środa, 1 lipca 2015

Rozwój układu nerwowego u płodu

Układ nerwowy dziecka rozwija się już od momentu poczęcia. Poszczególne elementy mózgu pojawiają się i rozwijają stopniowo. Mózg dziecka kształtuje się w kierunku od jego podstawy, ku górze, zaczynając od rdzenia kręgowego, a kończąc na korze mózgowej, od części tylnych do przednich – czyli od móżdżku do płatów czołowych.


PŁYTKA NERWOWA (neural plate) to niewielkie zgrubienie w środkowej części ektodermy na grzbietowej powierzchni rozwijającego się płodu, które daje się zauwaŜyć trzy tygodnie po zapłodnieniu. Wykształcenie się płytki nerwowej to pierwszy waŜny etap rozwoju układu nerwowego.

W dwudziestym ósmym dniu rozwoju embrionalnego dziecka następuje zamknięcie cewy nerwowej. Jest to pierwszy, ważny etap w kształtowaniu się układu nerwowego człowieka. Niedobór witaminy D może spowodować ograniczenie wzrostu płodu, skłonność do krzywicy u dziecka, osłabienie zawiązków zębowych. Niedobór cynku to ryzyko porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej, wad ośrodkowego układu nerwowego. Kwasy omega w odpowiednich proporcjach zapobiegają poronieniu i mają istotny wpływ na.


Część wrodzonych schorzeń układu nerwowego może wynikać z uszkodzeń DNA, a niektóre są rezultatem zakłócenia rozwoju płodu spowodowanego np. Defekty strukturalne pojawiają się w tych okolicach, które w czasie działania czynnika teratogennego znajdują się w fazie migracji i podziału komórek.

Skomplikowany rozwój mózgu jest przyczyną dużej różnorodności wad układu nerwowego u człowieka. Drugi trymestr – charakteryzuje go intensywny wzrost płodu oraz duże tempo rozwoju układu nerwowego. Jak wspomóc prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka przed jego narodzeniem?


Zapalenie układu moczowego w ciąży może być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Kamica układu moczowego w ciąży Kamica układu moczowego u kobiet w ciąży stanowi dla lekarza wyzwanie diagnostyczne. Zawiązki układu nerwowego tworzą się już dni po zapłodnieniu, ale pierwszym ważnym wydarzeniem, od którego zależy prawidłowy rozwój mózgu dziecka, jest tzw. Od tego momentu zaczyna się rozwijać centralny układ nerwowy – formują się mózg i rdzeń kręgowy.


Początek formowania się układu nerwowego, moczowo-płciowego, skóry i kości. Pojawiają się zawiązki kończyn, oczu, ust i nosa. Początek różnicowania płci ( do tyg. pierwotne zawiązki gonad są podobne u obu płci). Głowa stanowi połowę wielkości płodu. Rozwój głowy w wyniku rozwoju mózgu.


Przede wszystkim bierze udział w rozwoju mózgu i układu nerwowego u płodu i - podobnie jak kwas foliowy - zapobiega jego defektom, a w późniejszym życiu odpowiada za jego prawidłową pracę. W trosce o prawidłowy rozwoju układu nerwowego swego malca, powinnaś zadbać, by Twoja dieta już w chwili poczęcia była bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe. Piotr Socha, pediatra gastroenterolog, Klinika Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii, Centrum Zdrowia Dziecka.

W tygodniu ciąży mózg posiada już obie półkule i jest już organem złożonym, który w ciągu kolejnych tygodniu będzie tworzył coraz to nowe połączenia nerwowe i ulegał pofałdowaniu. Intensywny rozwój płodu pod względem układu nerwowego obserwuje się w trzecim trymestrze, kiedy to znacznie wzrasta obwód główki dziecka. Proces ten przebiega wieloetapowo i polega na przekształcaniu struktur układu nerwowego w coraz bardziej złożone na skutek mnożenia komórek, ich migracji do określonych.


Jak pokazuje kalendarz ciąży, trzeci trymestr to dalszy proces kształtowania mózgu oraz układu nerwowego. Jako że w kolejnych tygodniach dochodzi do dalszego rozwoju mózgu, głowa dziecka zwiększa swoją objętość. Dzieje się tak, ponieważ to co jesz ma znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka oraz całego układu nerwowego.


Kluczowy jest okres płodowy oraz pierwsze lata życia dziecka, gdyż w tym czasie tworzą się nowe połączenia nerwowe w mózgu. Co wpływa na rozwój mózgu płodu? Szczególnie w pierwszym roku życia dziecka należy zwrócić uwagę na jego układ pokarmowy.


Zobacz filWitaminy w ciąży Jako mama pragniesz dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Początkowo wrażliwe na dotyk są tylko usta, potem policzki i czoło. Wraz z rozwojem układu nerwowego i pojawianiem się coraz większej liczby receptorów czuciowych na doznania dotykowe reagują coraz większe partie ciała, a w 14. Osłabia układ odpornościowy, może on spowodować rozwój wad ośrodkowego układu nerwowego u płodu. Może przyczynić się także do zaburzeń rozwoju intelektualnego u dziecka.


Alkohol może być przyczyną wystąpienia u dziecka wad rozwojowych, zaburzeń rozwoju psychicznego, poronienia. Cholina - nadmiar witaminy B4. Toksyczne składniki dymu mogą spowodować zwężenie naczyń krwionośnych w łożysku, co może być przyczyną niedotlenienia dziecka, powstania u niego wad serca i centralnego układu nerwowego. Podstawowym czynnikiem jest rozwój układu nerwowego, a szczególnie mózgu, który w tym właśnie czasie może już kierować rytmicznymi ruchami oddechowymi, kontrolować ruchy połykania (jeśli pokarm jest podawany do ust) i regulować temperaturę ciała.


Z ektodermy różnicuje się neuroektoderma, z której wytwarza się płytka nerwowa (18–dzień rozwoju) przekształcająca się w rynienkę nerwową. Między 22–dniem rozwoju boki rynienki zrastają się i powstaje cewa nerwowa, której światło określa się jako kanał nerwowy. Nieprawidłowości tego procesu prowadzą do powstawania zespołów dysrafii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty