Nerki to niezwykle ważne narządy. Bez nich nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli doszłoby do krańcowego upośledzenia ich funkcji, nastąpiłoby zagrożenie życia człowieka. Najważniejszą funkcją nerek jest oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii.
Jeśli nerki nie usuwają szkodliwych produktów przemiany materii, dochodzi do ich nagromadzenia we krwi skutkującego poważnym uszkodzeniem organizmu.
Podstawowym zadaniem nerek jest produkcja moczu, narządy te pełnią jednak również i wiele innych funkcji – wykazują one czynność hormonalną, odpowiadają za produkcję witamin, a także współuczestniczą w procesach zachowania homeostazy (równowagi) organizmu. Przeszczep nerki (transplantacja) jest metodą leczenia nerkozastępczego. Likwiduje problem niewydolności uszkodzonego narządu przez zastąpienie go zdrowym.
Obecnie jest to najskuteczniejsza tego typu metoda leczenia. Przeszczepiona nerka jest w stanie poprawnie funkcjonować w nowym organizmie, przejmując wszystkie funkcje poprzedniej. Ludzkie nerki każdego dnia wykonują gigantyczną pracę, która pozwala nam żyć. Chociaż są narządem parzystym, jedna zdrowa nerka również upora się z ich głównym zadanieoczyszczaniem krwi.
To dlatego można bezpiecznie ofiarować swoją nerkę bliskiemu.
Co tak dokładnie robią nerki? Jak są zbudowane i jakie funkcje pełnią? Spełniają w organizmie trzy podstawowe funkcje: wydalniczą: z moczem usuwane są z organizmu toksyny, leki, substancje obce dla ustroju, a przede wszystkim produkty przemiany materii, czyli mocznik i keratynina (matabolizm białek) oraz kwas moczowy (metabolizm kwasów nukleinowych). Ze względu na dobre ukrwienie mają czerwonobrązowe zabarwienie.
Znajdują się na tylnej ścianie jamy brzusznej po obu stronach kręgosł. Są ulokowane po obu stronach kręgosłupa człowieka. Do ich podstawowych funkcji należy m. Nerka jest parzystym narządem leżącym w jamie brzusznej w przestrzeni zaotrzewnowej.
U człowieka nerki znajdują się po obu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i pod wątrobą. Po co nam nerki, czyli funkcje nerek. Główne zadanie nerek to oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii – filtrowanie osocza i produkowanie moczu. FUNKCJA NERKI a regulacyjna zapewnia utrzymanie stałej objętości składu i odczynu płynów ustrojowych o raz dostarczanie organizmowi ważnych dla życia.
Układ wydalniczy - funkcje nerki, unaczynienie nerki, ciało nerkowe, filtracja kłębkowa, kanalik nerkowy, regulacja gospodarki wodno. Jego główną rolą jest produkcja moczu (funkcja wydalnicza), utrzymanie równowagi (funkcja regulacyjna) oraz produkowanie oraz degradacja hormonów (funkcja endokrynna). Mimo niewielkiej wagi – 3g – spełniają w organizmie bardzo ważne funkcje, zarówno wydalnicze jak i endokrynne. Układ moczowy, zwany również układem wydalniczym, odpowiada nie tylko za wytwarzanie i usuwanie moczu z organizmu, ale również właściwą gospodarkę wodno-elektrolitową i produkcję niektórych hormonów.
Jego najważniejszymi narządami są dwie niewielkie nerki.
Następnie jest wychwytywany przez nerki, co umożliwia ocenę budowy i czynności nerek, a następnie wraz z moczem wydalonym przez nerki spływa do pęcherza, co dodatkowo zezwala ocenić, czy odpływ moczu z nerek jest prawidłowy. Scyntygrafia statyczna to badanie, które służy do oceny położenia i wyglądu nerek. Niewydolność nerek dotyczy nie tylko tego narządu, zanieczyszczona krew dociera bowiem do każdego organu i tkanki, zaburzając ich funkcje.
Nefron – podstawowa jednostka funkcjonalno-strukturalna nerki. Jeśli nie pracują właściwie, niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co warto wiedzieć o chorobach nerek? Funkcje wydalnicze i regulacyjne pozwalają na utrzymanie prawidłowej homeostazy w organizmie. Pierwsza z nich to funkcja wydalnicza.
Polega ona na produkcji i wydalaniu moczu, a wraz z nim ubocznych produktów przemiany materii oraz substancji toksycznych pochodzenia egzogennego np. Obie nerki znajdują się w przestrzeni zaotrzewnowej wraz z położonymi na ich górnym biegunie nadnerczami, umiejscowione są po obu stronach kręgosłupa na poziomie dwóch dolnych kręgów piersiowych i trzech górnych kręgów lędźwiowych. W ludzkim ciele, jak wiadomo, istnieją pojedyncze i sparowane narządy.
Sparowane narządy, w tym nerki. Zwykle powinno być ich dwóch, jednak przy nienormalnym rozwoju zarodka można złożyć więcej pączków, chociaż tylko dwa z nich zachowują funkcjonalność, inne nie biorą udziału w życiowej aktywności organizmu jako całości. Funkcja nerek: jest to usuwanie zbędnych produktów przemiany materii takich jak mocznik, kreatynina i kwas moczowy.
Usuwane także są substancje, których jest zbyt dużo w naszym organizmie np.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.