poniedziałek, 18 lipca 2016

Ćwiczenia słuchu muzycznego

A-dur b-moll E-dur D-dur. Dobra starczy tych ćwiczeń – to są tylko przykłady i można je mnożyć. Mam nadzieję, że więcej nie trzeba tłumaczyć na temat ćwiczenia słuchu.


Ćwiczenia słuchu muzycznego

Trzeba grać, słuchać i wytężać słuch, aby się wszystkiego nauczyć, nie ma innej metody. Przedstawiam podstawowe ćwiczenia, które mają na celu poprawę słuchu muzycznego - rozróżnianie wysokości dźwięków oraz ich ilości. Program online do kształcenia słuchu muzycznego.


A jak wyglądają same ćwiczenia słuchu muzycznego ? Podzielono je na kilka kategorii. Mamy do wyboru porównywanie interwałów, rozpoznawanie skal lub akordów, a także identyfikowanie dźwięków ze słuchu. Zadania podzielone są a grupy, gdzie każde składa się z kilku ćwiczeń, które po wykonaniu oceniane są w procentach.


Co różni miejskiego grajka od wirtuoza gry na skrzypcach? Ten pierwszy nie zagra dowolnej melodii bez nut, ten drugi – potrafi zagrać wszystko o każdej porze, wystarczą mu tylko smyczek, skrzypce i… słuch muzyczny. Bez tego muzyk nie przeskoczy pewnego poziomu.


Rozpoznawanie interwałów, trójdźwięków oraz wiele innych ćwiczeń. Kształcenie słuchu, audycje muzyczne, zasady muzyki. Stąd w grach wyróżniłam relacje: długo – krótko, wysoko – nisko, głośno – cicho, szybko – wolno. Tym co różni najlepszych od całej reszty jest wykształcony słuch muzyczny.


Ćwiczenia słuchu muzycznego

Dlatego na tej stronie znajdziesz ćwiczenia słuchu, przygotowane specjalnie dla gitarzystów, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne w procesie nauki jest kształcenie słuchu. Zagadki słuchowe polegające na odgadywaniu różnych dźwięków otoczenia. Młodsze dziecko najpierw należy zapoznać z dźwiękami, które staną się zagadkami. Mózg człowieka mającego dobry słuch jest inaczej zbudowany, niż człowieka, który słuch ma kiepski.


Ale to nie oznacza, że słuchu nie można wytrenować. Poprzez odpowiednie ćwiczenia, możesz zbudować u siebie nową sieć połączeń międzyneuronowych. Sieć odpowiedzialną za nową umiejętność – słuch muzyczny. Gra polega na znajdywaniu identycznych dźwięków ukrytych pod przyciskami. Ma to w końcu proste uzasadnienie także w motywacji osób, które słuch muzyczny chcą kształcić – w większości są to właśnie ludzie potrzebujący tej umiejętności do doskonalenia swojego warsztatu.


Jednakże kształcenie słuchu poprzez samą grę sprawia, że nie mamy wielkiego wpływu na tempo jego rozwoju. Pierwszy i podstawowy to słuch fizjologiczny, fizyczny, czyli po prostu słyszenie – odbierania fal dźwiękowych powstających w otoczeniu. Słuch fonematyczny - czym jest?


Zabawy rozwijające słuch i uwagę słuchową dziecka przygotowują dziecko do właściwej percepcji dźwięków mowy, rozwijania słuchu mownego. Obserwuj dziecko w sytuacji, kiedy w jego otoczeniu odtwarzane są dźwięki (dzwonek telefonu, odkurzacz, pukanie do drzwi, odkręcanie wody, tykanie zegara, …). Wykonaj 3-minutowy test słuchu.


Choć nic nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, badanie przesiewowe firmy Phonak przeprowadzane w trybie online może dostarczyć pewne przydatne i konkretne informacje o stanie słyszenia. Dzieci – letnie ćwiczą rozpoznawanie naturalnych dźwięków otoczenia i porównują je ze sobą. O powodzeniu dziecka w początkowym okresie nauki decyduje jego prawidłowy rozwój intelektualny, społeczny, emocjonalny, fizyczny, motoryczny oraz poziom funkcji analityczno - syntetycznych.


Rozważając problematykę gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole, należy poświęcić nieco uwagi często. Każdy Janko Muzykant powinien ćwiczyć słuch. Aby krzewić wśród gości portalu CDur. W procesie porozumiewania się istotną rolę odgrywa odbiór informacji za pomoca słuchu. Im bardziej wytrenowane ucho, tym lepsza wymowa, ułatwiona nauka czytania i pisania oraz prawidłowe rozumienie otaczającej rzeczywistości.


Wg dr Ricka Hansona, poprzez odpowiednie ćwiczenia, możesz zbudować u siebie nową sieć połączeń międzyneuronowych. Zabawy muzyczne rozbudzają naturalną ciekawość poznawania tajemnic świata dźwięków, które stymulują rozwój społeczny, emocjonalny i ruchowy dzieci. Różnorodne i niezwykłe zabawy muzyczne wzmacniają relacje bliskości opiekuna z dzieckiem, który wspólnie z Maluchem uczestniczy w naszych zabawach.


A może z okazji niedzieli trochę ćwiczeń logopedycznych ? Dziś proponuję ćwiczenie słuchu awerbalnego, który odpowiedzialny jest za rozpoznawanie dźwięków pochodzących z naturalnego otoczenia oraz stanowi podstawę kształtowania się słuchu werbalnego i fonematycznego. A poniżej kilka propozycji ćwiczeń do wykonania w domu: 1. Polega ona na klikaniu na gołębie, bociana i kukułkę tak, by powtórzyć wyśpiewywaną przez nie melodię. Zapraszamy do zabawy w grę muzyczną „Ptaszki”. Celem ćwiczeń słuchowych, nazywanych też ćwiczeniami słuchu fonematycznego, jest zdolność różnicowania głosek oraz umiejętność ich wyodrębniania i scalania w wyrazy. Internetowa encyklopedia PWN - zawierająca ok.


Wydawnictwa Naukowego PWN - to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy. W przypadku ćwiczeń słuchu fonemowego prócz powyższych zabaw wykorzystuję również obrazki, które wyglądają tak: Opracowałam je na podstawie pomocy B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty