wtorek, 12 marca 2019

Tiki nerwowe u dzieci

Tiki nerwowe: przyczyny. Tak właśnie bywa u dzieci, u których zaburzenia tikowe mogą objawiać się w pewnym okresie ich życia (zazwyczaj podczas dojrzewania), po czym odnotowywane jest (najczęściej samoistne) ustąpienie tych mimowolnych czynności ruchowych. Czasem tikom towarzyszą dźwięki: chrząkanie, pociąganie nosem, cmokanie, powtarzanie jakiegoś słowa. Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tików i nie jest w stanie ich kontrolować. Tak naprawdę każdy z nas mniej więcej zdaje sobie sprawę, jak wyglądają – dziecko (lub dorosły) w różnych sytuacjach zaczyna mrugać powiekami czy chrząkać.


Przyczynę ich powstawania upatruje się głównie w czynnikach genetycznych, anatomii i fizjologii mózgu, czynnikach środowiskowych oraz zaburzeniach w stężeniu przekaźników nerwowych.

Jeśli dziecko ma zaburzone poczucie bezpieczeństwa, lęki i niezaspokojone potrzeby emocjonalne, tiki nerwowe mogą być ich objawem. W przypadku występowania należy zadbać o relaks i regularny tryb życia malucha, nie narażać go na stres i niepewność oraz bycie świadkiem. Są nagłymi, cyklicznie powtarzającymi się ruchami bądź gestami. Dowiedz się jak leczyć tiki. Któż z nas, gdy był zdenerwowany nie odczuwał suchości w ustach, nie czerwienił się czy nie chrząkał.


Objawem stresu, ale też innych zaburzeń mogą być również tiki. Wzbudzają w rodzicach lęk, zaskoczenie i wstyd. Maluch, który przewraca lub mruga oczami, wykonuje dziwne miny, przechyla głowę na jedną stronę, potrząsa nią czy wysuwa co chwilę język wymaga konsultacji lekarskiej.

Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia. Jednak u pozostałych mogą one przetrwać, a nawet nasilić się w wieku dorosłym. W tym okresie także ich leczenie jest trudniejsze. Zaburzenia zachowania towarzyszące tikom. U dzieci z tikami ruchowymi i wokalnymi do częstych zaburzeń należą zaburzenia zachowania.


Konieczne jest rozpoznanie przyczyny tików. Ja już walczę z tym problemem u mojej córki od niemal lat. Już raz poradziłem sobie z problemem, w miarę szybko, ale po ponad roku problem wrócił. Najczęstsze tiki nerwowe u dzieci to mruganie oczami, pociąganie nosem, kaszel, wyłupienie oczu, zgrzytanie zębami itp. Pojawiają się w nieznanym otoczeniu, przy oglądaniu telewizji, podczas gry na komputerze, w czasie komunikacji z nieznajomymi lub gdy pozostaje się w tej samej pozie przez długi czas.


Symptomy zanikają całkowicie. Najczęściej tiki nerwowe występują u dzieci i nastolatków, rzadziej u dorosłych. Przeważnie tiki zanikają z wiekiem, ale mogą też utrzymywać się przez całe życie. Tikami nerwowymi nazywamy zwykle specyficzne, mimowolne ruchy, które stale się powtarzają.


Co wiemy o tikach nerwowych? Manifestują się w różny sposób: mrużeniem oczu, mruganiem, wykrzywianiem ust, marszczeniem czoła lub brwi, nagłym podskokiem, klaskaniem, wzruszaniem ramionami, potakiwaniem, zaprzeczaniem lub potrząsaniem głową, a nawet osobliwym przełykaniem i kaszlem. W przypadku, gdy tiki nerwowe utrudniają dziecku codzienne funkcjonowanie lub trwają ponad rok, należy udać się do neurologa.


Leczenie tików nerwowych u dzieci.

Lekarz zaleci kurację farmakologiczną, najczęściej neuroleptykami. Leki te wpływają na układ nerwowy, jednak mogą też osłabić koncentrację i zdolności do nauki. Podobno u dzieci tiki nerwowe zdarzają się dość często. Chłopcu rzeczywiście przeszło, ale w okresach większego napięcia nerwowego częściej biega do toalety. Moja córcia (teraz 8) dwa miesiące temu zaczęła mrugać oczami.


Byłam u okulisty, ale stanęło na tikach nerwowych. Takie tiki mijają same z siebie i nie należy się nimi martwić. Inne, bardziej uporczywe, wymagają konsultacji ze specjalistą. Powstanie tików nerwowych uzależnione jest od wielu czynników.


Przyczyną powstania tików nerwowych są zaburzenia w przewodnictwie nerwowym, niski poziom serotoniny i noradrenaliny we krwi, nadaktywność układu dopaminergicznego, urazy, niedobór magnezu oraz witaminy B6. Powstają w wyniku mimowolnego, bardzo szybkiego kurczenia się mięśni. Częściej dotyczą młodych chłopców, ale mogą ujawnić się nawet po ukończeniu pełnoletniości czyli w momencie przyspieszonego rozwoju układu nerwowego. Artykuł wyjaśnia, czym są tiki nerwowe u dzieci i dorosłych.


Zapraszamy serdecznie do lektury wpisu, w którym dowiesz się o tikach ruchowych, głosowych i innych. Ja nie mogę jak czytam inne fora to mi sie zygac chce bo wy ludzie niewiedzący co to jest tik nerwowy mowicie na to trik to przesada i biednych ludzi np. Neurolog na wizycie powiedziala ze trzeba bedzie podac leki.


Może wiązać się to ze zmianami w życiu, np.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty