poniedziałek, 8 lipca 2019

Budowa układu nerwowego człowieka

Budowa układu nerwowego człowieka drukuj. Ze względu na budowę układu nerwowego wyróżnia się ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego.


To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności. Oddziałuje on na funkcje organizmu, takie jak poruszanie się, oddychanie czy krążenie krwi. Aktywność tego układu jest niezależna od woli człowieka.

Sprawuje nadzór nad takimi mechanizmami, jak: praca serca, wydzielanie gruczołów, czynność mięśni gładkich, itp. Najważniejszym elementem układu nerwowego jest komórka nerwowa zwana neuronem. Pojedynczą komórkę nerwową tworzą: ciało komórki i dwa rodzaje wypustek- akson oraz dendryty.


Ochronę ośrodkowego układu nerwowego stanowią kości czaszki i kręgosłupa oraz tak zwane opony, zbudowane z tkanki łącznej. Układ nerwowy człowieka zbudowany jest z około 1miliardów neuronów. Jego zadaniem jest zapewnienie łączności ze środowiskiem zewnętrznym, odbiór bodźców, ich przetwarzanie i interpretowanie oraz koordynowanie działaniem całego organizmu. Pod względem topograficznym układ nerwo.


Komentarze (7) Brak komentarzy Dodaj komentarz. Przeciętny neuron ma ok.

W skład ośrodkowego układu nerwowego wchodzi mózg oraz rdzeń kręgowy. Słusznie, bo jego dwa elementy, czyli mózgowie i rdzeń kręgowy, rzeczywiście spełniają rolę centrum zarządzania naszym organizmem. Mózg steruje całością, ale bez rdzenia nie byłoby współpracy z resztą ciała. Podział układu nerwowego. Są nimi: ośrodkowy (centralny) układ nerwowy i obwodowy układ nerwowy, czyli system nerwów i zakończeń nerwowych wraz z narządami zmysłu.


ANATOMIA UKŁADU NERWOWEGO Rozdział I. Ogólny schemat układu nerwowego 1. Ma podobną budowę do opony miękkiej. Podstawowym elementem budowy układu nerwowego jest komórka nerwowa (neuron), złożona z ciała komórkowego i wypustek. Neurony przewodzą informacje w postaci sygnału elektrycznego.


Nerwy są wiązkami włókien nerwowych - aksonów. Ich długość osiąga czasem nawet metr. Nie trzeba tutaj chyba szerzej tłumaczyć tego, że tak jak budowa i funkcje ośrodkowego układu nerwowego są dość skomplikowane, tak i podobnie jest z procesem jego rozwoju - różne patologie, które zakłócają rozwój OUN (np. różne szkodliwe czynniki, na które eksponowany jest płód w trakcie ciąży) mogą skutkować wadami. Jedna z nich, najdłuższa, nazywana jest aksonem lub neurytem.


Krótsze (dendryty) występują w większej ilości i są drzewkowato rozgałęzione. Rdzeń kręgowy (również u człowieka) posiada budowę segmentową, gdzie każdy kolejny segment, czy odcinek, unerwia czuciowo i ruchowo odpowiednią część ciała. Rolą układu nerwowego, jaką można zaobserwować już u jamochłonów, jest umożliwienie organizmom poruszania się, jak i reagowania na zmiany zachodzące w otaczającym.


Skoro zatem naczynia limfatyczne odprowadzają chłonkę zawierającą białka z ośrodkowego układu nerwowego, to w przypadku uszkodzenia tych naczyń może dochodzić do gromadzenia się nadmiaru białek w mózgowiu.

Chorobą, w której dochodzi do nadmiernego gromadzenia się białek mózgowych, jest choroba Alzheimera. OUN to centrum kontroli całego. Można stwierdzić, że układ nerwowy to pewien system kontrolny pozwalający człowiekowi przeżyć w jego środowisku, poprzez regulację podstawowych funkcji życiowych, utrzymywanie stabilności, doprowadzanie informacji zmysłowych i kontroli mięśni, oraz. Autonomiczny układ nerwowy W prezentacji: unerwienie serca, porównanie układu nerwowego autonomicznego i somatycznego, łuk odruchowy autonomiczny, najważniejsze sploty i zwoje jamy brzusznej, nadnercza, układ przywspółczulny, wpływ układu autonomicznego na źrenicę i naczynia krwionośne. Regulacja nerwowo-hormonalna.


Harmonijną pracę całego organizmu i poszczególnych jego części zabezpieczają układy: nerwowy i hormonalny. Układ hormonalny stanowią gruczoły, które nie posiadają przewodów wyprowadzających, a swoje wydzieliny, czyli hormony, wydzielają bezpośrednio do krwi. Na układ nerwowy człowieka składa się także w interakcji organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Przy tym występują różne reakcje na wszelkie rodzaje bodźców.


Karty naukowe z budową układu nerwowego człowieka do wprowadzenia nowych pojęć oraz do zwiększenia, wzbogacania i poszerzania słownictwa wg lekcji trójstopniowej Montessori lub do wykorzystania w grach i zabawach. Jest to możliwe dzięki układowi nerwowe­mu. Budowy układu nerwowego nie będziemy, na tym miejscu omawiać szczegółowo, ponieważ będzie to przedmiotem nauki anatomii. Zwrócimy tylko uwagę na jego podstawowe struktury i funkcje.


W skład układu nerwowego człowieka wchodzą między inny­mi neurony. Do układu nerwowego ośrodkowego zalicza się mózgowie (mózg, móżdżek i pień mózgu) oraz rdzeń. Działanie układu nerwowego Podstawową formą działania układu nerwowego jest odruch. Strukturalnym podłożem odruchu jest łuk odruchowy. OUN (ośrodkowego układu nerwowego) do reorganizacji funkcjonalnej wskutek uszkodzenia czy stymulacji ruchowo-czuciowej.


Choroby układu nerwowego człowieka to trudne i kosztowne w leczeniu schorzenia. Mogą powodować znaczny spadek jakości życia – nie tylko u chorego, ale również u jego opiekunów i bliskich. Dzieje się tak, gdyż niedomagania ze strony układu nerwowego silnie wpływają na odbieranie bodźców fizycznych, a także mogą prowadzić do.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty