wtorek, 29 stycznia 2019

Płyn mózgowo rdzeniowy funkcje

Jest produkowana w splocie naczyniówkowym układu komorowego. Działa jako osłona dla kory mózgu, zapewniając mechaniczną i immunologiczną ochronę dla mózgu wewnątrz czaszki. Już Hipokrates, opisując pacjentów z wodogłowiem, wspominał o wodzie, która otacza ludzki mózg.


Galen z kolei opowiadał o płynie, który obecny jest w komorach mózgu – jego zdaniem za jego obecność odpowiadało. Funkcje płynu mózgowo-rdzeniowego. Wypełniając ją, otacza mózg i sprawia, że jest on zawieszony w cieczy.

Po wytworzeniu przepływa do przestrzeni podpajęczynówkowej i kanału mózgowo-rdzeniowego. Nieprawidłowa absorpcja prowadzi do gromadzenia się nadmiernej ilości płynu w przestrzeni podpajęczynówkowej- wodogłowie zewnętrzne. Drugim istotnym zadaniem płynu jest wyrównywanie zmian ciśnienia wewnątrz czaszki, które dokonuje się dzięki jego krążeniu. Opony mózgowo-rdzeniowe (łac. meninges l. poj. meninx) – błony zbudowane z tkanki łącznej zbitej otaczającej mózgowie oraz rdzeń kręgowy.


Ich funkcją jest ochrona mózgowia przed urazami mechanicznymi, a płyn mózgowo-rdzeniowy znajdujący się między nimi pełni funkcje amortyzacyjne. Rola Płynu mózgowo - rdzeniowego jest kluczowa w drodze do prawidłowego działania naszego organizmu. Pełnione przez niego funkcje to przede wszystkizabezpieczenie tkanki nerwowej i likwidacja zbędnych produktów przemiany materii z układu nerwowego. Przy diagnozie i badaniu chorób układu nerwowego płyn mózgowo - rdzeniowy jest niezbędny do wykonania poszczególnych badań.


Można bezpiecznie powiedzieć, że jest w stanie wyrównać ruch wewnątrzczaszkowy nawet do.

Głównym zadaniem tych opon jest ochrona przed urazami i wstrząsami, a płyn mózgowo-rdzeniowy znajdujący się między nimi pełni funkcje amortyzacyjne. Pomiędzy kolejnymi blaszkami łącznotkankowymi znajdują się specjalne przestrzenie: podpajęczynówkowa, podtwardówkowa oraz nadtwardówkowa, która leży powyżej opony twardej. Wytwarzany jest przez splot naczyniowy, komórki opony miękkiej oraz przekształcone komórki wyściółki. A nawet w okresie poporodowym , to ciecz odgrywa ważną rolę w metabolizmie tkanki nerwowej.


Zawiera przestrzeń podpajęczynówkową, która z kolei przechowuje płyn mózgowo-rdzeniowy (CSF). Płyn ten pełni różne funkcje. Głębokość przestrzeni podpajęczynówkowej zmienia się w zależności od stosunku między pajęczynówką a materią. Dwie oddzielne warstwy komórek tworzą oponę pajęczą. Rdzeń kręgowy - budowa, funkcje, choroby kręgosłupa.


Amortyzację zapewniają mu płyn mózgowo-rdzeniowy i trzy opony. Jednakże w wyniku zwyrodnień kręgosłupa może dochodzić do uciskania nerwów rdzenia kręgowego, a w efekcie silnego bólu kręgosłupa. Dziś wiemy, że układ komorowy wypełnia płyn mózgowo-rdzeniowy i nie jest to część mózgu odpowiedzialna za funkcje poznawcze, czy tym bardziej generowanie świadomości lub „duszy”. Opona pajęcza i miękka często nazywane są oponami miękkimi, jako że wszystkie procesy patologiczne dotyczą ich obu, a także dlatego, że są to błony cienkie i delikatne.


Opony miękkie połączone są między sobą łącznotkankowymi beleczkami. Pomiędzy oponą pajęczą a miękką znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy. Potem wkłuwa igłę pomiędzy dwa kręgi do przestrzeni z płynem mózgowo-rdzeniowym. Budowa mózgu człowieka, charakterystyka pracy poszczególnych płatów. Po usunięciu igły, na miejsce nakłucia zakładany jest sterylny opatrunek.


Mózg znajduje się w czaszce.

Otoczony jest trzema oponami ( od zewnątrz twardą, pajęczą, miękką”), między którymi znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy. Międzymózgowie to obok kresomózgowia (z łac. telencephalon) część. Spełnia funkcje “amortyzatora“ dla mózgu i rdzenia kręgowego, transportuje hormony i neurotransmitery, pomaga usuwać toksyczne metabolity i zapewnia mózgowi stałe środowisko. Zdrowa osoba dorosła ma zwykle około 1do 1ml tego płynu, a jego dzienna produkcja wynosi zwykle około 5ml.


Czym jest płyn ustrojowy? To roztwór wodny substancji elektrolitowych i nieelektrolitowych. Znajdują się wśród nich krew, ślina, łzy, płyn mózgowo- rdzeniowy, żółć, sok żołądkowy, sok trzustkowy, mocz oraz limfa.


Płyny różnią się między sobą składem substancji organicznych, czyli elektrolitowych, i tych nieorganicznych. Przez wiele lat badań nad ośrodkowym układem nerwowym płyn mózgowo-rdzeniowy (PMR) uważany był za płynną poduszkę dla mózgu, rodzaj osłony, która chroni delikatny mózg przed bezpośrednim kontaktem z twardą czaszką, przed przemieszczeniem i urazami w jej obrębie. Występuje ona gdy wąskie połączenie między trzecią a czwartą komorą mózgu zostaje zablokowane lub gdy staje się zbyt wąskie by płyn mózgowo-rdzeniowy mógł przez nie przepływać.


Budowa i funkcje układu nerwowego człowieka na maturze. B stanowi główną barierę krew - mózg. C zapewnia równomierny rozkład ciśnienia w jamie czaszki.


W większości przypadków chorób mózgu spowodowane są z przyczyn mechanicznych, powstają one na wskutek wypadków drogowych. Jest on niezwykle ważną cieczą w organizmie, gdyż tworzy właściwe środowisko dla mózgu i rdzenia kręgowego. Zapewnia mu przede wszystkim ochronę mechaniczną przed urazami oraz immunologiczną przed bakteriami lub wirusami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty