wtorek, 22 stycznia 2019

Badanie rozmieszczenia receptorów dotyku w różnych miejscach skóry

Biologia funkcjonowanie organizmu człowieka gęstość występowania receptorów dotyku w skórze doświadczenie badanie wrażliwości skóry wyniki badania. W słownikach: Receptory skóry Receptory Receptory Sygnalizacja międzykomórkowa Pobudliwość oraz koordynacja procesów życiowych (0). Znasz odpowiedź na zadanie: Badanie rozmieszczenia receptorów dotyku w różnych miejscach skóry ? Im większa jest odległość między podrażnionymi punktami na skórze, tym więcej receptorów dotykowych znajduje się między nimi.


Badanie czucia dotyku Czucie dotyku wywołane jest odkształceniem skóry. Potrzebne: wata, patyczek z nawiniętą watą lub estezjometr, cienki pisak. Porównujemy gęstość rozmieszczenia receptorów czucia dotyku w różnych obszarach skóry. Na cmskóry przypada ok. Vatera-Paciniego (ucisk), 5. Na jego dłoniach najpierw pojawiły się pęcherze, a potem w ich miejscu skóra zrobiła się gruba i twarda.


Obejrzyj swoją dłoń i wskaż miejsca, gdzie mogły u Marcina występować odciski. Jak są rozmieszczone w skórze receptory dotyku? Merkela – ich funkcją jest odbiór bodźców o charakterze stałego nacisku na skórę, w związku z czym adaptują się powoli. Ruffiniego – położone są w głębszych warstwach skóry nieowłosionej, a odpowiadają za rozciąganie oraz są receptorami ciepła. Receptory ciepła i zimna odbierają wzrost lub spadek temp tylko wtedy, kiedy temp otoczenia różni się od temp powierzchni skóry.


Do pobudzania receptorów dotyku posłużono się cyrklem, którym dotykano skóry równocześnie dwoma jego ramionami. Moment, w ktoacute;rym jednocześnie odczuwano dotyk obu ramion cyrkla oznaczał podrażnienie dw. Moment, w którym jednocześnie odczuwano dotyk obu ramion cyrkla oznaczał podrażnienie. Przeprowadzono obserwacje, których celem było ustalenie rozmieszczenia receptorów dotyku w różnych miejscach skóry człowieka.


Doświadczenie Badanie zagęszczenia receptorów dotyku w skórze pokazuje prostą metodę badania zagęszczenia receptorów dotyku w skórze i ukazuje uczniom różnicę w gęstości ich rozmieszczenia w skórze różnych fragmentów ciała człowieka. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę. Różne typy komórek mają zazwyczaj różne rodzaje receptorów, dlatego niektóre z nich są podatne na wpływ określonych hormonów, inne natomiast są na nie niewrażliwe. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wirusów, które łatwiej wnikają do niektórych komórek, a do innych mają utrudniony dostęp. Ich zadaniem jest rejestrowanie wrażeń dotyku oraz bólu.


Do receptorów dotyku należą m. Merkela, odpowiedzialne za dokładną lokalizację bodźca, i ciałka dotykowe Meissnera. Im gęściej są rozmieszczone, tym większa jest nasza wrażliwość na ucisk. W procesie ewolucji, komórki te wyspecjalizowały się w odbieraniu ściśle określonego rodzaju energii, np.


Rodzaj energii, do którego dany receptor jest specjalnie przystosowany nazywany jest bodźcem specyficznym. To niesamowite, że możemy poczuć fakturę różnych rzeczy- gładki kamień, chropowatą ścianę, pomarszczoną sukienkę. Jednak czy nasze receptory dotyku są jednakowo gęsto rozmieszczone w całej skórze?


Za pomocą tego doświadczenia spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie. Zagszczenie receptorów dotykowych w skórze róę żnych części ciała człowieka jest wszędzie takie samo. Różne okolice skóry wykazują zróżnicowaną wrażliwość na ucisk, ponieważ rozmieszczenie receptorów na skórze nie jest identyczne. Receptory dotykowe wystpują w róęnych miejscach ciaż a czowieka i słł ą równomiernie rozmieszczone na ich powierzchni.


Odczuwanie bólu w rozlicznych częściach skóry bywa też zróżnicowane. Analiza czucia powierzchownego zachodzi w czuciowej części kory mózgowej. Impuls elektryczny powstały w wyniku dotyku, bólu. Przed każdym uczniem postawiono trzy miski z wodą.


W misce z lewej strony znajdowała się ciepła woda, o temperaturze 40°C, w misce z prawej – woda zimna, mająca ok. C, a w środkowej woda letnia (ok. 30°C). Na znak nauczyciela uczniowie włożyli lewe dłonie do ciepłej wody, a prawe do zimnej. Zaburzenia czucia mogą być różne, co wynika z dysfunkcji receptorów umiejscowionych w różnych miejscach w organizmie.


Możemy wyróżnić zaburzenia czucia powierzchownego lub trzewnego. Dzięki czuciu – jednej z podstawowych funkcji układu nerwowego – organizm ludzki potrafi rozpoznać i reagować prawidłowo na różne bodźce z.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty