wtorek, 16 lipca 2019

Za pobudzenie tarczycy do działania odpowiadają hormony wydzielane przez

Zobacz odpowiedź na zadanie: 1. Zaznacz prawidłowe zakończenie zdania. Za pobudzenie tarczycy do działania odpowiadają hormony wydzielane przez A. Za rozwój męskiej sylwetki, muskulatury ciała, zarostu na twarzy odpowiada: C. Niedoczynność komórek produkujących parathormonu powoduje, że poziom wapnia we krwi obniża się. Przy każdym poleceniu podano liczbę punktów możliwą do uzyskania za prawidłową odpowiedź.


Za rozwiązanie całego testu możesz otrzymać maksymalnie punktów. Za pobudzanie wydzielania hormonów tarczycy i ich stężenie we krwi odpowiada przysadkowy hormon – tyreotropina (THS). Substancje te tworzą układ działający na zasadzie sprzężenia zwrotnego ujemnego. Dlatego układ hormonalny jest nazywany także układem dokrewnym lub wewnątrzwydzielniczym.


Przedni płat przysadki mózgowej odpowiada za wydzielanie hormonów, płat tylni gromadzi hormony wyprodukowane w podwzgórzu. U dwudziestu uczniów w wieku 14–lat zbadano. Hormony tarczycy są niezbędne do życia. Część ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z jej posiadania, a tak naprawdę gruczoł ten i produkowane przez niego hormony są po prostu niezbędne do życia.


Wydzielane przez nadnercza hormony pełnią w organizmie człowieka szczególne zadania. To, one odpowiadają za zdenerwowanie czy gniew. Do najważniejszych wydzielanych przez nie substancji należy kortyzol oraz adrenalina.


Kortyzol, czyli hormon stresu, to naturalny związek chemiczny zaliczany do naturalnych hormonów steroidowych. Na nastrój kobiety wpływają też testosteron i hormony tarczycy. Estrogeny – działanie na kobiecą psychikę. Poziom estrogenów u kobiet jest zdecydowanie wyższy niż u mężczyzn już od okresu płodowego. Te hormony odpowiadają za uczuciowość kobiet i większą skłonność do kontaktów towarzyskich.


Wytwarza ona dwa hormony: tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3), które są kontrolowane przez hormon przysadkowy tyreotropinę. Tarczyca jest położona w przedniej części szyi. Ti Tsą syntetyzowane z aminokwasu tyrozyny i jodu. Nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów przez tarczycę mogą prowadzić do określonych zaburzeń.


Za kobiecą płodność odpowiada zespół hormonów, przede wszystkim te wydzielane przez podwzgórze, przysadkę, jajniki i tarczycę. Mają udział w przemianach węglowodanów, lipidów, białek oraz witamin. Od ich działania zależy jednak równowaga środowiska wewnętrznego (homeostaza), co jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów. Wydzielanie substancji chemicznych - hormonów do krwi po raz pierwszy zaobserwował francuski fizjolog Claude Bernard.


Nazwał on proces wydzielania wewnętrznego a naukę zajmującą się tym procesem nazwano endokrynologią. Zadanie: za pobudzenie tarczycy do wydzielania tyroksyny odpowiada a adrenalin b hormon tropowy c glukagon d parathormon pilne Rozwiązanie: odpowiedz b Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Potrzebujemy cię, tarczyco, daj nam hormony! TRH – tyreoliberynę, której zadaniem jest pobudzenie przy­sadki do wydzielenia.


No właśnie TSH, czyli tyreotropiny. Bez TRH nie ma więc pobu­dzenia do wydzielania TSH. Bez TSH nie ma pobudzenia do wydziela­nia hormonów tarczycy. Układ hormonalny nazywany jest także układem dokrewnym, ponieważ hormony wydzielane są do krwi lub limfy, a w przypadku bezkręgowców do płynu, który wypełnia jamę ciała. Do produkcji hormonów i wzrostu pobudza tarczycę tyreotropina (TSH), hormon przysadki mózgowej.


Jego wydzielanie jest hamowane na zasadzie ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego przez hormony tarczycy. Dlatego przy nadmiarze hormonów tarczycy stężenie TSH maleje, przy niedoborze - wzrasta. Istotnym składnikiem hormonów jest jod przyswajany z wodą i pokarmem.


Z jodu i aminokwasów tarczyca wytwarza trójjodotyroninę, tyroksynę i kalcytoninę. Nigdy nie boli i nie da wprost sygnału, że trzeba się nią zaopiekować. Potrafi jednak wywołać tak nietypowe objawy, że trzeba się. Swoim działaniem obejmują tkanki leżące w pobliżu ich wydzielania lub wszystkie tkanki organizmu. Tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3) to hormony produkowane przez tarczycę.


Wzmagają podstawową przemianę materii, pobudzają syntezę białek, zmniejszają poziom cholesterolu we krwi. Zaburzenie ich wydzielania są oznaką nieprawidłowego działania tarczycy - jej niedoczynności lub nadczynności. To z kolei sprawia, że jego wiązanie następuje w kościach. Dzięki temu nasze kości są mocne i nie są podatne na złamania. Jak widać – hormony tarczycy nie bez kozery uważa się za hormony niezwykle ważne.


LH, czyli hormon luteinizujący (lutropina) to hormon tropowy syntetyzowany przez przysadkę. Termin tropowy oznacza, że dany związek pobudza aktywność podległych przysadce mózgowej organów. Wyspy trzustkowe zwane także wysepkami Langerhansa (od nazwiska ich odkrywcy) są skupiskami komórek o różnej budowie i funkcji stanowiącymi około masy tego narządu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty