poniedziałek, 29 maja 2017

Rdzen kregowy budowa

Wewnątrz rdzenia znajduje się substancja szara (łac. substantia grisea), a na zewnątrz substancja biała (łac. substantia alba) (odwrotnie niż w mózgowiu, gdzie substancja biała znajduje się pod substancją szarą). C1-C8), piersiowych (Th1-Th12), lędźwiowych (L1-L5), krzyżowych (S1-S5) i guziczny (C1), z którymi łączą się analogiczne nerwy rdzeniowe wychodzące przez odpowiednie otwory międzykręgowe. Ponieważ otwory są przesunięte względem rdzenia ku dołowi, nerwy biegną.


Zbudowany jest z dwóch substancji: białej oraz szarej, która znajduje się wewnątrz i jest ułożona w charakterystycznym kształcie litery „H”. Wyróżnia się w nim par odcinków, tzw. Budowa rdzenia kręgowego. Nerwy są połączone z rdzeniem za sprawą korzeni nerwowych-brzusznych i korzeni grzbietowych. Składają się z 5–nici korzeniowych (pęczków nerwowych).


Trzeba sobie zdawać sprawę, że rdzeń kręgowy jest bardzo delikatny i ważny dla właściwego funkcjonowania organizmu, i aby nie uległ uszkodzeniu natura znalazła dla niego ochronę w postaci kręgosłupa i jego specyficznej budowy. Kręgosłup zbudowany jest z kręgów, które są zróżnicowane w swojej budowie na poszczególnych. Korzenie nerwowe, zanim wyjdą poza kręgi, łączą się w pary: korzeń przedni (brzuszny) dobiera się z tylnym (grzbietowym). Każdy powstały w ten sposób nerw rdzeniowy pełni w naszym ciele określone funkcje.


Rdzen kregowy budowa

Mamy par nerwów rdzeniowych zaopatrujących (unerwiających) całe nasze ciało. Składa się z istoty szarej, tworzącej strukturę w kształcie motyla lub litery H, otoczonej warstwą istoty białej. Biegną przez niego drogi wstępujące - przesyłające impulsy nerwowe z komórek ciała do mózgowia, jak również drogi zstępujące - przesyłające impulsy z mózgowia do komórek ciała. Odpowiada za koordynację funkcji ruchowych i czuciowych organizmu.


Przyjmuje postać grubego sznura osiągającego długość około cm. Znajduje się w kanale kręgowym. Przekrój poprzeczny uwidacznia ciemniejszą część pośrodkową kształcie motyla lub litery H, noszącą miano istoty szarej (część wewnętrzna) oraz otaczająca ja istotę białą (część zewnętrzna).


Ramiona litery H, tak przypominającej rdzeń kręgowy mają stanowić rogi rdzenia, w. Na powierzchni rdzenia widoczne są podłużne bruzdy, dzielące rdzeń na sześć sznurów. Rdzeń, tak jak mózg, jest także zlateralizowany, ma swoją część prawą i lewą, z tym, że są to w pełni symetryczne, jednakowe połowy. U człowieka rdzeń kręgowy ma kształt grubego sznura, nieco spłaszczonego w kierunku strzałkowym o średnicy ok. Umieszczony jest w kanale kręgowym biegnącym w kręgosłupie. Komórki macierzyste z pomocą w urazach kręgosłupa.


W nadchodzącym roku około 1tysięcy ludzi na całym świecie padnie ofiarą wypadków i urazów skutkujących uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Ponad spośród nich będzie cierpiało z tego powodu. BUDOWA I UMIEJSCOWIENIE RDZENIA KRĘGOWEGO. Przeczytaj również podobny artykuł: Nowotwory można wykryć wcześniej – Nowe badania krwi Wnioski wskazują na to, że komórki, które licznie występują w naszym układzie nerwowym mogą przybierać również postać najbardziej prymitywnych form komórkowych. Jego waga to około g. To właśnie te nowe komórki zmieniają się później w komórki nerwowe.


Wewnętrzna budowa rdzenia kręgowego i jego funkcje: Na przekroju poprzecznym rdzenia kręgowego widoczne są dwie warstwy: położona w środku istota szara oraz leżąca na obwodzie istota biała. Istota szara (substantia grisea) - na przekroju poprzecznym podobna jest do rozpiętego motyla. Nadzieja dla sparaliżowanych.


Ciągnie się przez całą długość rdzenia w. Mysz z uszkodzeniem kręgosłupa z powrotem zaczęła chodzić. Naukowcy mają nadzieję, że ten udany eksperyment na zwierzętach doprowadzi do powstania nowych. Dość ciekawa jest wewnętrzna organizacja rdzenia przedłużonego. Rdzeń przedłużony: budowa wewnętrzna. Po przejściu przez otwór wielki czaszki rdzeń kręgowy przechodzi w rdzeń przedłużony, który leży w okolicy podstawnej kości potylicznej i jest przykryty przez półkule móżdżku.


W dolnej części rdzenia przedłużonego jest umiejscowiony kanał środkowy, będący kontynuacją kanału środkowego rdzenia. Ta substancja szara, w przeciwieństwie do mózgu, znajduje się w wewnętrznej części rdzenia kręgowego. Jest to miejsce, w którym zlokalizowane są ciała neuronów i gdzie informacje są przetwarzane. Jest to konfigurowane w różnych rogach: brzusznym, potylicznym, bocznym i pośrednim.


W przekroju ma kształt owalny. Kończy się u dołu na poziomie drugiego kręgu lędźwiowego. Posiada dwa zgrubienia: szyjne i lędźwiowe. Są one przewężone długim odcinkiem piersiowym. Zgrubienie lędźwiowe kończy się stożkiem rdzeniowym przechodzącym w nić końco.


Rdzen kregowy budowa

Autor w swej książce pokazuje, że zarówno trzewia jak i głębokie tkanki somatyczne, np. Informacje z tych włókien są przewodzone do rogu grzbietowego rdzenia kręgowego, skąd trafiają do mózgu drogą rdzeniowo-wzgórzową. Tam są analizowane na poziomie kory określanej mianem kory interoceptywnej i ten. Jest to złożona wiązka włókien nerwowych (aksonów) o długości około - cm. Właśnie dlatego, że ma ona dość skomplikowaną budowę, naukowcy borykali się z problemem stworzenia odpowiedniego „rusztowania”.


Jednak w toku badań, po potraktowaniu komórek odpowiednimi związkami, dodaniu żeli odżywczych i takich związków jak np. Most (łac. pons) jest poprzeczną wyniosłością położoną pomiędzy konarami mózgu. Powierzchnia przednia mostu jest wypukła i przebiega na niej pionowa bruzda dla tętnicy podstawnej mózgu.


Rdzen kregowy budowa

Most zawiera jądra dla nerwów czaszkowych (m.in. dla trójdzielnego i twarzowego).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty