Badania epidemiologiczne dowodzą, że zespół Tourette’a występuje 3-4. W przebiegu choroby pojawiają się okresy remisji (ustępowania objawów choroby), ale schorzenie towarzyszy zazwyczaj do końca życia. Przez długi czas uważano tiki za zaburzenia psychogenne. W takim rozumieniu choroby mogły utwierdzać lekarzy i badaczy badania mózgów chorych z tikami, w których nie znajdowano żadnych widocznych zmian.
Kontrolowanie choroby tikowej.
W rozpoznawaniu sytuacji, w których pojawiają się tiki, pomaga metoda kalendarzykowa polegająca na monitorowaniu i natychmiastowym zapisywaniu tików. W terapii choroby tikowej stosuje się także systemy nagradzania zachowań. Polegają one na pozytywnym wzmacnianiu momentów, w których tiki nie występują. Jest najczęstszą przyczyną występowania tików.
Zespół Touretta – przyczyny choroby tików. Tiki mogą przybierać postać mimowolnych ruchów, powtarzania słów, często obscenicznych, mrugania powiekami, jak też pociągania nosem lub chrząkania. Alkohol, używki produkowane z konopi, gorączka, relaks, orgazm również mogą zmniejszać nasilenie tików u niektórych chorych.
Tiki mogą nasilać się pod wpływem stresu, emocji, podekscytowania (przyjęcie urodzinowe, wycieczka do wesołego miasteczka), zmęczenia, choroby, rozmowy o tikach i kiedy chory przebywa sam. Przyczyną tików bywa również zarówno stosowanie, jak i odstawienie substancji psychoaktywnych. Nie podejrzewają, że są to objawy choroby. W ciężkiej postaci choroby występują tiki złożone.
U osób, u których choroba przetrwa w dużym nasileniu do wieku dorosłego, dominują tiki twarzy, szyi i tułowia, podczas gdy tiki ruchowe złożone i tiki głosowe ulegają osłabieniu z upływem lat. Nasilenie tików stabilizuje się po osiągnięciu wieku dorosłego, zwykle po r. Większość ludzi nie umie kontrolować tików, przestają sobie zdawać z nich sprawę. Tiki nasilają się w sytuacjach stresowych kiedy się boimy lub denerwujemy, zmniejszają się natomiast w czasie snu lub w czasie zajmujących zajęć.
Oprócz czynników dziedzicznych na chorobę wpływają również czynniki środowiskowe. Tikami określamy nagłe, niekontrolowane, niezależne od naszej woli skurcze mięśni w obrębie twarzy lub innych części ciała, wywołujące w ich obrębie ruchy o różnej amplitudzie. Tiki mogą również świadczyć o zespole Tourette’a (zaburzenie neurologiczne, którego głównym objawem jest występowanie licznych tików ruchowych i werbalnych). W rzadszych przypadkach tiki są objawem towarzyszącym poważniejszym schorzeniem, jak np. Huntingtona czy choroby Parkinsona.
Zaburzenie ulega zwykle zaostrzeniu w wieku młodzieńczym i ma tendencję do utrzymywania się w. Jej istotą jest obecność tików ruchowych i głosowych, których chory nie może powstrzymać. Osoby zmagające się z zaburzeniem w niekontrolowany sposób przeklinają, mrugają oczami, chrząkają czy wykonują serie nieskoordynowanych ruchów.
Leczenie tików nerwowych. Tiki nerwowe pojawiające się w wyniku stresu lub rozregulowania organizmu mogą z czasem ustępować same, zwłaszcza gdy tryb życia zostaje uregulowany, a stres zmniejsza się. Odpowiednia, zdrowa dieta, spokojny sen, wypoczynek i aktywność fizyczna wpływają pozytywnie na samopoczucie, stan emocjonalny i zmniejszenie napięcia nerwowego.
Diagnoza choroby tikowej opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim z chorym oraz z jego najbliższymi (rodzina, przyjaciele). Lekarz specjalista (neurolog) obserwuje zachowanie chorego i zleca przeprowadzenie, jeśli to konieczne, badań laboratoryjnych. Podczas badania, po wpływem silnych emocji, może dojść do zahamowania tików.
Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia. Obecność tików przez co najmniej miesięcy. Wiek wystąpienia: przed ukończeniem lat.
Osoby chore na zespół Tourette’a mogą więc wiercić się, wymachiwać rękami, krzyczeć, piszczeć, gwizdać i przeklinać. Tiki są przeżywane jako coś, czemu nie można się oprzeć, ale. W leczeniu wykorzystuje się zarówno psychoterapię indywidualną jak i grupową.
Jej nazwa pochodzi od francuskiego neurologa Georges’a Gillesa de la. Niekiedy wskazana jest również. Zaburzenia tikowe – rodzaje zaburzeń tikowych, kryteria diagnostyczne, symptomatologia, postacie kliniczne zespołu Tourette`a, diagnoza różnicowa, przebieg, najnowsze badania i trendy w terapii tików, leczenie farmakologiczne tików, dzieci z zaburzeniami łączonymi 2. Pierwsze objawy pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym i są nimi właśnie tiki nerwowe.
Choroba trwa do końca życia, a jej najbardziej rozpoznawalnym symptomem jest wiele tików wokalnych i ruchowych. Innym poważnym schorzeniem, którego pierwszymi objawami są tiki nerwowe, jest pląsawica Hungtingtona. Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, inaczej zwane przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy, które charakteryzuje się niedoczynnością gruczołu wewnętrznego wydzielania.
Należy, obok choroby Gravesa-Basedowa, do jednej z najczęściej występujących chorób opartych na autoagresji organizmu, przy czym obie atakują ten sam narząd.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.