poniedziałek, 29 maja 2017

Schemat budowy układu pokarmowego człowieka

Układ pokarmowy (trawienny) - budowa wątroby i trzustki. W prawidłowej pracy układu pokarmowego ważną rolę odgrywają również wątroba i trzustka. Wątroba to największy narząd miąższowy człowieka, ważący około kg. Podobnie jak żołądek, znajduje się nad pępkiem, z tym, że w prawym podżebrzu, pod przeponą. Get without the ads.


Skip trial month free.

Rysunki przedstawiają rozmieszczenie kubków smakowych na języku. Podaj literę i nazwę odcinka przewodu pokarmowego, w którym występują bakterie symbiotyczne. Na schemacie przedstawiono budowę układu pokarmowego człowieka.


Wymień dwie funkcje tego odcinka. Wchłanianie wody i soli mineralnych 2. Formowanie kału i przesuwanie go w kierunku odbytnicy Zadanie 2. Komentarze (4) Brak komentarzy Dodaj komentarz. Główną jego rolą jest trawienie i wchłanianie pokarmu.

Początek układu pokarmowego stanowi jama ustna, gdzie odbywa się miażdżenie pokarmu i jego. Na rysunku przedstawiono budowę układu pokarmowego człowieka, na który składa się przewód pokarmowy, zróżnicowany na funkcjonalne odcinki i gruczoły trawienne. Uwaga: W opisie rysunku nie uwzględniono wszystkich elementów budowy układu pokarmowego. Schemat układu pokarmowego człowieka. Najważniejszym zadaniem układu pokarmowego człowieka jest pobieranie pokarmów i wody,.


Budowa ściany jelita grubego jest podobna do budowy jelita cienkiego. W jelicie grubym żyje wiele symbiotycznych bakterii. Zdecydowana większość składników pokarmowych (węglowodany, tłuszcze, białka), aby mogła zostać. Plansza edukacyjna przedstawiająca schemat budowy układu pokarmowego człowieka.


Zawiera także ilustracje obrazujące strefy smakowe języka, budowę gruczołu ślinowego oraz przekrój żołądka. Budowa układu pokarmowego człowieka przedstawia się w ten sposób, że układ trawienny obejmuje narządy przewodu pokarmowego, które służą odżywianiu organizmu. Sam układ przypomina swoim kształtem kanał, którego długość dochodzi do ośmiu metrów.


Rozpoczyna się on jamą ustną, a zakończeniem jest odbyt. Podaj nazwy elementów układu pokarmowego oznaczonych na schemacie literami A, D i F. Podaj nazwę elementu układu pokarmowego, który oprócz pełnienia funkcji gruczołu trawiennego wydziela również hormony. Określ rolę tych hormonów w. Układ krwionośny człowieka skład się z serca oraz naczyń krwionośnych.


Serce jest centralnym organem układu.

Jego praca umożliwia rozprowadzanie krwi po całym organizmie, dzięki sprawnie działającemu systemowi naczyniowemu. Naczynia krwionośne dzielimy według kierunku przepływu krwi. Układ oddechowy odpowiada za wymianę tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy organizmem i środowiskiem zewnętrznym. Jego głównym narządem są płuca, zbudowane z milionów pęcherzyków płucnych, które odpowiadają za sprawne przeprowadzenie tej operacji.


Wszelkie zanieczyszczenia, w tym dym papierosowy, które podrażniają nasz układ oddechowy, mogą się stać przyczyną poważnych. Na układ pokarmowy człowieka składa się przewód pokarmowy oraz uchodzące do niego gruczoły dodatkowe: ślinianki, wątroba i trzustka. Przewód pokarmowy to rura otwarta z obu stron. Zaczyna się otworem ustnym, za którym znajduje się jama ustna i gardło.


Z gardła pokarm trafia do przełyku, który przesuwa go do żołądka. Budowa i funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka Zadanie Rysunek przedstawia uzębienie człowieka: A - mleczne, B - stałe. Posługując się nazwami rodzajów zębów, podaj dwie różnice między uzębieniem mlecznym i stałym. Opisz także jedno podobieństwo.


Układem pokarmowym (systema digestorium) nazywany jest system połączonych funkcjonalnie narządów służących zapewnieniu dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości wody i składników odżywczych. Cele szczegółowe: uczeń: 1. W materiale omówiono budowę i funkcje poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego człowieka Materiał zawiera: 1. Starter, w którym znajduje się rysunek przewodu pokarmowego człowieka, odwołanie do wcześniejszej wiedzy ucznia związanej z tematem zasobu oraz cele sformułowane w języku ucznia 2. W rzeczywistości, układ trawienny człowieka jest bardzo rozbudowany. Ten uproszczony schemat ma jednak za zadanie przedstawić, jak ważna jest rola tego narządu. Skomplikowana budowa potwierdza jedynie, iż działanie układu pokarmowego ma ogromne znaczenie, kiedy chodzi o funkcje życiowe każdego człowieka.


Organy wewnętrzne dzielimy na parzyste i nieparzyste. Te pierwsze rozmieszczone są zwykle symetrycznie, po obu stronach linii pośrodkowej ciała, drugie zaś są pojedyncze, a ich umiejscowienie zależy od topografii sąsiadujących narządów i połączeń z nimi. Ze względu na budowę narządy dzieli się często na miąższowe i rurowe.


Gardło zbudowane jest z mięśni poprzecznie prążkowanych pokrytych od zewnątrz tkanką łączną, a od wewnątrz błoną śluzową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty