czwartek, 31 stycznia 2019

Od kiedy myć zęby dziecku

Bądźcie wzorem dla swojego dziecka – dzieci uczą się przez obserwację i chcą robić to, co rodzice, opowiadajcie co robicie, dlaczego jest to ważne, pokażcie jak sami myjecie zęby, niech dziecko ma szanse „wyszorować” też wasze zęby. Należy pamiętać, ze to dorosły myje dziecku zęby. Jeśli na pralce usiądzie tłumek pluszaków, by obserwować je, dziecko zapomni, że nie miało ochoty myć zębów.


Bawcie się też w mycie ząbków np. Sama myj zęby przy dziecku. Dzięki temu będzie wiedziało, że ten zabieg jest czymś oczywistym.

Pozwól dziecku na samodzielne mycie zębów. Ale uwaga: potem umyj mu ząbki sama. Dzieci w tym wieku zaczynają papugować to co robią jego bliscy. Proponuję myć zęby przy dziecku. Pokazywać że Ty też to robisz.


Daj małemu szczoteczkę do ręki niech się z nią oswaja. Mycie zębów dziecku – najlepsza metoda „Kółeczkową” technikę szczotkowania zębów znają chyba wszyscy. O ile sprawdzała się ona w latach, kiedy na rynku dostępna była jedna forma szczoteczki, tak obecnie wyborów i opcji mamy trochę więcej.

Jak w takim razie myć dziecku zęby przy szczoteczce sonicznej lub elektrycznej? Zęby mleczne są dużo słabiej zmineralizowane (czyli utwardzone) niż zęby stałe, dlatego są bardziej podatne na rozwój próchnicy. Ale nie ma co liczyć na to, że kiedy wypadną, problem rozwiąże się sam, bo bakterie powodujące próchnicę z mlecznych zębów przenoszą się na stałe.


Higiena jamy ustnej u dzieci w wieku 0-lata. Czy i jak należy czyścić pierwsze wyrzynające się ząbki? Pierwsze wyrzynające się ząbki należy czyścić koniecznie, zwłaszcza z tego względu, że nie są one jeszcze w pełni zmineralizowane, a zatem są bardzo podatne na próchnicę. Jednak z zastrzeżeniem, by po samodzielnym szczotkowaniu, umyć zęby wspólnie. Zgodnie z badaniami bowiem dzieci do ósmego roku życia rzadko są w stanie dobrze oczyścić zęby, dlatego rodzice powinni kontrolować ten zabieg i czuwać nad jego przebiegiem, a w razie potrzeby „poprawiać”.


Około szóstego miesiąca życia dziecku wyżynają się pierwsze zęby mleczne, około trzeciego roku życia dziecko ma już pełne uzębienie mleczne, natomiast około piątego – szóstego roku życia pojawiają się pierwsze zęby stałe. Ostatnie zęby mleczne utrzymują się zwykle do około dwunastego roku życia. Jak umyć dziecku zęby -ten temat wraca w wiadomościach jak bumerang! Co jakiś czas muszę go porządnie przewałkować, bo okazuje się, że nadal są jakieś niejasności i niedomówienia. Ostatnia dyskusja jaka przetoczyła się przez Instagram na temat mycia zębów dziecka dała mi dużo do myślenia.


To czego nie wiesz a powinnaś… Higienna jamy ustnej, każdy z nas wie, że jest to czynność, którą należy wykonywać codziennie. Oglądając telewizję w bloku reklamowym leci z pięć reklam o paście, szczoteczkach, krwawiących dziąsłach. Już w pierwszych tygodniach życia dziecka rozpocznij mycie dziąseł malucha. Po nakarmieniu dziecka odczekaj minut i przemyj dziąsła przegotowaną wodą lub wystudzonym naparem z rumianku.


Najwygodniej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy.

Nie no oczywiście że należy myć zęby dziecku nasz ma miesięcy i aż się trzęsie na widok szczotki i pasty. Problem w tym że tak naprawdę narazie mycie tych zębów co ma polega na zlizywaniu pasty. Więc czy to jest potrzebne skoro i tak nic nie daje to ja już sam nie wiem. Maksymilian Gabriel moja Duma - nowa galeria ! Daj mu samemu umyć zabki - dzięki temu zaspokoi swoją ciekawość, będzie miało poczucie, że może coś zrobić samo.


Dodatkowo uczysz je w ten sposób, że ząbki powinno myć samo i będzie musiało to robić, kiedy będzie już starsze. Mycie zębów to jedna z podstawowych czynności, która pozwala zadbać o higienę jamy ustnej. Kiedy zacząć myć zęby dziecku?


Trzeba pamiętać, że o zęby mleczne trzeba dbać tak samo jak o zęby stałe. Ja starałam się również o higienę jamy ustnej od czasu kiedy pojawił się pierwszy ząbek. Na początek również miękką pieluszką tetrową a po matulku brałam na palec pastę i delikatnie myłam ząbki a po około latach zaczęłam używać szczoteczki nawet synek polubił mycie a ja nie mam problemów z namawianiem go.


Fajnie można wytłumaczyć co to dziura, jak się naprawia i to, że trzeba myć zęby. Druga rzecz to książeczki, gdzie bohaterowie myją zęby, tutaj liczę na wasze podpowiedzi, na pewno myje Kicia Kocia w książeczce „Kicia kocia idzie do przedszkola” :) Dajcie znać, jak pielęgnacja ząbków wygląda u was. This video is unavailable. Prawidłowa i systematyczna higiena jamy ustnej powinna być wpajana dzieciom już od najmłodszych lat.


Pomoże ona uniknąć groźnych chorób jamy ustnej oraz bolesnych wizyt u stomatologa. Podpowiadamy, jak myć zęby dzieciom. Higieny jamy ustnej należy przestrzegać już u niemowlęcia, które nie ma jeszcze zębów. Rodzice często zastanawiają się, kiedy zacząć myć zęby dziecku.


Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – jak najwcześniej to możliwe, nawet już w pierwszych tygodniach życia dziecka. W zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko, mycie zębów wygląda jednak nieco inaczej. Koniecznie kup taki gadżet i ucz dzieci, że to on wyznacza, kiedy mają skończyć myć zęby.


Dziecko ma się nauczyć, że zęby umyć trzeba. Niezależnie od tego, jak bardzo jest zmęczone i jak chce iść spać, nie odpuszczaj. Możesz powiedzieć, że prysznic weźmie rano, ale niech przed snem umyje zęby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty