Kontroluje pracę narządów wewnętrznych. Odpowiada za wyższe czynności nerwowe (pamięć, inteligencja). Podział układu nerwowego wg kryterium anatomicznego. Cechą układu nerwowego jest szybki przekaz sygnałów na duże odległości, który odbywa się w postaci impulsów elektrycznych , przesyłanych wzdłuż błony komórkowej neuronu.
Funkcje układu nerwowego.
Przekazanie sygnału między komórkami nerwowymi, nerwowymi i mięśniowymi lub nerwowymi i gruczołowymi odbywa się przez synapsy. UKŁAD NERWOWY - funkcje. Nadzoruje on również większość procesów zachodzących w naszym organizmie, a wraz z układem dokrewnym (endokrynnym) odpowiada za utrzymanie. To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności.
Choroby układu nerwowego to innymi słowy choroby neurologiczne. Najczęściej wśród nich wymienia się padaczkę, stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera, zespół Parkinsona oraz udar mózgu. Jego poszczególne struktury odpowiedzialne są za różne funkcje.
Mózgowie jest centralną częścią ośrodkowego układu nerwowego i odpowiada za sterowanie organizmem, w tym za prawidłową akcję serca, równowagę wodno-elektrolitową, temperaturę ciała.
Podstawową komórką układu nerwowego jest komórka nerwowa – neuron. To właśnie ta komórka charakteryzuje się zdolnością do wytwarzania, przekazywania, odbierania i przetwarzania specyficznych sygnałów elektrochemicznych, którym przypisuje się istotne znaczenie w przetwarzaniu informacji o otoczeniu i podejmowaniu decyzji dotyczących reakcji. Dziś skupimy się na wpływie oddechu na formę i funkcję układu nerwowego. Oddech i jego globalne wpływy przejawiają się w całym ludzkim ciele.
Te funkcje również są związane z wzorcami oddechowymi. Jego zadaniem jest zapewnienie łączności ze środowiskiem zewnętrznym, odbiór bodźców, ich przetwarzanie i interpretowanie oraz koordynowanie działaniem całego organizmu. Pod względem topograficznym układ nerwo. Układ nerwowy jest najbardziej złożonym i najlepiej wykształconym układem narządów człowieka.
Pojedynczą komórkę nerwową tworzą: ciało komórki i dwa rodzaje wypustek- akson oraz dendryty. Akson rozprowadza albo przewodzi impuls z okolicy dendrytycznej. Wewnątrz centralnego systemu nerwowego akson jest otoczony przez komórki glejowe, które spełniają funkcje pomocnicze np. Ze względu na to, jakie pełnią one funkcje, możemy wyróżnić nerwy czuciowe (przewodzą bodźce z receptorów do ośrodkowego układu nerwowego), nerwy ruchowe (przewodzą impulsy z ośrodkowego układu nerwowego do odpowiednich narządów ciała- np. mięśni) oraz nerwy mieszane (zawierają włókna czuciowe i ruchowe).
Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) jest też nazywany centralnym układem nerwowym. Słusznie, bo jego dwa elementy, czyli mózgowie i rdzeń kręgowy, rzeczywiście spełniają rolę centrum zarządzania naszym organizmem. Mózg steruje całością, ale bez rdzenia nie byłoby współpracy z resztą ciała. Autonomiczny układ nerwowy zwany też układem wegetatywnym jest częścią obwodowego układu nerwowego wyróżnioną pod względem specjalizacji czynnościowej, a nie budowy anatomicznej.
Układ ten odpowiadając za regulację stanu środowiska wewnętrznego organizmu kieruje pracą narządów wewnętrznych oraz częściowo.
Scenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, środki dydaktyczne i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń. W przebiegu lekcji są omawiane m. Jakie dokładnie funkcje pełni obwodowy układ nerwowy i jakie choroby mogą go dotykać? W skład obwodowego układu nerwowego wchodzą nerwy odchodzące od mózgowia i rdzenia kręgowego. Układ autonomiczny podtrzymuje funkcje życiowe: odbiera bodźce pochodzące ze środowiska wewnętrznego organizmu, kontroluje pracę narządów, których działanie jest niezależne od naszej woli, umożliwia aktywność i wysiłek organizmu.
Podkreśl zdania opisujące funkcje układu nerwowego. Składa się głównie z komórek nerwowych,czyli neuronów. Odprowadza dwutlenek węgla z każdej komórki ciała. Tworzy nerwy składające się z wiązek włókien nerwowych.
Wywołuje reakcje organizmu na bodźce wewnętrzne. Lista pytań Pytania z tego zagadnienia? Najstarsza cześć kresomózgowia to:? Pompa na maturze Pompa sodowo-potasowa:? Neuroprzekaźniki na maturze Który z wymienionych związków chemicznych nie jest neuroprzekaźnikiem?
Komórki nerwowe ze względu na funkcje, które pełnią dzieli się na: Zbudowane z neurytów, neurony ruchowe, zwane też sensorycznymi, odśrodkowymi bądź eferentnymi, ponieważ przewodzą impuls z ośrodkowego układu nerwowego do odpowiednich miejsc odbioru np. Od zewnątrz ośrodkowy układ nerwowy otoczony jest błonami. Morfologiczna niedojrzałość układu nerwowego ma wpływ na jego czynność. Budowa ośrodkowego ukladu nerwowego.
U noworodka jest przewaga ośrodków podkorowych nad korowymi, które rozwijają się stopniowo. Niedojrzała kora mózgowa noworodka ulega szybko wy- czerpaniu, co pociąga za sobą hamowanie i fizjologiczny sen. Noworodek śpi prawie całą dobę i bazuje głównie na odruchach bezwarunkowych wrodzonych.
Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu. PNS dzieli się wegetatywny i somatyczny, z których każdy pełni określone funkcijo. Somatyczny układ nerwowy odpowiada ZA koordynację ruchów i odbieranie bodźców pochodzących ze świata zewnętrznego.
Reguluje działania kontrolujce świadomość oseb. Leczenie szybki przekaz sygnałów na duże odległości, który dzieje się w formie impulsów. Informacje, zarówno te, które pochodzą z zewnątrz organizmu, jak i te, które płyną z poszczególnych narządów wewnętrznych, po dotarciu do ośrodkowego układu nerwowego oczywiście nie pozostają bez jego reakcji. Ta reakcja może być natychmiastowa lub opóźniona w czasie, w zależności od bieżących potrzeb. Koordynuje funkcje i steruje pracą wszystkich narządów organizmu.
Główne części układu nerwowego (podział ze względu na funkcje) Centralny układ nerwowy: neurony w mózgu i rdzeniu kręgowym Układ nerwowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.