środa, 30 stycznia 2019

Przysadka mózgowa funkcje

Wpływa niemal na wszystkie funkcje organizmu. Zaburzenia w pracy przysadki odbijają się na całym naszym życiu. Choć przysadka mózgowa pełni wiele kluczowych funkcji, to jej rozmiary są stosunkowo niewielkie. Przysadka mózgowa – budowa i funkcje.


W przypadku dorosłego człowieka jej waga zazwyczaj wynosi nieco ponad g. Krzysztofem Sworczakiem rozmawia Wiesława Kwiatkowska.

Endokrynologia to nauka o gruczołach wydzielania wewnętrznego, czyli dokrewnego – przeczytałam w encyklopedii, ale nie znalazłam tam wyjaśnienia, dlaczego mówi się gruczoły, a nie narządy. Stanowią małe centrum dowodzenia, które Kartezjusz opisał jako siedzibę naszej duszy. To skomplikowane laboratorium chemiczne pośredniczy w takich fundamentalnych procesach jak odpoczynek, relaks, starzenie się czy chociażby regulowanie pracy tarczycy. Pełni ona bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie – jest odpowiedzialna za produkcję wielu hormonów, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.


Jej prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle istotne, w związku z tym warto wiedzieć, jakie są najczęstsze choroby przysadki mózgowej i ich objawy. Choroby przysadki mózgowej. Najczęściej jest to ucisk.


Funkcje przysadki mózgowej i podwzgórza.

W organizmie każdego człowieka istenieją gruczoły wewnętrznego wydzielania, wytwarzające hormony, niezbędne do funkcjonowania różnych naszych narządów. Ich rola polega na regulowaniu ustroju. Prawidłowe działanie hormonów sprawia, że reakcje biologiczne przebiegają zgodnie z potrzebami organizmu. Fascynującym aspektem działania przysadki mózgowej jest to, w jaki sposób wchodzi w kontakt z naszym otoczeniem. Hormony wydzielane przez ten narząd kontrolują m. Jest ona zlokalizowana wewnątrz czaszki w okolicy kostnego zagłębienia nazywanego siodłem tureckim (łac. sella turcica).


Oznacza to, że objawy występujące, gdy przysadka przestaje działać prawidłowo, mogą być różne, w zależności od tego, który hormon nieodmaga. Niewiele jest procesów w naszym organizmie, które przynajmniej pośrednio nie byłyby związane z pracą przysadki mózgowej. Taka mała, taka niepozorna, a niezwykle ważna ze względu na hormony, które. Gruczolak przysadki to najczęściej występujący guz przysadki mózgowej. To nowotwór łagodny, choć stanowi przyczynę zaburzeń osi podwzgórze-przysadka.


Gruczolaki mogą nie wywoływać żadnych objawów, mogą również powodować mnóstwo zaburzeń, a te związane są z wielkością i czynnością hormonalną guza. Działanie: reguluje procesy przemiany materii, kontroluje gospodarkę wodną oraz funkcje innych gruczołów dokrewnych (nadnerczy, tarczycy, gonad). Niedoczynność przysadki powoduje karłowatość, a nadczynność gigantyzm.


Niejednokrotnie zdarza nam się rozmawiać na zawiłe i ważne dla zdrowia tematy, chociaż nie do końca potrafimy je prawidłowo wyjaśnić. Mówiąc „przysadka mózgowa” większość z nas wie, w którym miejscu ciała człowieka jest ona umiejscowiona. Część pamięta, że wydziela ona ważne dla organizmu hormony.

Zdecydowana natomiast większość spotkała się z określeniem. Czynność podwzgórza pozostaje w ścisłym związku z przysadką mózgową. Podwzgórze jest także ośrodkiem preferencji seksualnych. U mężczyzn reguluje przepływ hormonów w taki sposób, żeby znajdowały się na stałym poziomie. Jest nieco mniejsza od ziarenka groszku, spełnia jednak bardzo ważne funkcje mające wpływ na prawidłową pracę naszego organizmu.


Położona jest w środkowym dole czaszkowym, w zagłębieniu zwanym siodłem tureckim. Po obu stronach przysadki znajdują się zatoki jamiste, w których biegną. Efektem braku tego hormonu jest wtórna niedoczynność tarczycy. Ponieważ przysadka przykryta jest od góry przeponą siodła – łącznotkankową błoną będącą częścią opony twardej, lejek przebija przeponę siodła przez otwór średnicy kilku milimetrów, łącząc przysadkę z podwzgórzem – częścią mózgu, która poza wieloma innymi ważnymi funkcjami. Re: przysadka mózgowa a brak miesiączki ,który wykazał gruczolaka przysadki mózgowej.


Przez te kilka m-cy robiłam sporo badań krwi na hormony. Prolaktyna zawsze wychodziła albo w normie albo na granicy (niskiej). Tak więc nie odrzucałabym zbadanie przysadki tylko dlatego,że ten hormon masz w normie. Zobacz też: Cholesterol całkowity – jaki poziom jest bezpieczny?


Jakie są objawy niedoczynności przysadki? Objawy są liczne i wynikają z wypadnięcia funkcji hormonalnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty