czwartek, 30 lipca 2015

Głuchota przyczyny

Niektóre przyczyny głuchoty to poważne schorzenia, takie jak, np. Przyczyny głuchoty starczej. Ogólnie przyjmuje się tezę, że głuchota starcza związana jest z postępującym wiekiem oraz innymi czynnikami, które ciężko jest jednoznacznie określić.


Pierwsze objawy rozpoczynają się zwykle w 3-dekadzie życia. Wraz z wiekiem dochodzi do zmian zarówno w uchu zewnętrznym, środkowym (degeneracja stawów miedzy kosteczkami słuchowymi) i wewnętrznym. Chociaż zwykle dominują ubytki słuchu na wysokich.

Mimo dużej powszechności problemu głuchoty starczej, dokładne czynniki etiologiczne tego schorzenia wciąż nie zostały poznane. Postępujące z wiekiem uszkodzenie narządu słuchu jest prawdopodobnie skutkiem oddziaływania rozmaitych czynników genetycznych oraz ogólnoustrojowych. Co to jest nagła głuchota i jakie są jej przyczyny?


Objawy narastają w ciągu kilku lub kilkunastu godzin (do dni). Nagła głuchota to odbiorcze upośledzenie słuchu pojawiające się bez uchwytnej przyczyny. Etiologia głuchoty przewodzeniowej może być bardzo różna – od korka woskowego po nowotwór, dlatego też schorzenie wymaga dokładnej diagnostyki.


Zdaniem specjalistów świat głuchnie w zastraszającym tempie. Kłopoty ze słuchem ma dziś ponad pół miliarda ludzi, a ich liczba stale rośnie. Głuchota – przyczyny, nowe metody leczenia.

Dwie najpowszechniejsze tego przyczyny to starzenie się społeczeństwa oraz słuchanie głośnej muzyki przez młodzież. Niedosłuch to częściowa utrata słuchu. Dźwięk jest odbierany przez ucho zewnętrzne, następnie wzdłuż przewodu słuchowego zewnętrznego fale dźwiękowe trafiają na błonę bębenkową, która wprowadza w drgania kosteczki słuchowe w uchu środkowym.


Chory z częściową głuchotą jest postawiony w niekorzystnej sytuacji, ponieważ klasyczne aparaty słuchowe wzmacniając dźwięki na wszystkich częstotliwościach nie są u tych chorych przydatne. Dotyka on wszystkich komórek ciała, nie pomijając neuronów słuchowych (są to specjalne komórki nerwowe, które odbierają impulsy generowane przez wprawiające w drgania błonę bębenkową i przekazujące te impulsy dalej do mózgu). Zmiany te prowadzą do poważnych problemów we właściwym i sprawnym przekazywaniu wszystkich dźwięków do ucha wewnętrznego. Jak wynika z badań, częstość powolnej utraty słuchu narasta wraz z wiekiem.


Jej przyczyny mogą mieć różne podłoże. Przyjmuje się, że najczęściej do upośledzenia słuchu dochodzi z powodu zaburzeń w szczególnie wrażliwym układzie. Czym jest nagła głuchota?


Po czym można rozpoznać nagłą głuchotę? Jakie są przyczyny nagłej głuchoty? Co robić w przypadku nagłej głuchoty? W jaki sposób laryngolog bada nagłą głuchotę?


Czy można zapobiec nagłej głuchocie? Objawy głuchoty starczej to problemy z odbieraniem wysokich tonów, rozumieniem mowy, zwłaszcza w hałasie. Często prowadzi do izolacji chorego oraz niewydolności społecznej z powodu niedosłuchu.


Ważną przyczyną niedosłuchu są również czynniki genetyczne i dziedziczna predyspozycja do niedosłuchu. Swoim kształtem przypomina muszelkę ślimaka.

W jego kanale znajduje się płyn i kryształki węglanu wapnia oraz narząd Cortiego, zmieniający drgania na impulsy słuchowe. Uszkodzenie tego narządu jest przyczyną głuchoty. Dokonuje się zazwyczaj w ciągu 1-dni, dlatego też tak bardzo ważna jest szybka diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego.


Jest to jeden z najczęstszych stanów dotykających starszych osób. Z raportu przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że zdiagnozowany ubytek słuchu. Najczęstsze przyczyny osłabienia słuchu u tych zwierząt nie są bowiem związane ze starzeniem się. Spowodowana jest zmianami zwyrodnieniowymi w uchu wewnętrznym, w szczególności uszkodzeniem komórek słuchowych ślimaka. Choć dokładne przyczyny rozwoju choroby nie są znane, domniema się, że w proces utraty słuchu uwarunkowany jest starzeniem się komórek odpowiedzialnych za przekazywanie dźwięków.


Wskutek starzenia się komórek dochodzi do uszkodzenia narządów słuchu. Jednym z najczęstszych wskazań do leczenia za pomocą tlenoterapii hiperbarycznej jest właśnie nagła głuchota. Niektórzy pacjenci otrzymują leki przeciwwirusowe i przeciwobrzękowe.


Rokowanie w przypadku nagłej głuchoty zależy od jej przyczyny, a także od współistniejących objawów (np. pojawienie się zawrotów głowy jest czynnikiem niekorzystnym) oraz chorób towarzyszących (cukrzyca, choroby naczyniowe). Słuch, jest bardzo ważnym zmysłem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty