Bym mogła wiele napisać na temat złego wyniku badania przesiewowego! Weonike -córeczka- i wynik był zły na lewe ucho. Zostaliśmy skierowani na szczegółowe badania do poradni audiologicznej, gdzie pierwsze badanie w trzecim miesiącu życia wyszło dobrze, ale procedura jest podobno taka, że bez względu na wynik badanie musi być powtórzone i dopiero wtedy dziecko może dostać odpowiednią wlepkę w książeczce zdrowia, potwierdzającą, że ze słuchem.
Co oznacza nieprawidłowy wynik badania przesiewowego słuchu? W przypadku wątpliwego wyniku badania do Książeczki Zdrowia Dziecka będzie wklejony „ŻÓŁTY CERTYFIKAT” naklejka (wklejka), która jest sygnałem, że nie udało się zarejestrować prawidłowego wyniku badania.
Re: Badanie przesiewowe słuchu! Badanie takie bardzo często jest źle wykonywane i dlatego daje negatywny wynik. Wystarczy drobiazg, żeby dało negatywny wynik. Jest to badanie zero-jedynkowe. Bardzo niewielki niedosłuch daje taki sam wynik jak całkowita głuchota.
Jeżeli wynik jest dodatni (czyli poprawny) z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że narząd słuchy rozwinął się prawidłowo (niestety 1 pewności nie ma gdyż istnieje kilka rzadkich schorzeń, które to badanie przechodzą pozytywnie). Wynik negatywny badania słuchu noworodków nie oznacza jeszcze, że dziecko jest głuche. Zły wynik badania przesiewowego słuchu!
Witam wszytskich serdecznie ! Mam do Was pytanie: urodziłam chłopca niecały tydzień temu, robione mu 2-krotnie badanie przesiewowe słuchu. Re: Zle wyniki badan przesiewowych słuchu. Za każdym razem obustronnie nieprawidłowo. W końcu zrobiono mu badanie ABR.
A potem opracować – i w konkretnym przypadku podjąć leczenie. Natomiast powszechne i bezpłatne badania przesiewowe słuchu u noworodków zostały w Polsce zainicjowane dzięki. Wynik badania krwi wskazujący na występowanie u dziecka choroby przekazywany jest rodzicom z podkreśleniem konieczności udania się do poradni specjalistycznej celem wykonania dalszych specjalistycznych badań oraz podjęciem odpowiedniego leczenia. Moja córeczka według przesiewowego badania słuchu nie słyszy na lewe uszko. Powiedziano mi, że nie ma się czym martwić, że to czasem tak się dzieje niedługo po narodzeniu.
I żeby zgłosić się na kolejne badanie za parę dni. Ale ja się jednak martwię. Badanie audiometrii impedancyjnej jest badaniem istotnym w topodiagnostyce niedosłuchów, w diagnostyce powiększonych migdałków podniebiennych u dzieci. Badanie to jest uzupełnieniem badania otoemisji akustycznych w Programie powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków i dzieci w Polsce. Zasady badań przesiewowych słuchu.
U dzieci z prawidłowym słuchem kontrole powinno powtarzać się co miesięcy do ukończenia roku życia.
Dzieci z nieprawidłowym wynikiem badania muszą mieć kontynuowaną diagnostykę w wyspecjalizowanym ośrodku audiologicznym. Audiometria tonalna to badanie słuchu, dzięki któremu można dowiedzieć się, czy przyczyna niedosłuchu jest zlokalizowana w uchu środkowym, wewnętrznym, czy dalszych odcinkach drogi słuchowej. Możesz je także zrobić, jeśli w pracy jesteś narażona na czynniki uszkadzające narząd słuchu (hałas, wibracje, związki chemiczne). Przeprowadza się je na różnych grupach wiekowych, co umożliwia szybkie wykrycie i zapobieganie rozwoju niektórych chorób. Badania przesiewowe noworodków są w całości finansowane przez Ministerstwo Zdrowia (nie dotyczy to wykrywania wad słuchu).
Podstawowa interpretacja wyników – im krzywa przebiega wyżej, tym słuch jest lepszy. Norma, to krzywa przebiegająca nie niżej niż dB HL. Na powyższym przykładzie słuch w uchu prawym (czerwony wykres) jest w normie, natomiast w uchu lewym (niebieski wykres) widoczny jest ubytek słuchu, szczególnie dla wysokich tonów (prawa strona wykresu).
Przesiewowe badania słuchu jako możliwość. Podczas badania dzieci, należy zwrócić uwagę na to, iż na wyniki badania mogą wpływać niekorzystne czynniki, takie jak: nieśmiałość, znudzenie, przekora. Około procent dzieci kieruje się na dalsze badania w którymś z wyspecjalizowanych ośrodków w całej Polsce. Sześć procent to dzieci z grupy ryzyka, a pozostałe cztery to te, u których wynik przesiewowego badania słuchu nie był prawidłowy. Powinny one zostać zbadane powtórnie, zanim ukończą drugi miesiąc życia.
Powszechne badania przesiewowe słuchu noworodków umożliwiają wprawdzie wczesne wykrycie ciężkiego niedosłuchu u dzieci do 6. Badanie wykonuje się na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia dziecka, a jeśli test wypadnie nieprawidłowo - powtarza się go w dniu wypisu ze szpitala. Niezależnie od wyniku badania przesiewowego personel oddziału noworodkowego zbiera informacje na temat czynników ryzyka uszkodzenia słuchu. Gorzej jest jednak z leczeniem raka w zaawansowanym stadium, z przerzutami.
Tu medycyna ma znacznie mniej do zaoferowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.