Wszyscy obecnie żyjący przedstawiciele tej grupy reprezentują jeden monofiletyczny klad – pochodzą od wspólnego przodka, a do grupy tej zaliczane są wszystkie rośliny potomne tego przodka. Większość nagonasiennych to rośliny iglaste, nazywane tak ze względu na budowę liści, które przybierają kształt igieł. Nagonasienne to drzewa i krzewy żyjące wyłącznie na lądzie. Do roślin nagonasiennych zaliczane są wymarłe paprocie nasienne, kordaity i benetyty, oraz współcześnie żyjące sagowce, miłorzębowe, gniotowe oraz iglaste.
Grupy te mają rangę klas (gromad). Najliczniejszą grupę stanowią rośliny iglaste. Należą do roślin nasiennych. Gromada ta liczy około 7gatunków.
W erze mezozoicznej dominowały wśród flory. Rośliny te pojawiły się w dewonie. Później zostały w znacznym stopniu wyparte przez okrytozalążkowe. W tej chwili wyróżnia się dwie podgromady w obrębie.
W budowie roślin nagonasiennych wyróżnia się korzeń i nadziemny pę którym jest zdrewniała łodyga z liśćmi i — okresowo — kwiatami. Morfologiczna i anatomiczna budowa rośliny ściśle odpowiada wymaganiom stawianym przez środowisko, w którym roślina żyje. Rozmnażają się za pomocą nasion.
Pojawiły się najpóźniej na ziemi i są najwyżej rozwiniętymi roślinami. Do roślin nasiennych zaliczamy: - rośliny nagonasienne , - rośliny okrytonasienne. Nazywają się tak, ponieważ ich zalążek oraz nasienie (służące do rozmnażania i rozprzestrzeniania się) nie ma żadnej dodatkowej ochrony, w postaci np. Korzenie tworzą dobrze rozwinięty system palowy.
W drewnie obecne są tylko cewki. Jakie są przykłady roślin nagonasiennych i okrytonasiennych? Dacie mi tylko przykłady!
Krajowe rośliny nagonasienne W Polsce występuje rodzimych gatunków drzew i krzewów nagonasiennych. Ponadto uprawianych jest około 1gatunków obcego pochodzenia. Gatunki rodzime reprezentują trzy rodziny nagonasiennych: sosnowate (Pinaceae). Nazwa wzięła się od tego, że zalążek jest nagi, nie okryty żadnym okwiatem.
Wśród tej grupy występują drzewa i krzewy. Pokoleniem dominującym jest sporofit. Nie do końca jest to słuszne, a dlaczego - wyjaśniam poniżej. Zalążek to ta część rośliny, z której (po zapłodnieniu, przy udziale pyłku) powstaje nasiono.
Znajduje się w kwiecie rośliny. W workach pyłkowych jest tkanka macierzysta z której w drodze mejozy tworzą się haploidalne ziarna pyłku. Zanim jednak ziarenko pyłku wyleci z worka tworzy gametofit męski, czyli przedrośle męskie. Test gimnazjalny z biologii. Te zadania otwarte dotyczą rozmnażania roślin nagonasiennych.
Zawierają informacje oraz schematy kluczowe dla zrozumienia tego trudnego działu biologii. Polecam zarówno do nauki przed sprawdzianem, jak również przed maturą. Każdy maturzysta powinien rozwiązać go bez żadnych problemów. Okrytonasienne charakteryzują się zredukowanym gametofitem oraz brakiem rodni i plemni.
Stanowią główny składnik lądowych zbiorowisk roślinnych, z wyjątkiem. Sosna jako przedstawiciel nagonasiennych Nasienne dzielimy na: nagonasienne (nagozalążkowe) i na okrytonasienne (okrytozalążkowe). Nasiona nie są odsłonięte, są nagie, dodatkowo to rośliny zimozielone, drzewa iglaste. Cechy igły: – kutikula na całej powierzchni. Kutikula jest to substancja tłuszczowa, która chroni roślinę przed wysychaniem i transpiracją – aparaty szparkowe.
Podobnie jak korzeń łodyga może przyrastać na długość, możliwość przyrostu na grubość mają te łodygi, które w wiązkach przewodzących mają kambium, więc rośliny dwuliścienne. Współcześnie żyjące nagonasienne stanowią siostrzaną linię rozwojową w stosunku do okrytonasiennych. Potrafi odróżnić rośliny nagonasienne od okrytonasiennych, - rozpoznaje drzewa po wyglądzie liścia, owocu i kwiatostanu, - wie, dlaczego pod jodłą nie znajdziemy szyszek i dlaczego modrzew gubi liście na zimę.
Etap edukacyjny: nauczanie blokowe – klasy IV-VI szkoły podstawowej. Ma osłonki, także ma okienko. Powstaje haploidalnych komórek, utworzą one woreczek zalążkowy – gametofit.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.