Dowiedz się, dlaczego to robi i jak temu przeciwdziałać. Najważniejsze więc, by umiały odróżniać rodzaje kłamstwa, poznały motywy swoje i innych osób, by wiedziały, kogo nie należy okłamywać, jakie mogą być skutki kłamania, by nigdy. Jeżeli dziecko zaczyna kłamać, należy przede wszystkim przyjrzeć się sobie i swoim postawom rodzicielskim.
Duże znaczenie ma też przykład otoczenia. Kłamstwo jest coraz popularniejsze w naszym społeczeństwie.
Kłamiemy w celu osiągnięcia jakiejś korzyści dla siebie, w lepszym wypadku aby nie zranić drugiej osoby – co jest absurdem, bo kłamstwem ranimy ją jeszcze bardziej niż nawet najgorszą prawdą. Dzieci często i chętnie opowiadają nieprawdziwe historie, a rodzice są tym zwykle bardzo zaniepokojeni. Tymczasem to normalny etap rozwoju.
Przedszkolaki nie zdają sobie sprawy z tego, że w mijaniu się z prawdą jest coś złego. Ich wyobraźnia jest tak żywa, że często nie odróżniają faktów od fikcji. Ukarz je nie za kłamstwo, ale za przewinienie. W ten sposób zachęcisz je do mówienia prawdy, zamiast dodatkowo je karać.
Moje dziecko jest kłamczuchem!
W takiej sytuacji jedynie niektórzy rodzice są zdolni do autorefleksji i poszukiwania odpowiedzi na pytanie dlaczego dziecko kłamie w sobie samych. Niestety, jeżeli nasze dzieci kłamią, to zwykle największa odpowiedzialność za to spoczywa na nas samych. Gdy 9-letnia Ula nie radziła sobie w nowej szkole, do jej domu przyszła pracownica opieki społecznej, by porozmawiać z. W przedszkolu były surowe zasady, jedna z pań bardzo krzyczała nawet za małe przewinienie.
Zmieniłam przedszkole, mała nie kłamie i mówi: mamo ja się śmieję w przedszkolu. Powód może być błahy, a jednak dziecko z jakichś tylko sobie znanych przyczyn boi się powiedzieć prawdę. Od teraz Droga Matko możesz przestać rwać włosy z głowy i zastanawiać się co z tego małego „dziadostwa” wyrośnie, bo niewinne kłamstewka nie są złe, ba! Bardzo dobrze świadczą o rozwoju Twojego dziecka.
Teraz myślisz, że to ja kłamię? A wszystko zaczęło się u nas od niegroźnego kłamstwa dotyczącego byle pierdoły już dawno, dawno temu. Forum dyskusyjne w INTERIA. Powody, dla których dziecko kłamie?
Dzieci mówią nieprawdę, bo widzą takie zachowanie u dorosłych! Jednak powodów, dla których to robią, jest znacznie więcej. Kłamią ze strachu przed karą, ze wstydu, z braku zaufania, z powodu nadmiernej kontroli ze strony rodziców, z lenistwa.
To niezbędne w pracy każdego nauczyciela teksty publikowane na łamach miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Z tego faktu w pewnym momencie zdaje sobie sprawę większość rodziców i nie jest to dla nich przyjemne odkrycie. Po pierwsze zaczynają się obawiać, że będzie się to powtarzało i nie będą już mogli w pełni mu zaufać. Zastanawiają się nad przyczynami takiego zachowania. Rodzice powinni wiedzieć o tym, że tak zwane kłamstwo dziecka nie jest tym samym co kłamstwo ludzi dorosłych. Psychologia rozwojowa mówi o tym, że są pewne okresy, w których dzieci nie odróżniają dobrze, co jest rzeczywistością, a co fantazją, wyobrażeniem.
Dlatego należy nie śpieszyć z osądem, że dziecko jest kłamcą. Właśnie na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności, aby zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się z dzieckiem, które kłamie. Kłamstwa są częścią fazy rozwojowej na początku okresu dojrzewania.
Kłamstwem Twoja córka przekracza przyjęte normy, chce sprawdzić, jak daleko może się posunąć. Dzieci wypróbowują, co jest dobre, a co złe, co wolno, a co jest niemoralne. Ale czy Ty sama chcesz spojrzeć prawdzie w oczy i zastanowić się nad przyczynami kłopotów Twojego dziecka lub pragniesz prawdziwie przeanalizować swoje wątpliwości, czy też wolisz się sama okłamywać? Ciesz się - to dobry znak.
Sama nie wiedziałam, jak mam zareagować. Z jednej strony nie chciałam w to wierzyć, z drugiej jednak zasiał we mnie ziarno niepewności. Nie wiedziałam, czy granice niewinnego kłamstwa właśnie.
Pedagodzy są zgodni, że pociechy uczą się unikania szczerości od dorosłych. Wystarczy zwrócić dziecku uwagę, gdy np. Przyczyn kłamstwa należy upatrywać także w niezwykle dynamicznym rozwoju wyobraźni. Właśnie taka głupota sprawia, że niektóre dzieci kłamią — być może myślą, że w ten sposób łatwo unikną kary. To, że dziecko skłamało, nie oznacza, że jest na prostej drodze do demoralizacji.
Wynika to stą że małe dzieci mają znikome pojęcie o tzw. Gdy dziecko ma kilka lat ciężko mówić o świadomej kradzieży. Owszem pilnują tego co należy do nich, jednak w drugą stronę to już nie jest takie oczywiste. Staram się zmienić - ja sama - i nie marudzić za bardzo. Niestety, dziecko pamietaja, ze bywałam wściekla i dosyć racjonalnie woli jedną awanturę po wywiadówce, niż w ciągu semestru.
Czasem dziecko kłamie, ponieważ wciąż odbieramy go – naszego 13-letniego syna – tak, jakby był 5-latkiem. Nie wierzy w naszą tolerancję, akceptację czy zrozumienie. To nowość: gdy dziecko było młodsze, jego hierarchia wartości była taka sama jak rodzica. Jak mam się zachowywać, gdy moje dziecko mnie okłamuje?
Do wieku około dzieci często nie znajdują nic, co mogłoby pomóc małej prawdzie i kłamstwu. Nadal nie możesz zrozumieć, dlaczego nie jest właściwe kłamać. Tylko w tym wieku dzieci mogą świadomie odróżniać prawdę od kłamstwa.
Inaczej rzecz się ma, gdy dziecko sięga po cudzą rzecz świadomie. Wtedy kierować nim mogą różne pobudki: począwszy od chęci dorównania rówieśnikom w zakresie posiadanych gadżetów, przez odegranie się kradzieżą na złośliwym koledze, po zaimponowanie sprytem i odwagą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.