Jej głównym celem jest ocena progu słyszenia, pozwalająca określić rodzaj oraz stopień upośledzenia tego zmysłu. Możesz je także zrobić, jeśli w pracy jesteś narażona na czynniki uszkadzające narząd słuchu (hałas, wibracje, związki chemiczne). Tympanometria ( audiometria impedancyjna) jest obiektywną, nieinwazyjną metodą badania ucha środkowego.
Polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym, a określa impedancję akustyczną ucha (sztywność błony bębenkowej). Ten punkt pomiarowy jest zaznaczany na kolorowo na formularzu audiometrii tonalnej – wcześniej ręcznie, dziś automatycznie.
Z zasady diagnoza dla prawego ucha jest wpisywana w czerwonym kolorze w lewym polu, zaś diagnoza dla lewego ucha jest wpisywana w niebieskim kolorze w prawym polu. Spośród wszystkich badań słuchu audiometria tonalna jest jednym z najbardziej podstawowych, a co za tym idzie – najczęściej wykonywanych. Choć brzmi groźnie, tak naprawdę jest niekłopotliwa i bezbolesna – jest prawie jak zabawa! Na czym polega i jaki jest jej cel? Audiogram przedstawia wynik badania progu słyszenia czyli od ilu decybeli słyszysz dźwięki.
Nie jest badaniem oceniającym w sposób bezpośrednio słuchu. Jest to badanie oceniające stan faktyczny ucha środkowego.
Urządzenie to generuje przez słuchawki dźwięki o określonej częstotliwości i poziomie głośności. Zadaniem pacjenta podczas badania jest potwierdzanie usłyszanych dźwięków (zazwyczaj poprzez wciśnięcie przycisku). Tyle ogólnie, przejdźmy do konkretów.
Audiometria przeprowadzana jest przy pomocy audiometru. Wskazania do badania audiometrycznego. Lekarz zazwyczaj daje skierowanie osobie, która skarży się na problemy ze słuchem, ma szumy uszne, zawroty głowy lub zaburzenia równowagi. Jej celem jest ocena progu słyszenia tonów o różnej. Polega ona na zbadaniu, jakie najcichsze dźwięki pacjent jest w stanie usłyszeć.
Najczęściej wykonywanym badaniem audiometrycznym jest audiometria tonalna. Badany znajduje się w specjalnie izolowanym i wytłumionym pomieszczeniu (kabinie ciszy) i odpowiada po usłyszeniu dźwięku. Dźwięk jest generowany z audiometru do specjalnych słuchawek.
Podczas badania mierzy się odpowiedzi w poszczególnych częstotliwościach i. Wynik ma duże znaczenie przy diagnozowaniu rodzaju i stopnia niedosłuchu oraz przy doborze aparatu słuchowego. Test polega na ustaleniu progu słyszenia w zależności od częstotliwości dźwięku. Twoim zadaniem jest wyznaczenie momentu, kiedy przestajesz słyszeć dźwięk.
Podstawę pomiarów audiometrycznych stanowią dwie wielkości fizyczne - częstotliwość i natężenie dźwięku, którym odpowiadają wielkości subiektywne - wysokość i głośność dźwięku.
Pomiary audiometryczne mają na celu obiektywizację tych wielkości. Se pueden realizar otros exámenes para verificar el funcionamiento de las vías del oído interno y las del cerebro. Badanie należy wykonywać na słuchawkach! Uno de estos es la evaluación de las emisiones otoacústicas (OAE, por sus siglas en inglés), que detecta los sonidos emitidos por el oído interno como respuesta al sonido. To badanie uzupełniające audiometrię tonalną.
Wysokiej jakości audiometr AD2znakomicie sprawdza się w zastosowaniach zarówno stacjonarnych jak i przenośnych. Pozwala badać przewodnictwo powietrzne i kostne. Oszczędzająca czas audiometria automatyczna w połączeniu z interfejsem komputerowym sprawia, że AD2jest idealny dla nowoczesnych ośrodków medycznych. W trakcie badania audiometrycznego pacjent słucha dźwięków o zróżnicowanej głośności i wysokości (używa do tego słuchawek).
Dziś postaram się przybliżyć badanie zwane audiometria tonalna. Jest to podstawowe badanie słuchu, wykonywane w celu diagnozy ubytku, określenia stopnia niedosłuchu. Tak przy okazji :) chciałabym, by pisany przeze mnie blog był skarbnicą wiedzy o słuchu i aparatach słuchowych. Evalúa así el correcto funcionamiento del sistema auditivo humano.
La audiometría es una prueba que permite conocer la capacidad que tiene una persona de escuchar los sonidos. Una correcta audición es un proceso que sigue estos pasos: Recepción de los sonidos en el pabellón auricular u oreja, que nos ayuda a diferenciar desde dónde se emite un sonido. Intensywność najcichszego możliwego do usłyszenia dźwięku określa próg słyszenia.
W audiometrii tonalnej próg słyszenia określa się przy kilku różnych częstotliwościach dźwięku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.