wtorek, 9 lipca 2019

Nadmierna senność

Nadmierna senność

Senność - charakterystyka. Ludzie nadmiernie senni wykazują trudności z porannym wstawaniem z łóżka, są mało wydajni w pracy, zdekoncentrowani, rozdrażnieni, nadpobudliwi. Objawy związane z sennością i ciągłym zmęczeniem muszą utrzymywać się przez ponad miesiąc.


Diagnostyka nadmiernej senności. Badania epidemiologiczne wskazują, że w krajach rozwiniętych nadmierna senność w ciągu dnia jest częstą dolegliwością zdrowotną. Nadmierna senność jest bowiem chorobą, która wymaga kompleksowego różnicowania objawów.


Co najmniej przez kilka dni w miesiącu nadmierną senność, zaburzającą prawidłowe funkcjonowanie, odczuwa 18– badanych dorosłych. Ciągła senność najczęściej wynika ze zwykłego przemęczenia i wyczerpania sił witalnych organizmu. Rada w tym przypadku jest banalna w swojej prostocie: należy „odespać” zaległości i mimo ogromu zajęć starać się prowadzić bardziej uregulowany tryb życia. Hipersomnia, czyli przewlekła, nadmierna senność oraz ciągłe zmęczenie to dwie nierozerwalne dolegliwości stanowiące poważne utrudnienie normalnego trybu życia.


Hipersomnia to stan chorobowy wymagający specjalistycznego leczenia (senność występuje dłużej niż miesiąc mimo zapewnienia właściwej ilości snu), jednakże zwykłe zmęczenie i senność mogą mieć wiele przyczyn o. Sprawdź, jakie są przyczyny nadmiernej senności w ciągu dnia, gdzie szukać pomocy, jakie badania powinno się wykonać i na czym polega leczenie nadmiernej senności. Mogą one jednak być spowodowane również niewłaściwym poziomem hormonów tarczycy, co należałoby sprawdzić w pierwszej kolejności. Sugerowałabym, aby zgłosiła się Pani do lekarza rodzinnego, w celu wykluczenia problemów z tarczycą, potem do lekarza. Przyczyną bezsenności mogą być zarówno choroby, jak i zaburzenie rytmu dobowego (praca zmianowa, zmiana strefy czasowej).


Niekorzystnie na sen wpływa nadużywanie niektórych leków oraz alkohol i nikotyna. Można uznać, że nadmierna senność jest czymś „normalnym”, gdy związana jest z przepracowaniem lub zdrowieniem po długotrwałej chorobie. W innych przypadkach bywa ostrzeżeniem, że z organizmem coś się dzieje.


Bywa, że senność w ciągu dnia to pierwszy objaw poważnej choroby. Opadające powieki, znużenie, ochota na drzemkę… Czy Tobie także zdarza się senność w ciągu dnia? Nie zawsze są błahe i oczywiste. Jeśli tak, warto poznać jej przyczyny.


Sprawdź, w poniższym artykule, jakie mogą być powody senności w ciągu dnia. Zmęczenie, nadmierna senność , a często też osłabienie organizmu, które utrzymują się przez długi czas mogą być jednym z pierwszych objawów nieprawidłowego stanu zdrowia - chorób przewlekłych, nietolerancji pokarmów, stosowania określonych leków lub słabej jakości snu, w tym bezsenności, która może być również traktowana jako problem zdrowotny. U starszych osób związane jest to zwykle z wysokim stężeniem glukozy.


Wraz z nadmierną sennością pojawia się ciągle zmęczenie, ból głowy, brak koncentracji, ciągła potrzeba ucinania drzemki w ciągu dnia. Sprawdź przyczyny, objawy, jak sobie z tym radzić i jakie badania wykonać. Objawy towarzyszące nadmiernej senności to: brak energii, zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją, rozdrażnienie, spowolnienie po jedzeniu, uczucie niepokoju, omamy przysenne, obniżenie wydajności w pracy oraz brak chęci do uczestnictwa w życiu rodzinnym i towarzyskim. Stałe uczucie zmęczenia, znużenia i chęć drzemki mogą być spowodowane przemęczeniem lub złą jakością snu w ciągu nocy, ale mogą być jedynie niektórymi z objawów poważniejszych chorób. Przemija, po dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości godzin snu.


Jak wspomniano nadmierna senność może być jednym z objawów niektórych chorób. Och… znowu oczy same Ci się zamykają, kiedy siedzisz przed komputerem? Masz już dość zapijania senności kawą, a jedno z Twoich noworocznych postanowień brzmiało: „zacznę pić mniej kawy” (zwłaszcza tej z automatu)? Zobacz, jak sobie radzić bez kofeiny. Hipersomnia – czyli nadmierna senność , jest odczuwana przez dużą część populacji.


Nadmierna senność

Zwykle uczucie nadmiernej senności jest wynikiem zbyt krótkiego czasu snu i nieregularnego trybu życia. Niezwykle rzadko występują hipersomnie, których podłożem jest nieprawidłowa praca ośrodkowego układu nerwowego,. Ciągłe zmęczenie i senność zazwyczaj spowodowane jest nieodpowiednim stylem życia.


Po wykonaniu podstawowych badań lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy z organizmem dzieje się coś niepokojącego! Koniecznie sprawdź, jakie mogą być przyczyny chronicznego zmęczenia i nadmiernej senności. W zależności od potrzeb i preferencji dobór suplementów może być bardzo różny. Dlaczego po posiłku chce się spać? Po jedzeniu jelita pracują intensywnie, a więc potrzebują dużo krwi.


Nadmierna senność

Ta ponownie odpływa z mózgu do jelit. Wszystkie te dolegliwości zwykle są objawami zwykłego niewyspania, jednak często kryje się za tym coś znacznie poważniejszego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty