czwartek, 23 lipca 2015

Uszkodzenie sluchu

Ubytek słuchu jest wynikiem uszkodzenia jednej lub kilku części ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. W lepszym zrozumieniu istoty ubytku słuchu pomaga znajomość budowy anatomicznej ucha oraz zasady, na której opiera się słyszenie. Na kolejnych stronach znajdziesz szereg informacji ogólnych na ten temat. Głuchota (utrata słuchu), bez względu na to czy jest nagła, czy stopniowa, zawsze powinna skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza.


Niektóre przyczyny głuchoty to poważne schorzenia, takie jak, np. Skąd mam wiedzieć, że mój słuch jest uszkodzony?

Utrata słuchu to proces, który zwykle rozwija się latami. Ponieważ jest on bezbolesny i stopniowy, zostaje prawie niezauważalny. Oznaki ubytku słuchu to na przykład: ból w uszach na skutek hałasu, szumienie w uszach, uczucie lekkiego ogłuszenia po przebywaniu w hałasie (na przykład po usłyszeniu wybuchu lub po koncercie). Uszkodzenie słuchu zależy w takiej samej mierze od czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Mogą to być czynniki typowo genetyczne, jak i uszkodzenie może wystąpić na skutek choroby lub urazu.


Wyróżnia się cztery stopnie uszkodzenia słuchu: lekkie, umiarkowane, znaczne i głębokie. Klasyfikacji tej dokonuje się, mierząc. Problemy dzieci z wadami słuchu Dziewczynka na prawe ucho nie słyszy wcale, w lewym słuch stale się pogarsza.


Badanie słuchu - czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu u niemowląt.

TORCH: toksoplazmoza, różyczka, cytomegalia, opryszczka narządów płciowych, kiła, odra i inne, urazy okołoporodowe, np. Ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego jest efektem zniszczenia lub uszkodzenia komórek czuciowych (rzęsek słuchowych) w ślimaku i zazwyczaj bywa trwały. Tego rodzaju ubytek słuchu, zwany także “głuchotą odbiorcza”, może występować w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym lub głębokim. Ciekawostką jest, że uszkodzenie słuchu występuje w większości u słuchaczy niż u wykonawców. Jest to powiązane z faktem, że głównym źródłem hałasu są bardzo silne głośniki wzmacniające muzykę, a te skierowane są w kierunku słuchaczy.


Również dużym niebezpieczeństwem trwałego urazu akustycznego stanowi długotrwałe. Jakie są przyczyny uszkodzenia słuchu? Pruszewicz według kryterium etiologicznego podzielił zaburzenia słuchu u dzieci na trzy grupy: 1. Przebyta przez kobietę w ciąży grypa czy ospa wietrzna może spowodować oprócz innych powikłań trwałe uszkodzenie słuchu. W miarę postępu medycyny i rozwoju farmakologii wiele chorób leczy się z powodzeniem, ale konsekwencją stosowania niektórych terapii farmakologicznych jest uszkodzenie słuchu dziecka.


Szumy uszne i utrata słuchu są ze sobą nierozerwalnie związane: niemal wszystkie osoby, które skarżą się na szumy, doświadczają także utraty słuchu w mniejszym lub większym stopniu. Pisaliśmy już o tym, w jaki sposób utrata lub uszkodzenie słuchu może stać się przyczyną szumów usznych: szumy, najprościej rzecz ujmując, bywają reakcją obronną mózgu, próbującego. Oceń swój uszczerbek na zdrowiu – uszkodzenia słuchu. Skorzystaj z pomocy przy określeniu uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznałeś w wyniku wypadku lub innego zdarzenia.


Tabele stanowią załącznik do rozporządzenia Ministra MPiPS. Poniżej przestawiamy wykaz, dotyczący urazów następujących części ciała:. Istnieją cztery rodzaje ubytku słuchu: Pierwszym, najpowszechniej występującym rodzajem jest ubytek typu zmysłowo-nerwowego (odbiorczego), powstający wskutek zniszczenia lub uszkodzenia komórek czuciowych (rzęsek słuchowych) w ślimaku.


Ubytek słuchu typu przewodzeniowego dotyczy problemu w obrębie ucha zewnętrznego lub środkowego, który utrudnia lub uniemożliwia prawidłowe.

Uszkodzenia utrudniają przepływ sygnału akustycznego przez przewód słuchowy. Meniere’a, długotrwałym urazem akustycznym (praca w hałasie) oraz głuchotą starczą. Pracodawca - uszkodzenie słuchu.


Witam Co powinienem zrobić jeśli w pracy z powodu wadliwego komputera i słuchawek częściowo uszkodziłem sobie słuch (przez bardzo głośny dźwięk ze słuchawek). Na chwilę obecną czuję niekiedy ból w uszach i słyszę ciągłe szumy. Jeśli czujesz silny, ostry ból ucha, masz zawroty głowy lub szumy uszne i podejrzewasz, że to skutek uszkodzenia błony bębenkowej, nie zwlekaj!


Podejrzenie uszkodzenia błony bębenkowej zawsze powinno wzmóc naszą czujność. W każdym wypadku należy zasięgnąć porady lekarza. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej jako zawodowe uszkodzenie słuchu uznawane za chorobę zawodową rozumie się odbiorczy ubytek słuchu spowodowany hałasem tradycyjnie nazywany przewlekłym urazem akustycznym, do którego dochodzi w następstwie codziennego powtarzanego i trwającego wiele lat narażenia na poziom hałasu powyżej dopuszczalnej wartości dB-A. Uszkodzeniu ulega element ucha wewnętrznego zwany narządem Cortiego.


Czasami może dojść do pęknięcia błony bębenkowej. Za przewlekły uraz akustyczny odpowiedzialne jest długotrwałe narażenie na umiarkowany hałas. Przyczynami ostrego urazu akustycznego są m. Umiarkowane uszkodzenie słuchu (41- 60dB): możliwość słyszenia i powtarzania słów mówionych podniesionym głosem z odległości 1m.


Jeśli krzywa badania tonalnego i kostnego są poniżej normy ale jest rezerwa ślimakowa to oznacza to ubytek słuchu mieszany i wskazuje na uszkodzenie zarówno ucha środkowego jak i wewnętrznego. Przedstawiony poniżej pierwszy audiogram przedstawia prawidłowe słyszenie zarówno na uchu prawym jak i lewym. Mamy tu normę słyszenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty