Na poziomie makroskopowym móżdżek składa się z ciasno pofałdowanej warstwy kory móżdżku, z istoty białej pod nią i wypełnionej płynem komory czwartej u podstawy. Cztery parzyste jądra móżdżku są zagłębione w istotę białą. Każda część kory składa się z tego samego zestawu neuronów, rozmieszczonych w sposób wysoce stereotypowy.
Powyżej niego znajduje się kresomózgowie, które oddzielone jest od móżdżku przez wypustkę opony twardej, którą jest namiot móżdżku. W strukturach móżdżku (podobnie do struktur mózgu) wyróżnia się struktury stare, dawne i nowe. Systemy stare (archicerebellum) otrzymują informacje z narządu równowagi, a na obwód wysyłają je zwrotnie za pośrednictwem dróg przedsionkowo-rdzeniowych.
Struktury paleocerebellum uzyskują informacje z obwodu drogą połączeń rdzeniowo-móżdżkowych, następnie przekazują je do. Można powiedzieć, że móżdżek przechowuje informacje o różnego rodzaju ruchach i czuwa, aby przebiegały one prawidłowo. Jego rola w funkcjonowaniu organizmu człowieka związana jest także z utrzymywaniem napięcia mięśniowego.
Anatomia móżdżku jest podobna do budowy mózgu. Składa się z dwóch symetrycznych półkul, połączonych ze sobą robakiem móżdżku, na powierzchni których znajdują się zakręty i bruzdy. Tak jak mózg, móżdżek ma budowę płatową (wyróżnia się płat przedni, tylny i kłaczkowo-grudkowy). Odchodzą od niego konary, dzięki.
Dość ciekawym zjawiskiem jest podobieństwo budowy móżdżku oraz mózgu - w obu tych strukturach występują półkule, kora, płaty oraz jądra.
Wypełnia dół tylny czaszki. Jest kształtu elipsoidalnego, spłaszczony w kierunku od góry ku dołowi. Sąsiaduje z płatem skroniowym, potylicznym oraz z pniem mózgu. Podobnie jak w przypadku mózgu, w móżdżku wyróżnia się dwie półkule, które są ze sobą połączone robakiem móżdżku.
W każdej z półkul móżdżku wyróżnia się trzy płaty: przedni, kłaczkowo-grudkowy oraz tylny. Jego nazwa, oznaczająca „mały mózg”, jest w pełni adekwatna, gdyż wyglądem przypomina on mózg w miniaturze. Tworzą go dwie półkule (haemisphaeria cerebelli) połączone strukturą zwaną robakiem (vermis). Mózg - charakterystyka, budowa, kora mózgowa, płaty, pień mózgu, móżdżek Mózg ludzki to bez wątpienia genialny instrument.
Najnowsze badania naukowe dowodzą, że dzięki móżdżkowi możemy szybko i sprawnie myśleć. Możemy wyróżnić w podziale czynnościowym trzy główne części mózgowia, czyli: mózg, pień mózgu oraz móżdżek. Różnią się budową, a także spełniają inne funkcje. Mózg – to największa część mózgowia złożona z dwóch półkul. Są one oddzielone od siebie szczeliną, jednak występują między nimi połączenia w. Neurony budujące móżdżek wyróżniają się pod względem budowy, co jest związane z pełnionymi przez nie funkcjami oraz z tym, z którymi częściami mózgowia kontaktują tę strukturę.
Powierzchnię móżdżku pokrywa kora móżdżku, która jest pomarszczona w wieńcowe paski zwane listkami, jest ona wielokrotnie bardziej pofałdowana niż kora półkul mózgu. W budowie mikroskopowej kory móżdżku widoczne są trzy warstwy. Funkcje które pełni: mózg, móżdżek, rdzeń przedłużony, rdzeń kręgowy.
Nazewnictwo struktur anatomicznych móżdżku jest w dużej mierze analogiczne jak w przypadku mózgu (nazwa móżdżek zarówno po polsku, jak i po łacinie znaczy: „mały mózg”). Jak widzimy, mniejszy (lecz starszy) brat móżdżek jest odpowiedzialny za niezwykle istotne funkcje naszego organizmu takie jak ruch i równowaga. Kora mózgu, która pokrywa również móżdżek, zbudowana jest z warstw komórek nerwowych (istoty szarej). Dzięki silnemu pofałdowaniu jej powierzchnia znacznie wzrasta.
Korę, która okrywa z zewnątrz mózg i móżdżek nazywamy korą nową. Stąd też nazwa - zdrobnienie od słowa mózg. Ewolucyjnie jest on o wiele starszy niż półkule mózgu i funkcjonalnie spełnia inne zadania. Można sobie wyobrazić tę strukturę jako nadzorcę mięśni, instytucję czuwającą nad najbardziej podstawową.
Układ nerwowy dziecka rozwija się już od momentu poczęcia. Poszczególne elementy mózgu pojawiają się i rozwijają stopniowo. Mózg dziecka kształtuje się w kierunku od jego podstawy, ku górze, zaczynając od rdzenia kręgowego, a kończąc na korze mózgowej, od części tylnych do przednich – czyli od móżdżku do płatów czołowych.
Z tyłu twojego mózgu, tuż nad szyją, znajduje się niezwykła struktura nazywana móżdżkiem. Budowa i funkcje mózgu;. Niegdyś sądzono, że odpowiada on głównie za koordynację ruchu oraz prawidłowe napięcie mięśni.
Bierze się to stą że w tej niewielkiej strukturze znajduje ogromna liczba gęsto. Ze względu na budowę mózgowie kategoryzowane jest na obie półkule mózgu , pień mózgu oraz móżdżek. Jaką dokładnie funkcję pełni mózgowie?
Most i móżdżek, ich budowa i funkcje: W skład tyłomózgowia wtórnego wchodzą most i móżdżek. Mózgowie wypełnia naszą czaszkę. Część grzbietowa mostu zawiera: wstęgę przyśrodkową boczna, twór i ciała czworacze. W obrębie mostu wyróżnia się powierzchnie grzbietową i podstawną.
W części podstawnej przebiegają włókna oraz rozmieszczone nieregularnie. Wiedza o mózgu, neurologia czy neuronauka, to gałąź wiedzy, która w ostatnich latach najdynamiczniej się rozwija. Mózg to narzą który ma przed naukowcami najwięcej tajemnic do odkrycia. Mózg zbudowany jest z dwóch części zwanych półkulami.
Przyjęło się uważać, że funkcjonalnie lewa półkula odpowiedzialna jest za to, co ustrukturalizowane: język, wzory, układy. Zajmuje się przede wszystkim analizą i nastawiona jest na cechy lokalne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.