Układ dokrewny nazywamy również układem hormonalnym lub wydzielniczym. Odpowiada on, podobnie jak układ nerwowy, za koordynację działania różnych komórek naszego ciała. Układ ten jest ogółem narządów wytwarzających do krwi lub chłonki swoiste substancje chemiczne zwane hormonami, które regulują przede zmiany przystosowawcze związane z metabolizmem, wzrostem i rozmnażaniem. Działa on dzięki hormonom, które są produkowane przez narządy i gruczoły.
Wraz z układem nerwowym i regulacją na poziomie tkankowym. Układ hormonalny w organizmach żywych pełni rolę regulacyjną w zapewnieniu homeostazy.
Funkcją hormonu jest regulacja czynności i modyfikacja cech strukturalnych tkanek leżących w pobliżu miejsca jego wydzielania lub oddalonych, do których dociera poprzez krew (wyjątkiem są tzw. hormony lokalne). Działają pobudzająco na wydzielanie hormonów tropowych. Działanie hamujące na wydzielanie hormonów tropowych. To hormony tarczycy, przysadki, nadnerczy, jajników, trzustki, szyszynki decydują o twoim zdrowiu, nastroju i wyglądzie.
Jeśli równowaga hormonalna jest zaburzona, zaczynasz gorzej się czuć i. Niedobór tego hormonu prowadzi do cukrzycy, a ta – do zaburzenia pracy wielu narządów. Gruczoły występujące w organizmie człowieka 2. W liczbie dwóch par leżą na tylnej powierzchni tarczycy, a często są ukryte w jej utkaniu. Maja one kształt okrągławych lub owalnych nieco spłaszczonych tworów długości 6-mm.
W odróżnieniu od innych gruczołów dokrewnych czynność gruczołów przytarczycznych nie jest regulowana przez przysadkę mózgową ani przez układ nerwowy. Układ nerwowy współpracuje z układem hormonalnym, a ich działania wzajemnie się uzupełniają. Gdy potrzebna jest szybka reakcja organizmu, do akcji wkracza układ nerwowy. Gdy regulacją należy objąć proces długotrwały, który może trwać nawet kilka lat (np. wzrost organizmu), bardziej aktywny jest układ hormonalny. UKLAD DOKREWNY Do ukladu dokrewnego zalicza sie gruczoly dokrewne, inaczej wewnatrzwydzielnicze, które charakteryzuja sie brakiem przewodów wyprowadzajacych, a ich wydzieliny, zwane hormonami, przedostaja sie bezposrednio do krwi, a takze chlonki badz plynu tkankowego (tlumaczy to nazwy: uklad dokrewny, gruczoly dokrewne).
Układ pokarmowy służy do przyjmowania i trawienia pokarmów, a także przyswajania zawartych w nich substancji odżywczych. Ponieważ pełni tak wiele funkcji, jest bardzo długi (łącznie ma około metrów), a także dosyć skomplikowany. Z tego powodu układ pokarmowy narażony jest na rozwój licznych dolegliwości i schorzeń. UKŁADY HORMONALE W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA. Specjalistą zajmującym się schorzeniami układu hormonalnego jest endokrynolog.
Należy mieć na uwadze, że układ hormonalny ma wpływ właściwie na każdy inny układ w organizmie człowieka. Leczenie - pompy insulinowe z insuliną człowieka produkowaną przez modyfikowane genetycznie drożdże lub bakterie. Tworzą go gruczoły dokrewne, nazywane gruczołami wydzielania wewnętrznego.
Ich wydzieliny – hormony przekazywane są bezpośrednio do krwi. Podstawa programowa Gimnazjum Biologia VI. Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka.
Nowa podstawa programowa r. Szkoła podstawowa – Biologia III.
Zbudowany jest z gruczołów, mówimy o nich dokrewne, endokrynowe (wydzielania wewnętrznego) Wśród gruczołów dokrewnych są gruczoły podwójnego wydzielania: trzustka i gonady. UKŁAD DOKREWNY Jest to drugi układ koordynujący organizm. Fizjologia układu dokrewnego Zakres wymaganych wiadomości I. Podwzgórze: statyny, liberyny, sprzężenia zwrotne II. Podział anatomiczny, podstawowe typy komórek wydzielniczych przysadki, powiązania anatomiczne i czynnościowe przysadki z podwzgórza, regulacja czynności wydzielniczej części nerwowej i gruczołowej przysadki, hormony płata pośredniego przysadki. Układ wewnątrzwydzielniczy, czyli układ dokrewny wytwarza hormony uwalniane prosto do krwi, skąd pochodzi nazwa.
W obrębie układu dokrewnego występują wysoko wyspecjalizowane narządy, a uwalniane przez nie hormony regulują czynność niektórych docelowych narządów, gdzie biorą udział w metabolizmie, procesach wzrostu, regeneracji czy dojrzewaniu i zachowaniu gatu. Regulacja nerwowo-hormonalna - układ wydzielania wewnętrznego. Układ wydzielania wewnętrznego obejmuje: Endokrynologia to nauka zajmująca się hormonami i ich wpływem na funkcjonowanie organizmu. Jako dział medycyny endokrynologia zajmuje się chorobami będącymi wynikiem zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Przeczytaj w innym języku Obserwuj Edytuj Kategoria grupuje zagadnienia dotyczące anatomii układu dokrewnego człowieka.
Nie zawiera gruczołów egzokrynnych, takich jak ślinianki, gruczoły potowe, gruczoły przewodu pokarmowego itd. W organizmie człowieka znajdują się niezwykle ważne narządy zwane gruczołami. Ich wspólną cechą jest umiejętność wytwarzania i wydzielania jakiejś ważnej dla naszego funkcjonowania substancji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.