piątek, 25 stycznia 2019

Badanie sluchu u dzieci

Statystyki medyczne jasno wskazują, że coraz więcej dzieci ma obecnie problemy ze słuchem. Wśród nich stosunkowo niewielki odsetek stanowią dzieci z wadami wrodzonymi. Większość problemów ze słuchem u najmłodszych wynika ze stylu życia całej rodziny, a także przebytych chorób i doznanych urazów. Bez prawidłowego słuchu nie rozwinie się właściwie mowa, a zatem możliwość komunikacji ze światem, ograniczone są najróżniejsze funkcje poznawcze.


W Polsce diagnostyka słuchu jest na najwyższym światowym poziomie.

Gdy rodzi się dziecko, rodzice są przekonani, że będzie ono piękne, mądre i zdrowe – po prostu idealne. Badanie słuchu u dzieci. Czasem zdarza się jednak, że już od urodzenia maluch jest chory.


Zadaniem lekarza jest wtedy jak najszybsze wykrycie choroby i – w miarę możliwości współczesnej medycyny – zastosowanie skutecznego. Dzięki takiemu badaniu można też ustalić, czy ubytek słuchu będzie można wyleczyć farmakologicznie czy będzie konieczne zastosowanie pomocy. Takie badanie u noworodka i niemowlaka wykonuje się metodami obiektywnymi, nie wymagającymi interakcji ze strony małego pacjenta.


Co ważne - przesiewowe badanie słuchu u noworodka wykonywane jest już w drugiej dobie życia.

Wady słuchu są również diagnozowane w kolejnych miesiącach oraz latach życia dziecka. Najczęściej wykonywanymi badaniami słuchu pozwalającymi ocenić skalę niedosłuchu są: badanie otoskop. Około procent dzieci kieruje się na dalsze badania w którymś z wyspecjalizowanych ośrodków w całej Polsce. Sześć procent to dzieci z grupy ryzyka, a pozostałe cztery to te, u których wynik przesiewowego badania słuchu nie był prawidłowy.


Powinny one zostać zbadane powtórnie, zanim ukończą drugi miesiąc życia. FONETIKA przygotowała pakiet badań dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wykonywany w ramach prowadzonej Kampanii badań słuchu u dzieci i młodzieży. W trosce o słuch najmłodszych, NZOZ AS-MED organizuje przesiewowe badanie słuchu u dzieci z siedleckich przedszkoli. Szacuje się, że w pierwszej edycji projektu weźmie udział blisko 3dzieci. Zaburzenia słuchu u dzieci W Polskich szpitalach każdy noworodek jeszcze w pierwszej dobie życia przechodzi przesiewowe badanie słuchu.


Ten lekarz posiada wysoki poziom zaufania. Oznacza to, że należy do grupy specjalistów, którzy oferują wysoką jakość świadczonych usług oraz chętnie pomagają swoim pacjentom. Na jakość badania, a czasem wręcz możliwość wykonania wpływa zachowanie Pacjenta.


Dlatego najlepiej przeprowadzać je w czasie snu. Jest to szczególnie istotne w czasie badania dzieci. Warto ustalić badanie na godziny, w których w czasie dnia dziecko zwykle śpi lub w dniu badania obudzić dziecko wcześnie by zasnęło w pracowni.

Pozytywne wyniki przesiewowego badania słuchu u dzieci nie powinny jednak uśpić czujności rodziców, ponieważ część kłopotów ze słuchem może się pojawić w późniejszym okresie życia dziecka. W wieku szkolnym aż co piąte dziecko ma różnego rodzaju zaburzenia słuchu. Kiedy, w jakich okolicznościach wykonywania badania słuchu u dzieci? To pytanie choć raz zadała sobie zapewne większość rodziców. Jak podejść do tego zagadnienia prawidłowo, tak aby badanie było jak najbardziej miarodajne?


Wskazane jest, aby każde badanie słuchu było poprzedzone wizytą u laryngologa, a w przypadku, kiedy u dziecka najpierw zostało wykonane badanie, w którym. Należy pamiętać, że słuch u dziecka jest bardzo ważnym zmysłem. Jest odpowiedzialny nie tylko za słyszenie, ale również za wykształcenie mowy dziecka.


W zasadzie każdy maluch który jest zakwalifikowany na zajęcia logopedyczne w przedszkolu, powinien mieć wykonane badanie słuchu. Stwierdzenie ewentualnego niedosłuchu lub jego braku, pomaga określić logopedzie jakie będzie. Słuch to zmysł, który pełni znaczącą funkcję w życiu człowieka – umożliwia komunikację. Istotne jest, aby dbać o niego od najmłodszych lat.


Jeżeli jesteś rodzicem – weź pod uwagę, jak ważne jest badanie słuchu u dzieci. Proszę napiszcie jeśli wiecie, jak wygląda badanie słuchu u małych dzieci? Rodzice często zgłaszają się do nas ze swoją pociechą zbyt późno. Przychodzą wtedy, gdy problem słuchu ma już zaawansowane stadium – mówi laryngolog, Krystyna Olczuk. Pierwsze badanie słuchu u dzieci jest obligatoryjne i przeprowadza się tuż po.


W Polsce wykonuje się je już noworodkom – we wszystkich ośrodkach położniczych w kraju znajduje się aparatura do otoemisji akustycznej, która pozwala ocenić obecność odpowiedzi ze ślimaka (najczulszej części narządu słuchu). W naszym gabinecie badanie to jest wykonywane podczas naturalnego snu dziecka. Słuch Twojego dziecka można zbadać na różne sposoby. Głównym celem badania słuchu jest ustalenie rodzaju i stopnia ubytku słuchu. Co można zrobić, by pomóc swojemu dziecku.


Test drożności trąbek słuchowych. Prawidłowa trąbka słuchowa (trąbka Eustachiusza) ma za zadanie wyrównywać ciśnienie w jamie bębenkowej w różnych sytuacjach. Pozwala na określenie poziomu rozumienia mowy poprzez wyznaczenie najcichszego zakresu dźwięków, w którym badany słyszy i rozpoznaje konkretne wyrazy. Podobnie jak audiometria tonalna badanie przeprowadzane jest w wyciszonej kabinie. Audiogram (wynik badania słuchu) w przypadku problemów ze słuchem może wyglądać różnie w zależności od tego co jest przyczyną niedosłuchu.


Jeśli krzywe badania tonalnego i kostnego są w normie (czyli słyszysz dźwięki do – dB) to nie masz o co się martwić. Im bliżej linii zerowej tym lepsze słyszenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty