piątek, 10 lipca 2015

Drgania powieki

Mięsień ten odpowiedzialny jest za zaciskanie powiek. Drganie najczęściej dotyczy powieki górnej, jednak drgająca może być także powieka dolna. Drganie powieki przytrafia się każdemu raz na jakiś czas. Zwykle spowodowane jest zmęczeniem lub stresem.


Czasem jednak drganie powieki może świadczyć o poważniejszych zaburzeniach.

Mimowolne drganie powieki (tzw. skacząca powieka) wynika z drobnych skurczy mięśnia okrężnego oka. Przypuszcza się, że za problem drgającej powieki odpowiada niedobór magnezu, chociaż częste pulsowanie oraz skurcze w tej okolicy mogą wskazywać również na chorobę układu nerwowego, np. Najczęściej przyczyną są banalne problemy dnia codziennego: zmęczenie, nadmiar używek, brak określonych mikroelementów i witamin. Bardzo często drganie powieki towarzyszy mikrourazom rogówki przy suchym oku.


Pomocne może okazać się wówczas wystarczające nawilżanie gałki ocznej przez stosowanie dobrych sztucznych łez np. Bywa, że drżenia mają także podłoże stresowe. Skurcze powieki mogą być też wywołane przez przewlekły stres.

Drżenie powieki bywa ponadto ubocznym skutkiem zażywania niektórych leków. Rzadziej przyczyną drgania powieki mogą być choroby okulistyczne, np. Zazwyczaj taki jednorazowy epizod drgania jest spowodowany stresem lub dużym zmęczeniem. Co oznaczają częste i nawracające napady tzw. Jeżeli pojawia się sporadycznie, nie jest powodem do niepokoju.


W sytuacji, gdy drganie powieki górnej lub dolnej towarzyszy nam przez dłuższy czas i nie mija wskutek suplementacji oraz zmiany trybu życia, może wówczas oznaczać poważne schorzenia. U dorosłych drgająca powieka występuje dość często, zwłaszcza w przypadku prowadzenia szybkiego, zapracowanego trybu życia w którym nie stroni się od kawy czy używek. Jednak drganie powieki to nie zawsze zwykły niedobór ważnych pierwiastków.


Czasami może zwiastować poważną chorobę. Chciałabym się dowiedzieć czym może być spowodowane drganie powieki. Jaka może być przyczyna drgania powieki ? Czy jest to coś poważnego i związanego z jakąś chorobą oczu, czy może brakuje mi jakiś witamin.


Czytałam, że przyczyną drgania powieki może być stwardnienie rozsiane i nie ukrywam, że bardzo się tego boję. To pytanie zadajesz sobie, ilekroć dopadnie Cię ta dolegliwość, a przytrafia się ona każdemu raz na jakiś czas. Najczęściej w grę wchodzą zmęczenie i stres, ale drganie powieki może być również objawem poważniejszych schorzeń.


Opisywane objawy mogą mieć bardzo różne przyczyny.

Od łagodnych i prostych w leczeniu takich stanów, jak niedobór snu, zmęczenie, stres czy zbyt mała zawartość mikroelementów w diecie, do skomplikowanych i związanych z chorobami wymagającymi podawania specjalistycznych leków. Od około tyg mam drgania górnej powieki, z czasem nasiliły się i obecnie trwają cały czas, są bardzo silne, męczą mi oko i utrudniają widzenie. Badania magnezu i potasu w normach, sód lekko poniżej normy (135).


Suplementuje się intensywnie ale to nie pomaga, nie choruję poza tym na nic. Drganie ma miejsce najczęściej w górnej powiece jednego oka, może jednak wystąpić także drganie powieki dolnej. Zdarza się, że objaw obecny jest po obu stronach (drgania są wtedy niezależne od siebie). Napady drgania trwają zazwyczaj kilka minut. W tym czasie powieka może drgać kilka razy na sekundę.


Jeżeli drgającej powiece towarzyszą inne objawy, w tym opadanie powieki lub zabu. Przyczyną drgania powieki może być np. Jeśli poza drganiem powieki, zauważysz inne objawy, np.


Dolegliwość ta dotyczy głównie górnej powieki jednego oka, choć zdarza się również, że objawy dotyczyć mogą powieki dolnej. Niekiedy zjawisko drgania występuje po obu stronach. Drganie oczu, skurcze i tiki powiek są dość powszechne.


Zazwyczaj zaangażowana jest tylko górna lub dolna część powieki w jednym oku. Większość takich nieprzyjemnych dolegliwości mija samoczynnie, ale zdarza się, że mogą dokuczać nam wiele tygodni a nawet miesięcy. Opuchnięte i swędzące powieki. Cielisty obrzęk oczu z towarzyszącym dokuczliwym swędzeniem zwykle jest objawem reakcji alergicznej.


Pomogą specjalne krople do oczu, a także antyalergiczne leki doustne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty