czwartek, 10 stycznia 2019

Dziecko 10 miesięcy

W miesiącu dziecko wolniej rośnie, ale coraz więcej potrafi. Twój niemowlak pewnie uwielbia samodzielne stanie na nóżkach, robi papa i turla piłkę po podłodze. Próbuje się przemieszczać za pomocą raczkowania lub poruszania się przy meblach i innych przedmiotach.


Możesz teraz rozwijać jego zmysł smaku, precyzję ruchów i koordynację ruchowo-wzrokową, podając mu chrupki kukurydziane, ugotowaną do miękkości marchewkę, różyczkę brokułu, miękkiego banana lub gruszkę. Jeśli 10-miesięczne dziecko źle śpi, trzeba koniecznie pomóc mu poprawić sytuację ze snem - dać możliwość wyspania się i zregenerowania.

Rozwój intelektualny dziecka w miesiącu życia. Dziecko robi ogromne postępy w procesach myślowych. Przewiduje powtarzające się zdarzenia, dlatego specjalnie upuszcza zabawkę, by mama ją podniosła, naciska guziczek, by usłyszeć muzykę, odkrywa kocyk – by ujrzeć ukrytą pod nim maskotkę. W tym okresie dziecko wciąż trenuje swoje nabyte umiejętności, niezmordowanie, raczkując, wstając, siadając i wydaje się być absolutnie niewyczerpalnym źródłem energii. Nie należy się też martwić, gdy 10-miesięczny malec rwie się już do chodzenia.


Jeśli próbuje stawiać pierwsze kroki, widocznie jest na to gotowy. Są dzieci, które w ogóle pomijają etap raczkowania i od razu zaczynają chodzić.

Zwykle wtedy wyruszają w drogę wcześniej, nawet w 10. I jest to zazwyczaj krok w bok. Dziesięciomiesięczny maluch jest coraz bardziej samodzielny, wie, czego chce, ma. Dzieci uwielbiają bańki mydlaną, co prawda a wcześnie żeby robiły je same, ale łapanie robionych przez rodzica to tez wielka frajda. Pod koniec czwartego kwartału zachęcaj dziecko do budowania wieży z 2-klocków (najlepiej drewnianych sześcianów), bazgrania kredkami i często czytaj krótkie rymowane wierszyki.


Kiedy dziecko nie chce jeść, może zdecydowanie powiedzieć nie. Czasem może cię zaskakiwać to, jak wiele rozumie twoje dziecko i jak dobrze orientuje się w otaczającym go. Pamiętamy, żeby nie zmuszać do jedzenie i na bieżąco proponować nowe produkty spożywcze. Co powinien jeść niemowlak, który – nie wiadomo kiedy – skończył miesięcy? Tabelki tabelkami, zalecenia są super choć nie zawsze zgodne z gustem dziecka.


Napiszę Wam co ze smakiem zajada mój syn. Tak, tak, dobrze widzicie – nie dość, że je, to jeszcze robi to ze smakiem. Gabi zaczęła sprawnie chodzić, gdy ukończyła miesięcy. Chodzenie Gabi odbywało się bardzo płynnie – miałam wrażenie, że Gabi chodzi już od miesięcy, a nie od tygodni.


Niemowlę miesięcy dla otoczenia wydaje się nigdy niegasnącym źródłem energii. Wszędzie go pełno, wszystkiego chce dotknąć, wszystkiego spróbować, a absolutnie najlepszą zabawą okazuje się wrzucanie rzeczy do pudełka i ich wyjmowanie.

Jak Twoje dziecko może się bawić w wieku miesięcy: Potrafi wykonać jedno lub dwa proste polecenia. Może wiedzieć, kiedy nastąpi jego ulubiony wers w dziecinnej piosence, którą zna. Może umieć chodzić, trzymane przez Ciebie za ręce.


Na śniadanie można podać np. Re: miesięcy nie raczkuje, nie staje. Maksiu ma niepełne miesięcy, od dwóch tygodni przesuwa się na pupie (nie wiem czy jest to rodzaj raczkowania), nie podnosi się sam z pozycji leżącej, muszę go pociągnąć za rączki.


Trochę próbuje podciągać się w łóżeczku ale jakoś mu to nie wychodzi. Trudno jednak na podstawie samego wyglądu noworodka snuć domysły, jak duże dziecko z niego wyrośnie. W jaki sposób powinny zmieniać się waga i wzrost dziecka? W ciągu pierwszych miesięcy życia maluchy przybierają na wadze około kilograma, a rosną średnio centymetrów. W drugim roku życia te wartości wynoszą.


Co więcej, można się z nim dogadać. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka miesięcy temu było takie nieporadne. Ile śpi niemowlę w wieku miesięcy. Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 10.


Dowiedz się, jakie są kolejne etapy rozwoju motoryki dużej, dlaczego niemowlę się złości i jakich dźwięków najbardziej lubi. Mój synek ma dokładnie miesięcy i tydzień. Nie znosi leżeć na brzuchu, położony od razu przewraca się na plecy.


Jego jedynym sposobem jako takiego przemieszczania się jest kulanie z pleców na brzuch i odwrotnie. Zastosuj zasadę ograniczonego zaufania – musisz pilnować, żeby maluch nie spadł np. Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka za dziecko uznaje każdą istotę ludzką od poczęcia do osiągnięcia pełnoletniości (tj. co do zasady lat).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty