednich rdzenia. Choroba Heinego-Medina, inaczej ostre zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, jest schorzeniem objawiającym się symptomami ze strony układu nerwowego, które rozwijają się w następstwie uszkodzenia niektórych jego struktur, co jest z kolei konsekwencją infekcji wirusowej. Zwyrodnienie sznurowe rdzenia kręgowego jest schorzeniem, którego objawy wywołane są niedoborem witaminy Bw ustroju. W następstwie dochodzi do zespołu symptomów spowodowanych uszkodzeniem układu nerwowego. Charakterystyczne w przebiegu klinicznym zwyrodnienia sznurowego rdzenia kręgowego są parestezje w dalszych częściach kończyn (stopach i rękach) oraz ataksja i niedowła.
III) Zespół tętnicy rdzeniowej przedniej – jest on wynikiem zgniecenia przedniej części rdzenia, wraz z uciśnięciem przedniej tętnicy rdzeniowej. Występuje tu porażenie całkowite z zaburzeniami czucia bólu poniżej uszkodzenia. Częściowo pozostaje czucie ułożenia i wibracji. Diagnostyka neurofizjologiczna uszkodzeń neuronu obwodowego obejmuje badania elektromiograficzne (EMG) i elektroneurograficzne (ENG). Badania te u większości chorych pozwalają na ustalenie lokalizacji uszkodzenia: czy dotyczy ono pierwotnie włókna mięśniowego (uszkodzenie miogenne) czy komórki ruchowej rogu przedniego rdzenia, korzenia lub nerwu obwodowego (uszkodzenie neurogenne).
Najgroźniejsze, stałe powikłania dotyczą uszkodzeniu komórek motorycznych rogów przednich rdzenia kręgowego oraz nerwów czaszkowych i trwałych porażeniach mięśni, z czego najpoważniejsze są porażenia mięśni oddechowych. Powikłania mogą wtedy obejmować niewydolność oddechową czy zastoinowe zapalenie płuc. Rdzeń kręgowy położony jest wewnątrz kręgosłupa w kanale kręgowym. Składa się z istoty szarej, tworzącej strukturę w kształcie motyla lub litery H, otoczonej warstwą istoty białej. Biegną przez niego drogi wstępujące - przesyłające impulsy nerwowe z komórek ciała do mózgowia, jak również drogi zstępujące - przesyłające impulsy z mózgowia do komórek ciała.
Okres wylęgania się choroby wynosi średnio od tygodnia do trzech tygodni. Choroba dotyczy substancji szarej rogów przednich rdzenia kręgowego i skupia się na komórkach ruchowych. U osób w podeszłym wieku, uszkodzenia rdzenia kręgowego jest często spowodowane przez wypadnięcie dysków, guza lub przez wiele innych powodów.
Przeczytaj informacje na temat objawów i leczenia uszkodzenia rdzenia kręgowego. Jak wygląda chód bociani? Dominującym objawem jest występowanie tak zwanej stopy opadającej. Ostre zapalenie rogów przednich rdzenia (inaczej choroba Heine - Medina) jest schorzeniem wirusowym obejmującym komórki ruchowe.
Za wywołanie choroby odpowiedzialny jest wirus polio. Wirus, który dostaje się do organizmu człowieka rozmnaża się w jelicie a następnie przedostaje się wraz z krwią do układu nerwowego. Układ piramidowy odpowiada za wykonywanie ruchów świadomych, celowych, zamierzonych.
Stanowi on ruchową drogę zstępującą, która rozpoczyna się w dużych neuronach piramidowych kory ruchowej mózgu lub pnia mózgu i dochodzi do neuronów α-ruchowych rogów przednich rdzenia kręgowego. Schorzenia lub urazy obwodowego układu nerwowego dotycz ą: nerwów obwodowych, splotów nerwowych, korzeni rdzeniowych, ruchowych komórek, rogów przednich rdzenia. Zapalenia rogów przednich rdzenia (choroba polio) W przypadku choroby Heinego-Medina (inaczej poliomyelitis) zaburzenia wzwodu są często spotykane.
Obecnie jednak dzięki skutecznej i powszechnie stosowanej szczepionce, w krajach rozwiniętych choroba praktycznie nie występuje. Unaczynienie rdzenia kręgowego. Zrozumienie patofizjologii i symptomatologii uszkodzenia rdzenia w przebiegu udaru wymaga znajomości jego unaczynienia.
Rdzeń jest zaopatrywany w krew tętniczą z dwóch źródeł.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.