poniedziałek, 26 grudnia 2016

Cechy budowy komórki nerwowej

Uzupełnij tabelę, porównując cechy budowy i rolę plemnika oraz komórki nerwowej. Komórka nerwowa posiada również liczne włókienka nerwowe, zwane także neurofibryllami. Włókno nerwowe to wypustki komórki nerwowej, kończące się w pewnej odległości od ciała neuronu. Budowa komórki nerwowej.


Wskaż cechy budowy komórki nerwowej. To właśnie neurony odpowiadają za to, że czujemy ból czy możemy w tej chwili czytać ten tekst, jak i to dzięki nim możliwe jest poruszanie przez nas ręką, nogą czy jakąkolwiek inną częścią ciała.

Zbudowana jest z komórek nerwowych ( neuronów ), które odbierają, przewodzą i przekazują bodźce w postaci przesuwających się wzdłuż komórki zmian potencjału elektrycznego. Pełnią one funkcje ochronne i uczestniczą w odżywianiu neuronów. Cechą charakterystyczną komórek nerwowych jest. Neuronom towarzyszą komórki glejowe. Najważniejszym elementem układu nerwowego jest komórka nerwowa zwana neuronem.


Układ nerwowy człowieka zbudowany jest z około 1miliardów neuronów. Przeciętny neuron ma ok. Pojedynczą komórkę nerwową tworzą: ciało komórki i dwa rodzaje wypustek- akson oraz dendryty. Cechami odróżniającymi jej budowę od budowy typowej komórki zwierzęcej jest obecność i.

Rozdział centrum metabolicznym neuronu, ale z drugiej strony uczestniczy w odbieraniu i gro-madzeniu impulsów nerwowych. Jądro komórki nerwowej jest zwykle okrągłe, duże i położone centralnie. Każda komórka jest otoczona błoną komórkową.


W komórce zwierzęcej występują takie struktury komórkowe, jak: błona komórkowa, cytoplazma, jądro komórkowe, mitochondrium, siateczka śródplazmatyczna, aparat Golgiego. Ważną cechą komórek człowieka jest występowanie w nich jądra komórkowego i charakterystycznych organelli (struktur komórkowych). Te wszystkie cechy udowadniają, że człowiek należy do eukariontów. W tabeli przedstawiono cechy budowy wybranych tkanek roślinnych oraz ich funkcje. Chroni roślinę przed wahaniami temperatur.


Martwe komórki wypełnione powietrzem. Wzmocnienie i usztywnienie rośliny. Na rysunku przedstawiono budowę komórki nerwowej. Podaj nazwę wypustki cytoplazmatycznej oznaczonej na schemacie komórki.


Odpowiedź uzasadnij, podając cechę budowy widoczną na rysunku. Tkanka nabłonkowa i nerwowa -budowa i funkcje. Podstawowymi komórkami budującymi układ nerwowy są neurony. Wyróżnia się w nich kilka istotnych dla czynności układu nerwowego elementów. Komórki tej tkanki to komórki nerwowe lub neurony.


Powszechnym zjawiskiem jest hierarchiczna budowa sieci nerwowych oraz dywergencja i konwergencja połączeń między neuronami. Ciało komórki nerwowej posiada dwa rodzaje wypustek: są nimi krótsze dendryty oraz dłuższe aksony.

Pojęcie dywergencji odnosi się do sytuacji, gdy pojedyncza komórka nerwowa, dzięki odgałęzieniom aksonu, tworzy połączenia z większą liczbą komórek. Pajęczaki - budowa, przykłady, cechy charakterystyczne. Na zewnątrz tchawki otwierają się przetchlinkami.


Skorpiony są prymitywną grupą pajęczaków, czego wyrazem jest m. Narządami wymiany gazowej są płuca. Oprócz neuronów do tkanki nerwowej należą komórki glejowe. Ciałko komórki posiada jądro komórkowe komórki nerwowej.


KOMÓRKOWA BUDOWA ORGANIZMÓW. Komórka grzyba ma cechy typowe zarówno dla komórki. Dzięki temu nie ma między nimi wolnych przestrzeni. Tkanka nerwowa jest zbudowana z komórek specjalizujących się w przewodzenie impulsów elektrochemicznych. Uczeń porównuje budowę komórki bakterii, roślin i zwierząt, wskazując cechy umożliwiające ich rozróżnienie.


Wyglądają one inaczej niż inne komórki. Rolą komórek nerwowych jest odbieranie i przewodzenie bodźców. Aby to było możliwe komórki muszą charakteryzować się wrażliwością - zdolnością do odbierania informacji ze środowiska zewnętrznego komórki, czyli wszelkiego rodzaju bodźców zarówno chemicznych jak i mechanicznych czy świetlnych. Wrażliwość jest cechą błony komórkowej każdej komórki, ale neurony mają.


Męski układ rozrodczy odpowiada za wytworzenie plemników oraz wprowadzenie ich do żeńskich dróg rodnych. W procesie zapłodnienia uczestniczą komórki rozrodcze: komórka jajowa i plemnik. Podstawową właściwością tkanki mięśniowej jest zdolność do aktywnego kurczenia się.


Jest to możliwe dzięki obecności w cytoplazmie komórek mięśniowych (= sarkoplazmie) włókien białek kurczliwych tworzących charakterystyczne filamenty: filamenty cienkie (= aktynowe), w skład których wchodzą białka: aktyna - biorąca aktywny udział w skurczu i tropomiozyna oraz troponina. Wyróżnia się przede wszystkim wielkością otaczających ciało wypustek w postaci rozkrzewionych gałązek, tzw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty