Impuls nerwowy zostaje przeniesiony z jednej komórki na drugą przy udziale substancji o charakterze neuroprzekaźnika (zwanego czasem neurohormonem) – mediatora synaptycznego (synapsy chemiczne) lub na drodze. Skomplikowane przemiany w synapsie pozwalają na przenoszenie sygnału pomiędzy komórkami. Mechanizm przewodnictwa synaptycznego pozwala nie tylko na działanie układu nerwowego jako sieci informacyjnej i sterującej całym organizmem, ale również na zaistnienie skomplikowanych mechanizmów myślenia, zapamiętywania, rozwoju świadomości, inteligencji i emocji.
Wyróżnia się synapsy nerwowo-nerwowe, nerwowo-mięśniowe i nerwowo-gruczołowe. Przekazuje również impuls na narząd wykonawczy. Dzielimy je na synapsy: nerwowo-nerwowe, nerwowo-mięśniowe i nerwowo-gruczołowe. Kazda synapsa składa sie z czesci presynaptycznej i postsynaptycznej. Sa przedzielone szczelina synaptyczna.
Czesc presynaptyczna (pokryta błona presynaptyczna) to z reguły kolbkowate zakonczenie aksonu. Budowa i działanie synapsy chemicznej zostanie omówione na przykładzie synapsy nerwowo- mięśniowej. Komórką presynaptyczną jest w tym przypadku komórka nerwowa, której wypustki (aksony) na zakończeniach kontaktujących się z powierzchnią komórki postsynaptycznej (mięśniowej) uformowane są w kształt kolbek - nazywamy je. Chemiczne – synapsy te oddalone są od siebie nawet do nanometrów. Posiadają one neuroprzekaźniki, zwane również neurotransmiterami.
Odpowiadają one za zamianę sygnału elektrycznego na chemiczny w synapsie. Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl po przeczytaniu słowa synapsa to nerw lub komórka. Jest to skojarzenie trafne. Synapsy elektryczne występują m. Otóż synapsa oznacza miejsce połączenia błony śluzowej, która kończy akson z błoną komórkową innej komórki.
Dzięki temu, powstaje impuls nerwowy, czyli podstawowy element będący neuroprzekaźnikiem. Neuron, komórka nerwowa – rodzaj elektrycznie pobudliwej komórki zdolnej do przetwarzania i przewodzenia informacji w postaci sygnału elektrycznego. Neurony są podstawowym elementem układu nerwowego zwierząt. Najwięcej neuronów znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym w skład którego wchodzi mózgowie oraz rdzeń kręgowy.
Może być to komórka nerwowa lub komórka efektora (czyli narządu wykonawczego). Przenosi informacje w układzie nerwowym oraz steruje pracą gruczołów wydzielniczych i mięśni. Test sprawdza wiadomości z zakresu budowy oraz funkcji komórki nerwowej oraz połączeń umożliwiających przekazywanie sygnału. Podaj, na którym z rysunków – A czy B – zilustrowano prawidłowe połączenie dwóch neuronów przez synapsy.
Odpowiedź uzasadnij, uwzględniając budowę neuronu i kierunek przepływu impulsu nerwowego. Układ nerwowy charakteryzuje się wysokim stopniem centralizacji. W związku z tym rozróżnia się: układ nerwowy ośrodkowy utworzony przez mózg i rdzeń kręgowy, układ nerwowy obwodowy, który tworzą zwoje nerwowe, nerwy i zakończenia nerwowe czyli synapsy. W obrębie układu ośrodkowego znajduje się synapsa między neuronem czuciowym a ruchowym, a impuls nerwowy neuronu ruchowego wyprowadzany. Sieć neuronowa jest to, że na ich strukturę składają się neurony połączone ze sobą synapsami.
Impulsy nerwowe przemieszczają się z komórek do komórek poprzez synapsy. Istnieją tak-że synapsy zwane elektrycznymi, które nie wykorzystują neurotransmiterów. Błony sy-naptyczne połączone są wtedy złączami szczelinowatymi (nexus). W synapsach chemicznych wszelkie informacje są przesyłane przez neuroprzekaźniki.
Właśnie dlatego nazywamy je „synapsami chemicznymi”, ponieważ neuroprzekaźniki to substancje chemiczne, które służą jako nośniki wiadomości przekazywanych przez impulsy nerwowe. Impulsy w obrębie komórek nerwowych przesyłane są dzięki temu, że struktury te cechują się pobudliwością elektryczną. W ten sposób sygnał przemieszcza się w obrębie komórki nerwowej, aż to dociera on do synapsy, a dokładniej do jej elementu nazywanego zakończeniem presynaptycznym. Neurony to komórki, które występują w układzie nerwowym i składają się z ciała komórki (perikarion, soma) oraz wypustek cytoplazmatycznych — dendrytów i aksonów.
Za ich pomocą tworzą połączenia z innymi neuronami, bądź komórkami wykonawczymi — efektorowymi. Połączenie między komórkami nerwowymi to synapsa. Kolorowe, świecące synaps. Abstrakcyjny obraz trzy różowe i białe pionowe neuronów na niebieskim tle z komórek układu nerwowego.
Pojęcie nauki i medycyny. UKŁAD NERWOWY FUNKCJE odbiór (za pośrednictwem receptorów) oraz analizy bodźców płynących ze środowiska zewnętrznego, a także z narządów wewnętrznych reakcja na bodźce za pośrednictwem narządów wykonawczych, np. W układzie nerwowym kręgowców istnieje wiele synaps pomiędzy telodendronami aksonów i ciałem komórki neuronu postsynaptycznego. Działanie synapsy chemicznej Po dotarciu depolaryzacyjnej fali do kolbki presynaptycznej dochodzi do wydzielania mediatora z pęcherzyków synaptycznych do.
O ile funkcja i sposób działania układu obwodowego (nerwów i zwojów nerwowych) znana jest bardzo dobrze, o tyle sposoby, w jakie ośrodkowy układ nerwowy realizuje niektóre ze swych czynności, pozostają w dalszym ciągu zagadką. Składa się ona z zakończenia aksonu (nazywanego kolbką synaptyczną lub zakończeniem presynaptycznym), szczeliny synaptycznej oraz z dendrytu drugiego neuronu. Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego.
W skład obwodowego układu nerwowego wchodzą nerwy odchodzące od mózgowia i rdzenia kręgowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.