czwartek, 18 lipca 2019

Część mózgowia odpowiedzialna za termoregulację

Zobacz odpowiedź na zadanie: część mózgowia odpowiedzialny za termoregulację? Jaki eksperyment zrobić? Wybrać kręgowca i go opisać. Na podstawie różnych źródeł informacji wyjaśnij, czym zajmują się: bioinformatyka, biogerontologia i bionika.


Masa i wielkość mózgowia podlegają dużym wahaniom osobniczym. Mózg tworzy pięć podstawowych części: a) KRESOMÓZGOWIE – tworzy półkule mózgowe, które są ważną częścią mózgu. Ta część naszego mózgowia jest odpowiedzialna za precyzję, a także płynność ruchów, które wykonujemy. Dzięki móżdżkowi możemy zachować równowagę oraz utrzymać prawidłowo napięcie mięśni. Mózgowie to również układ limbiczny, osłony mózgowia, unaczynienie tętnicze i żylne, układ komorowy oraz elementy komórkowe.


Kresomózgowie- jest to część mózgowia, która w sposób zasadniczy różni człowieka od zwierząt. Krew również jest odpowiedzialna za taką wymianę tego ciepła między organizmem a otoczeniem aby nie doszło do wychłodzenia (przegrzania) organizmu. To właśnie móżdżek jest odpowiedzialny za płynność oraz precyzję ruchów. Oprócz tego ta część mózgowia związana jest z zachowaniem równowagi, a także z utrzymywaniem prawidłowego napięcia mięśni. Budowa mózgowia: układ limbiczny.


Układ limbiczny zasadniczo nie jest wymieniany jako jedna z anatomicznych części. Podwzgórze (łac. hypothalamus, z gr. ὑπó = „pod” θάλαμος „izba, sypialnia”) – część podkorowa mózgowia zaliczana do międzymózgowia. Podwzgórze składa się z wielu jąder spełniających szereg istotnych funkcji.


Struktura nerwowa zwana ośrodkiem termoregulacji jest odpowiedzialna za ustalenie odpowiedniej temperatury i podjęcia decyzji o działaniach mających na celu jej podniesienie lub obniżenie. W przypadku infekcji, naturalną odpowiedzią organizmu jest wzrost temperatury. Ta część mózgu zwana jest również mózgiem gadzim, ponieważ pojawiła się u gadów. Jest odpowiedzialna za wiele czynności wegetatywnych, takich jak rytm serca, ciśnienie krwi, trawienie I oddychanie.


Reguluje również rytmu czuwania i snu. W podwzgórzu będącym częścią mózgowia zlokalizowany jest ośrodek termoregulacji. Jest to nagromadzenie specyficznych, termoczułych neuronów. Za pomocą drogi neuronalnej do komórek tych przekazywane są informacje z termoreceptorów skóry.


Móżdżek to część mózgowia, która odpowiada za utrzymanie równowagi ciała, planowanie i koordynację ruchów, ruch gałek ocznych, napięcie mięśniowe. Choroby móżdżku upośledzające jego funkcje mogą codzienne uniemożliwiać wykonywanie najprostszych czynności. Za zmysł równowagi odpowiedzialne są receptory, znajdujące się w uchu wewnętrznym, które działają niczym poziomica.


Wewnątrz jednej z jego części - błędnika znajdują się porośnięte włoskami oraz wypełnione płynem kanaliki oraz torebki. Jeśli pozycja naszego ciała zmieni się, płyn i włoski również się poruszają. Mózg zbudowany jest z dwóch części zwanych półkulami.


Przyjęło się uważać, że funkcjonalnie lewa półkula odpowiedzialna jest za to, co ustrukturalizowane: język, wzory, układy. Zajmuje się przede wszystkim analizą i nastawiona jest na cechy lokalne. Półkuli prawej bliższe są: przestrzeń, trójwymiar, muzyka, rytm.


Ośrodek mózgowy odpowiedzialny za agresję oraz niektóre rodzaje pamięci. Każda z tych części odpowiada za inne obszary funkcjonowania organizmu. Pień mózgu kontroluje czynności życiowe, takie jak oddychanie, praca serca, termoregulacja czy metabolizm. Znajdują się w nim również ośrodki nerwowe odpowiedzialne za czynności odruchowe, np.


Obszar odpowiedzialny za wrażenia czuciowe znajduje się w przedniej części płatów ciemieniowych, granicząc z okolicami czuciowo-ruchowymi a więc z obszarami w tylnej części płatów czołowych, które kontrolują ruch. Kora mózgowa posiada ośrodki wyższych czynności mózgowych: ośrodek pamięci, świadomości, pisania, kojarzenia, myślenia. W istocie białej mózgu są włókna neuronowe, które tworzą połączenia między ośrodkami komórkowymi a innymi częściami układu nerwowego. Rdzeń przedłużony – najniżej położona część mózgowia. Kolejna część mózgowia to pień mózgu.


W jego obrębie leży szereg ośrodków, które odpowiadają za prawidłowość głównych czynności życiowych: oddychanie, pracę serca, termoregulację czy przemianę materii. Co to jest Podwzgórze: Podwzgórze to część mózgowia zaliczana do międzymózgowia, nadzoruje reakcje bezwiedne organizmu. Podwzgórze znajduje się między kresomózgowiem a brzuszną częścią śródmózgowia, jest połączone z przysadką - narządem wydzielającym różne hormony do krwi. Podwzgórze jest częścią mózgowia, odpowiadającą za sen, poczucie głodu i pragnienia, temperaturę ciała oraz instynkt rodzicielski.


Gruczoł podwzgórza wytwarza hormony sterujące – statyny i liberyny, które wpływają na wzrost, poziom stresu, płodność, metabolizm oraz funkcjonowanie tarczycy. Jest to część mózgu znajdująca się w najbardziej wysuniętym do przodu miejscu czaszki. Pamięć krótkotrwała nie jest zbyt imponująca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty