środa, 13 lipca 2016

Słuch człowieka

Słuch – zmysł umożliwiający odbieranie fal dźwiękowych. Narządy słuchu nazywa się uszami. Słuch jest wykorzystywany przez organizmy żywe do komunikacji oraz rozpoznawania otoczenia. Fale dźwiękowe: Przez powietrze docierają do małżowiny usznej, następnie przewodem słuchowym zewnętrznym do błony bębenkowej.


Animacja w przystępny sposób omawia temat percepcji dźwięków u człowieka z uwzględnieniem zamiany energii bodźca na potencjał czynnościowy. Kiedy zaczyna funkcjonować słuch?

Badania wykazały, że człowiek słyszy jeszcze przez urodzeniem. Dzieci w łonie matki reagują na dźwięki dobiegające z otoczenia, już wtedy potrafią rozpoznawać głos matki. W momencie, w którym uszkodzony jest słuch, uszkodzone zostają również i inne funkcje człowieka. Mogą pojawić się zaburzenia z równowagą, wzrokiem, czy emocjonalne. Dlatego w leczeniu osób z zaburzeniami słuchu najważniejsza jest na samym początku ocena zaburzeń słuchu.


To od niej uzależnione jest leczenie i postępowanie rehabilitacyjne. Słuch człowieka - budowa, progi słyszenia i mechanizm słyszenia. Autor: Stanisław Chrząszcz Ucho możemy podzielić na trzy części: ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne.

Ucho zewnętrzne to małżowina i przewód słuchowy który jest zakończony błoną bębenkową. Słuch zapewnia stały dostęp do wszelkich informacji, pozwala na poprawny odbiór informacji i komunikację. Każdy z nich wyposażony jest w receptory, które mogą napływające z otoczenia informacje przełożyć na impuls elektryczny i przekazać go do odpowiedniej części mózgu. Dopiero tam następuje ich analiza i ocena. Człowiek, tak samo jak zwierzęta został obdarzony przez naturę w pięć zmysłów: wzrok, słuch, dotyk, węch i smak.


Głuchym nazywamy człowieka, który pozbawiony jest słuchu. Albo rodzi się z taką dysfunkcją, albo traci słuch. Konsekwencje utraty słuchu bywają bardzo trudne dla osób borykających się z tym problemem.


Jakkolwiek można by wskazać wiele doświadczanych problemów, pośród nich może wystąpić także ryzyko depresji. Czytaj też: Zaburzenia słuchu - przyczyny i rodzaje zaburzeń słuchu. Rzadziej wyróżniane zmysły człowieka. Biorąc pod uwagę, że klasyczny podział zmysłów opracował Arystoteles, nie dziwi zapewne to, że uznawany on jest nierzadko po prostu za przestarzały.


To najbardziej skomplikowany odcinek narządu słuchu. Składa się ono z przestrzeni wewnątrz kości czaszki, zwanych błędnikiem kostnym. W jego wnętrzu mieści się błędnik błoniasty wypełniony płynem.


Część błędnika przylegającego do ucha środkowego to przedsionek. Ośrodek słuchu u człowieka – budowa, funkcje, higiena.

Zmysły człowieka to jedna z najważniejszych części ludzkiego organizmu. Dzięki nim do naszego mózgu docierają różnorodne bodźce, które pozwalają nam uchronić się przed niebezpieczeństwem. Dają nam również możliwość wykonywać bez problemu codzienne czynności. Ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.


Odbiera fale dźwiękowe, wzmacnia i kieruje na błonę bębenkową. Z punktu widzenia psychologii hałas jest dźwiękiem nieprzyjemnym i niepożądanym, powodującym drażliwość, zmęczenie całego organizmu a szczególnie słuchu. Hałas ma wpływ na zdrowie i kondycję człowieka. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie u osób ze znacznym i głębokiem ubytkiem słuchu.


Stymulacja elektryczna i akustyczna (EAS) EAS łączy dwie technologie: implant ślimakowy z aparatem słuchowym w jednym urządzeniu. Jest to rozwiązanie dla osób z uszkodzeniem słuchu w zakresie wysokich częstotliwości. Zakres słyszenia ludzkiego ucha to opis wysokości i głośności dźwięków, które człowiek może usłyszeć bez odczuwania dyskomfortu. W naszym otoczeniu występują różne dźwięki, od bardzo subtelnych, jak śpiew ptaków czy szelest liści, po głośne, takie jak muzyka, krzyk czy hałas przemysłowy. Budowa mózgu człowieka i jego funkcje: pień mózgu, rdzeń kręgowy, mózgowie i opony mózgowe.


Centralny układ nerwowy człowieka składa się z pnia mózgu, rdzenia kręgowego, mózgowia oraz opon mózgowych. Pień mózgu znajduje się pomiędzy mózgiem a rdzeniem kręgowym. Audiogram (wynik badania słuchu) w przypadku problemów ze słuchem może wyglądać różnie w zależności od tego co jest przyczyną niedosłuchu. Jeśli krzywe badania tonalnego i kostnego są w normie (czyli słyszysz dźwięki do – dB) to nie masz o co się martwić.


Im bliżej linii zerowej tym lepsze słyszenie. Natomiast hałas o natężeniu powyżej 1dB jest nie tylko bolesny, ale nawet krótkotrwały może uszkodzić słuch w sposób nieodwracalny. Pod wpływem hałasu rośnie napięcie nerwowe.


Hałas jest jednym z czynników stresowych, który działa na organizm człowieka poprzez uwalniane w organizmie substancje chemiczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty