Budowa i funkcje układu nerwowego. Komentarze (7) Brak komentarzy Dodaj komentarz. Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) jest też nazywany centralnym układem nerwowym.
Słusznie, bo jego dwa elementy, czyli mózgowie i rdzeń kręgowy, rzeczywiście spełniają rolę centrum zarządzania naszym organizmem. Mózg steruje całością, ale bez rdzenia nie byłoby współpracy z resztą ciała.
To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności. Z punktu widzenia anatomii rozróżnia się układ ośrodkowy i obwodowy, ze względu na spełniane funkcje - układ somatyczny i autonomiczny (zwany również układem wegetatywnym). Każdy bodziec, każdy zmysł, ruch, emocje są możliwe właśnie dzięki ośrodkowemu układowi nerwowemu (OUN). Każdy obszar OUN pełni wyspecjalizowane funkcje.
Do układu nerwowego ośrodkowego zaliczamy mózgowie i rdzeń kręgowy. Mózgowie znajduje się w jamie czaszki, a rdzeń kręgowy w kanale kręgowym. Połączenie pomiędzy nimi zapewnia otwór wielki, który znajduje się w podstawie czaszki.
Zarówno mózgowie jak i rdzeń kręgowy zbudowane są z istoty białej i istoty.
Tematem tej pracy jest charakterystyka ośrodkowego układu nerwowego, jego budowa i funkcje. Tytułem wstępu należy jednak wspomnieć o budowie i funkcjach całego układu nerwowego. OUN składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego, osłoniętych trzema łącznotkankowymi osłonami, zwanymi oponami (twardówka, pajęczynówka i naczyniówka) oraz strukturami kostnymi (kości czaszki i kręgi kręgosłupa). Dodatkową ochronę stanowi płyn mózgowo-rdzeniowy, znajdujący się między pajęczynówką i naczyniówką. Naczyniówka dzięki silnemu ukrwieniu pełni też funkcje.
Jego zadaniem jest zapewnienie łączności ze środowiskiem zewnętrznym, odbiór bodźców, ich przetwarzanie i interpretowanie oraz koordynowanie działaniem całego organizmu. Pod względem topograficznym układ nerwo. Zbudowany jest z istoty szarej i białej. Częścią składową istoty szarej są komórki nerwowe, a także włókna nerwowe rdzenne i bezrdzenne, tkanka.
Nerwy rdzeniowe pary nerwów rdzeniowych odchodzą od rdzenia kręgowego i opuszczają ośrodkowy układ nerwowy przez otwory międzykręgowe. Pojedynczy nerw dzieli się na wiele mniejszych odgałęzień, przy czym gałęzie grzbietowe zaopatrują tylną stronę ciała, a brzuszne. Sprawdź, jak wygląda budowa ośrodkowego układu nerwowego. Oddziałuje on na funkcje organizmu, takie jak poruszanie się, oddychanie czy krążenie krwi. Ze względu na budowę wyróżniamy ośrodkowy (centralny) układ nerwowy (OUN) oraz obwodowy układ nerwowy.
Każdy z nich pełni ważne funkcje w codziennym życiu człowieka. Rdzeń kręgowy (medulla spinalis) znajduj się w kanale kręgowym.
Twory leżące na podstawie czaszki nazywa się pniem mózgu. Cały ośrodkowy układ nerwowy obejmują łącznotkankowe błony, które noszą nazwę opon. Część autonomiczna łączy ośrodkowy układ nerwowy i narządy wewnętrzne, jak np.
Uszkodzenia obwodowego układu nerwowego mogą być spowodowane zarówno czynnikami zewnętrznymi jakimi są na przykład urazy jak i czynnikami wewnętrznymi takimi jak schorzenia samych nerwów, otaczających ich. Jest chroniony przed światem zewnętrznym przez kości czaszki i kręgosłup. Jego elementy zbudowane są z istoty szarej i istoty białej – skupisk komórek nerwowych. U owadów zwoje te określane są niekiedy jako mózgowie.
Tym samym układ nerwowy ulega centralizacji. U kręgowców, a więc u ptaków, gadów, płazów i ssaków, układ nerwowy tworzy wręcz oddzielny narząd o niezwykle skomplikowanej budowie, zamknięty w jamie czaszki i kanale kręgowym – ośrodkowy układ nerwowy. Premium Loading. Skip trial month free. Unsubscribe from kaczhen?
Na układ nerwowy składają się układ autonomiczny i układ somatyczny. Somatyczny układ nerwowy decyduje o naszym funkcjonowaniu. Ogólny schemat połączeń systemu nerwowego.
Obwodowy układ nerwowy (PNS) pokryty jest tylko dwoma oponami mózgowymi! Podsumowując centralny układ nerwowy przyjmuje i poddaje analizie pobudzania dopływające z układu obwodowego i zapewnia prawidłową reakcję organizmu na te bodźce. Składa się on z substancji szarej i białej oraz jest chroniony przez kręgosłup i czaszkę.
Układ Nerwowy Dawid Lbn.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.