Po której stronie jest trzustka i czym się zajmuje? Wszystko, co powinniście wiedzieć o trzustce, badaniach i najpopularniejszych chorobach z nią związanych, takich jak rak trzustki czy zapalenie trzustki. Wśród schorzeń trzustki często wymienia się zapalenie. Może mieć ono postać ostrą lub przewlekłą.
Każda z tych postaci choroby przebiega nieco inaczej i daje inne objawy.
Zazwyczaj zapalenie trzustki rozwija się po 40. Również mukowiscydoza wiąże się ze zmianami w obrębie tego organu. Z trzustką wiążą się też nowotwory - zarówno łagodne (gruczolak), jak i złośliwe, a wśród nich słabo rokujący rak trzustki.
Choroby trzustki mogą być też wrodzone, związane z konkretnymi wadami narządu. Ponieważ zapaleniu trzustki często towarzyszą silne bóle, wielu chorych musi jednocześnie stosować leki przeciwbólowe. Jeśli jako powikłanie zapalenia trzustki rozwinie się cukrzyca, włącza się także równolegle odpowiednie leczenie tej choroby, łącznie z podawaniem insuliny.
Ważne jest, by posiłki były spożywane bez pośpiechu, a każdy kęs dokładnie rozdrobniony.
Nic więc dziwnego, że osoby, które cierpią na choroby związane z trzustką zaczynają tracić na wadze, pomimo tej samej diety. Zwróć uwagę na nagłą utratę wagi. Ból brzucha, szybkie i nadmierne chudnięcie czy silne biegunki, mogą być sygnałami ostrzegawczymi, które wysyła chora trzustka.
Jak jeszcze możemy rozpoznać chorobę? Jakie objawy wskazują na chorobę trzustki? Sprawdź, kiedy iść do lekarza! Większość chorych ma niecharakterystyczne symptomy choroby nowotworowej trzustki już na kilka miesięcy przed jej wykryciem.
Blisko chorych na raka trzustki w momencie rozpoznania choroby skarży się na objawy takie jak: pobolewanie brzucha, jadłowstręt, uczucie pełności poposiłkowej, nudności i osłabienie. Wątroba to bardzo duży i bardzo istotny dla ogólnego zdrowia narząd. Jest ważna dla układu trawiennego, ale oczyszcza też ciało z toksyn. Bardzo znacząca jest również trzustka, ponieważ produkuje rozkładający pokarm sok trzustkowy.
Nim choroby wątroby i trzustki wejdą w zaawansowaną fazę, pojawiają się sygnały między innymi skórne, jak też umiejscowiony z prawej strony. Długość tego narządu wynosi około 20cm natomiast wysokość ok. Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) to choroba, w której częste i nawracające stany zapalne prowadzą do stopniowego zastępowania miąższu trzustki przez tkankę łączną włóknistą. Efektem jest postępująca niewydolność.
Ostre zapalenie trzustki (OZT) to choroba trzustki o gwałtownym przebiegu, która nie charakteru choroby.
Określenie, gdzie boli trzustka, zwykle nie sprawia problemów. Dolegliwości zlokalizowane są w nadbrzuszu, promieniują do pleców i mają charakter opasujący. Część wewnątrzwydzielnicza trzustki produkuje hormony – insulinę, glukagon, somatostatynę i polipeptyd trzustkowy. Część zewnątrzwydzielnicza odpowiedzialna jest za produkcję enzymów trawiennych, które trafiają do dwunastnicy zależnie od.
Bez niego prawidłowe funkcjonowanie jest niemalże niemożliwe. Zdarza się, że styl życia lub inne choroby sprzyjają wystąpieniu zapalenia trzustki, które dzielimy na ostre i przewlekłe. Rak trzustki jest bardzo trudnym nowotworem do leczenia.
Jest on bardzo rzadko wcześnie rozpoznawany, ponieważ czasami nie pojawiają się żadne objawy, a gdy się pojawią to jest już za późno na leczenie. Powstawaniu raka trzustki sprzyjają takie choroby, jak: cukrzyca, i przewlekłe zapalenie trzustki. Pacjenci z zaawansowaną chorobą mogą mieć cechy znacznego niedożywienia.
Aktywność amylazy i lipazy bywa w PZT lekko podwyższona. W późnym okresie choroby zanik miąższu trzustki pośrednio prowadzi do normalizacji lub obniżenia aktywności tych enzymów w surowicy. Trzustka: choroby, objawy i leczenie trzustki.
Niestety, problemy z trzustką nie są tak łatwe do zdiagnozowania jak mogłoby się początkowo wydawać. Ból trzustki bardzo często ma związek z ostrym zapaleniem trzustki (OZT). W przebiegu tej choroby pojawia się nagle ból brzucha, który jest bardzo silny, zlokalizowany jest w nadbrzuszu lub w lewym górnym kwadrancie brzucha, często obecne też są nudności i wymioty oraz gorączka. Pełni funkcję wewnątrzwydzielniczą polegająca na produkcji hormonów oraz zewnątrzwydzielniczą, która związana jest z syntezą soku trzustkowego zawierającego wszystkie enzymy trawiennie.
Leczenie chirurgiczne raka trzustki: Obecnie jedyną metodą wyleczenia raka trzustki jest jej resekcja (wycięcie), jednak jest ona możliwa jedynie u chorych. W sytuacji, gdy proces nowotworowy trzustki jest zaawansowany lub doszło do przerzutów, operacji nie wykonuje się. Alfa-Lek Lecznica Profesorsko-Ordynatorska. Pan Doktor to wspaniały czlowiek oraz lekarz z bardzo szeroką wiedzą także z zakresu esu prawidłowego odżywiania. Podszedł do choroby mojego taty bardzo kompleksowo, szczegółowo wszystko wyjaśnił.
Wykrywa się go najczęściej w zaawansowanej fazie choroby, kiedy możliwe jest już wyłącznie leczenie paliatywne. Nowotwór ten dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Najczęściej do uszkodzenia trzustki prowadzi alkohol.
Rozwój choroby zależy w pewnym stopniu od ilości spożywanego alkoholu, nie ma jednak znaczenia jego rodzaj i sposób spożywania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.