poniedziałek, 29 maja 2017

Błona komórkowa

Jest ona złożona z dwóch warstw fosfolipidów oraz białek, z których niektóre są luźno związane z powierzchnią błony (białka powierzchniowe), a inne przebijają błonę. Błona biologiczna, biomembrana − membrana otaczająca lub rozdzielająca odrębne przedziały, zwykle w komórkach. Zalicza się do nich zarówno błony komórkowe jak i błony organelli wewnętrznych, na przykład mitochondrialne, tylakoidów lub dysków w pręcikach i czopkach.


Są one podstawowymi strukturami budującymi komórki wszystkich organizmów, zarówno prokariotycznych jak i. Każda komórka jest otoczona błoną komórkową (plazmolemmą), która oddziela ją od środowiska zewnętrznego i zapewnia z nim kontakt.

Polega on na tym, że błona komórkowa wpukla się do wnętrza komórki wraz z cząstką pokarmu (może to być nawet inna, mniejsza komórka). Gdy wpuklenie jest dostatecznie głębokie, błona komórkowa zamyka się nad nim i powstaje banieczka z zawartością w środku. Jest przyczepiona do cytoszkieletu komórkowego, w ten sposób nadając komórce odpowiedni kształt.


Błona komórkowa przede wszystkim oddziela wnętrze komórki od środowiska zewnętrznego. Zbudowana jest z białek i lipidów. Ma ona charakter półprzepuszczalny, a co za tym idzie, jest zdolna do wymiany informacji ze środowiskiem zewnętrznym.


Wszystkie błony komórkowe zbudowane są z trzech podstawowych składników organicznych: lipidów i białek.

Zadania te dotyczą budowy oraz funkcji błony komórkowej. Poruszają zagadnienia często pojawiające się na maturze z biologii. Słownik języka polskiego PWN - znaczenie słów, ich pisownia, odmiana i pochodzenie, frazeologia, porady i ciekawostki językowe.


Największe w Polsce wiarygodne źródło informacji poprawnościowych Wydawnictwa Naukowego PWN. W jej skład wchodzą białka i tłuszcze (lipidy). Błona jest półprzepuszczalna: pozwala przenikać wodzie i innym drobnocząsteczkowym substancjom, które mieszczą się w jej porach (otworkach), a większe drobiny zatrzymuje. Jest zbudowana z martwej substancji wydzielonej przez komórkę.


Są to zarówno błony komórkowe jak i błony organelli wewnętrznych, których ogólna budowa we wszystkich organizmach jest taka sama. Ze względu na położenie białka w błonie możemy mówić o białkach integralnych (przecinają błonę np. białka budujące kanały, pory), lub też są przyczepione na jej powierzchni ( białka peryferyjne). Jest ona zbudowana z cząsteczek fosfolipidów i białek, które pełnią funkcje transportujace lub koordynujące przepływ substancji przez błonę. Zasadniczą cechą błony komórkowej jest jej wybiórcza (selektywna) przepuszczalność. Kiedy skurcz się kończy, jony wapnia wracają do błony komórkowej włókna mięśniowego, odsłonięte punkty na włókienku aktyny znowu zostają przykryte i dopóki włókno mięśniowe nie otrzyma ponownie bodźca, następuje rozkurcz.


Zaliczamy do nich zarówno błony komórkowe jak i błony organelli wewnętrznych (np. mitochondrialne, tylakoidów, dysków w pręcikach i czopkach). Bez względu na ich lokalizację błony te zbudowane sa w identyczny nieomal sposób (co zostanie omówione poniżej). Chloroplasty- nadają kolor, przeprowadzają fotosyntezę.

Chromatofory- umożliwiają fotosyntezę. Cytoplazma- wypełnia kom. Glikokaliks – jest to powiązanie białka z cukrem, występuje po zewnętrznej stronie błon komórkowych i pełni funkcje: receptorową (odbiera bodźce) i ochronną. Przez glikokaliks mówimy, że błona jest asymetryczna, bo występuje on tylko po zewnętrznej stronie błony. Błony komórkowe Błony występują we wszystkich znanych układach biologicznych zdolnych do samodzielnego życia.


W przypadku neurnów zbudowana jest z dwuwarstwy fosfolipidów oraz z przyłączonych do nich białek. Golgiego, pojedyncza błona otacza wakuolę, lizosomy. Cząsteczka fosfolipidu (tłuszcz zawierający resztę kwasu fosforowego) posiada w swojej strukturze część hydrofilową, tzw. Czym jest błona komórkowa ? To błona otaczająca każdą komórkę.


Z błoną powiązane są białka błonowe. Polish-Finnish dictionary. Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.


Hasło krzyżówkowe „błona” w słowniku szaradzisty. W naszym leksykonie szaradzisty dla hasła „błona” znajdują się opisy do krzyżówki. Jeżeli znasz inne znaczenia pasujące do hasła „błona” możesz dodać je za pomocą formularza znajdującego się w opcji Dodaj nowy. Pamiętaj, aby definicje były krótkie i trafne.


Jądro komórkowe przechodzi liczne zmiany struktury, które związane są z fazą cyklu komórkowego. Cykl komórkowy można podzielić na dwie zasadnicze fazy. Jest to podział komórki (mitoza) oraz interfaza, czyli ten czas, kiedy komórka nie dzieli się.


Dodatkowo interfazę dzieli się jeszcze na trzy fazy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty